«Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանին հրավիրել են Քննչական կոմիտե, հայտնում է Hraparak.am-ը։
Պատճառը դեռևս 2024-ին գրված խմբագրականն է, որն, ըստ ՔԿ-ի, իշխանափոխության կոչեր է պարունակում:
«Ընտրություններին ընդառաջ ՔՊ-ական ռեժիմը որոշել է լռեցնել ազատ մամուլին: Դեռ ամիսներ առաջ լուրեր էին շրջանառվում, որ ընտրությունների նախաշեմին մի քանի ազատ լրատվամիջոցի խմբագիր հայտնվելու է իրավապահների թիրախում և նրանցից մեկը լինելու է «Հրապարակի» խմբագիրը, ով մշտապես քննադատում է գործող իշխանություններին:
Արմինե Օհանյանին Քննչական հրավիրելու և հարցաքննելու առիթը 2024-ի դեկտեմբերին գրված մի խմբագրական է, որն, ըստ ՔԿ-ի պարունակում է բռնի իշխանափոխության հրապարակային կոչեր: Քրեական օրենսգրքի այս 422 հոդված փրկօղակ է դարձել իշխանության համար և քաղաքական հետապնդումների գլխավոր գործիքն է այժմ: Այդ հոդվածով է մեղադրանք առաջադրվել Սամվել Կարապետյանին և Միքայել Աջապահյանին: Թե ինչպես կվարվի Քննչական կոմիտեն Արմինե Օհանյանի դեպքում, պարզ կդառնա առաջիկա օրերի ընթացքում: Առայժմ Օհանյանին հրավիրել են որպես վկա հարցաքննության և նա նաև ստորագրել է նախաքննական գաղտնիք չբացահայտելու գրության տակ»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

18 Март 2026 - 06:49 AMT
Главного редактора газеты «Грапарак» Армине Оганян вызвали в Следственный комитет, сообщает «Hraparak.am ».
Поводом стала редакционная статья, написанная в 2024 году, которая, по версии Следственного комитета, содержит призывы к смене власти.
«Накануне выборов режим «Гражданского договора» решил заставить замолчать свободную прессу. Еще несколько месяцев назад распространялись сведения, что перед выборами несколько редакторов независимых СМИ окажутся в поле зрения правоохранительных органов, и одним из них станет редактор «Грапарак», которая постоянно критикует действующие власти.
Поводом для вызова Армине Оганян в Следственный комитет и ее допроса стала редакционная колонка, написанная в декабре 2024 года, которая, по утверждению следствия, содержит публичные призывы к насильственной смене власти. Статья 422 Уголовного кодекса стала для властей своего рода спасательным кругом и сейчас является главным инструментом политических преследований. По этой статье были предъявлены обвинения Самвелу Карапетяну и Микаэлу Аджапахяну. Как Следственный комитет поступит в случае Армине Оганян, станет ясно в ближайшие дни. Пока Оганян вызвана на допрос в качестве свидетеля и также подписала обязательство о неразглашении тайны предварительного следствия», — говорится в публикации.