Եվրամիությունը ապրիլի սկզբին 9–14 փորձագետից բաղկացած առաքելություն է ուղարկելու Հայաստան՝ օգնելու իշխանություններին դիմակայել հիբրիդային սպառնալիքներին և օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաներին, հայտնում է «Ազատությունը»:
Լրատվամիջոցի տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթի համաձայն՝ առաքելությունը Հայաստանում անցկացնելու է մոտ 10-15 օր։
Փորձագետների խումբը պետք է աջակցի Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմին և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակին՝ մշակելու կիբերհարձակումների և օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաների պայմաններում ճգնաժամերի կառավարման պլաններ և համապատասխան կարգավորումներ։
Օժանդակության շահառուների շարքում նշվել են նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, Ներքին գործերի նախարարությունը և հարկային մարմինները։
Եվրամիությունում նշել են, որ Հայաստանը բախվել է ինտենսիվ հիբրիդային գործողությունների, որոնց նպատակը «ժողովրդավարական ինստիտուտների և հասարակության վստահության խաթարումն» է։ Նման գործողությունների թվում նշվել են օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաները և միջամտությունը, կիբերսպառնալիքները, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների ապօրինի ֆինանսավորումը։
«Խիստ հավանական է, որ այդ սպառնալիքները կսրվեն 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրությունների նախաշեմին», – նշված է Եվրոպայի խորհրդի հավանությանն արժանացած փաստաթղթում։
Փաստաթղթից պարզ է դառնում նաև, որ Հայաստանը Եվրամիությանը դիմել է անցած տարվա նոյեմբերին։ Հունվարին Եվրամիությունից Հայաստան է ժամանել գնահատման խումբ, որի այցը «պատկերավոր պատկերացում է տվել երկրի խոցելիության մասին հիբրիդային սպառնալիքների նկատմամբ»։ Փաստաթղթում, սակայն, կոնկրետ օրինակներ չեն նշվել։

17 Март 2026 - 13:57 AMT
Европейский союз направит в Армению в начале апреля миссию из 9–14 экспертов, которые будут помогать властям противостоять гибридным угрозам и иностранным информационным манипуляциям, сообщает «Азатутюн».
Согласно документу, оказавшемуся в распоряжении издания, миссия будет находиться в Армении около 10–15 дней.
Экспертная группа должна оказать поддержку аппарату премьер-министра Армении и офису Совета безопасности в разработке планов управления кризисами и соответствующих механизмов реагирования в условиях кибератак и иностранного информационного вмешательства.
Среди получателей помощи также указаны Центральная избирательная комиссия, Министерство внутренних дел и налоговые органы.
В ЕС отметили, что Армения сталкивается с интенсивными гибридными действиями, направленными на подрыв демократических институтов и общественного доверия.
К таким действиям отнесены иностранные информационные манипуляции и вмешательство, киберугрозы, а также незаконное финансирование избирательных процессов.
«Высока вероятность, что эти угрозы усилятся в преддверии парламентских выборов 7 июня 2026 года», — говорится в документе, одобренном Советом Европейского союза.
Из документа также следует, что Армения обратилась за помощью к ЕС в ноябре прошлого года.
В январе в страну прибыла оценочная миссия ЕС, визит которой, по данным документа, дал общее представление об уязвимости страны перед гибридными угрозами, хотя конкретные примеры не приводятся.