«Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանին հրավիրել են Քննչական կոմիտե, հայտնում է Hraparak.am-ը։
Պատճառը դեռևս 2024-ին գրված խմբագրականն է, որն, ըստ ՔԿ-ի, իշխանափոխության կոչեր է պարունակում:
«Ընտրություններին ընդառաջ ՔՊ-ական ռեժիմը որոշել է լռեցնել ազատ մամուլին: Դեռ ամիսներ առաջ լուրեր էին շրջանառվում, որ ընտրությունների նախաշեմին մի քանի ազատ լրատվամիջոցի խմբագիր հայտնվելու է իրավապահների թիրախում և նրանցից մեկը լինելու է «Հրապարակի» խմբագիրը, ով մշտապես քննադատում է գործող իշխանություններին:
Արմինե Օհանյանին Քննչական հրավիրելու և հարցաքննելու առիթը 2024-ի դեկտեմբերին գրված մի խմբագրական է, որն, ըստ ՔԿ-ի պարունակում է բռնի իշխանափոխության հրապարակային կոչեր: Քրեական օրենսգրքի այս 422 հոդված փրկօղակ է դարձել իշխանության համար և քաղաքական հետապնդումների գլխավոր գործիքն է այժմ: Այդ հոդվածով է մեղադրանք առաջադրվել Սամվել Կարապետյանին և Միքայել Աջապահյանին: Թե ինչպես կվարվի Քննչական կոմիտեն Արմինե Օհանյանի դեպքում, պարզ կդառնա առաջիկա օրերի ընթացքում: Առայժմ Օհանյանին հրավիրել են որպես վկա հարցաքննության և նա նաև ստորագրել է նախաքննական գաղտնիք չբացահայտելու գրության տակ»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

18 March 2026 - 06:49 AMT
Armenian newspaper Hraparak editor-in-chief Armine Ohanyan has been summoned to the Investigative Committee, Hraparak.am reported.
The reason is an editorial written in 2024, which, according to the Investigative Committee, contains calls for a change of power.
“On the eve of elections, the Civil Contract regime has decided to silence the free press. Months ago, reports circulated that several editors of independent media outlets would become targets of law enforcement ahead of the elections, and one of them would be the editor of ‘Hraparak’, who consistently criticizes the current authorities.
The reason for summoning and questioning Armine Ohanyan at the Investigative Committee is an editorial written in December 2024, which, according to the Investigative Committee, contains public calls for a violent overthrow of power. Article 422 of the Criminal Code has become a lifeline for the authorities and is now the main tool for political persecution. Charges against Samvel Karapetyan and Mikael Ajapahyan were also brought under this article. How the Investigative Committee will proceed in the case of Armine Ohanyan will become clear in the coming days. For now, Ohanyan has been summoned as a witness for questioning and has also signed a document pledging not to disclose details of the preliminary investigation,” the publication said.