Վախճանվել է Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա Երկրորդը: Նա 93 տարեկան էր:
Նա հոսպիտալացվել էր մարտի լույս 17-ի գիշերը՝ ժամը 03:00-ին, ստամոքսային արյունահոսության պատճառով։ Երկրի հոգևոր առաջնորդը միացվել էր արհեստական շնչառության սարքին, հայտնում է Sputnik-georgia-ն:
Առողջապահության նախարարության ղեկավարը հայտնել է, որ նրա մահը պայմանավորված է երիկամային, թոքային և սրտային անբավարարությունների զարգացմամբ։
Իլիա Երկրորդի հայրապետությունը համարվում է Վրաց ուղղափառ եկեղեցու պատմության մեջ ամենաերկարատևը։
Իլիա Երկրորդի առաջնորդության տարիներին Վրաստանում, հատկապես 1980-ականներին, տեղի է ունեցել ուղղափառության լայնածավալ վերածնունդ։ Վերջին տասնամյակներում երկրում թեմերի թիվը հասցվել է 43-ի։ Եթե 1977 թվականին Վրաստանում գործել է ընդամենը 48 եկեղեցի, ապա այժմ դրանց թիվը հասել է մոտ 1000-ի։
Նրա օրոք բացվել են նոր հոգևոր կրթական հաստատություններ, այդ թվում՝ Թբիլիսիի հոգևոր ակադեմիան։ Թբիլիսիում կառուցվել է նաև երկրի ամենամեծ տաճարը՝ Սուրբ Երրորդության պատրիարքական մայր տաճարը։
Վրաստանի կառավարությունը հայտարարել է ազգային սուգ:
Երկրի ամբողջ տարածքում վարչական հաստատությունների շենքերի վրա պետական դրոշները իջեցվել են։
Վրաստանի Պատրիարքի մարմինը հրաժեշտի արարողության համար մարտի 18-ին տեղափոխվելու է Թբիլիսիի Սամեբա մայր տաճար։
Իլիա II-ը (աշխարհիկ անունը՝ Իրակլի Գեորգիի Գուդուշաուրի-Շիոլաշվիլի) ծնվել է 1933 թվականին Վլադիկավկազում՝ Գեորգի Շիոլաշվիլիի և Նատալյա Կոբաիձեի ընտանիքում՝ նա ընտանիքի չորրորդ երեխան էր։
1963 թվականի օգոստոսի 26-ին Իլիա II-ը ձեռնադրվել է Բաթումի և Շեմոկմեդիի եպիսկոպոս։ Նա նաև ծառայել է որպես Մցխեթայի հոգևոր ճեմարանի ռեկտոր՝ 1963-ից մինչև 1972 թվականները։ 1967 թվականին դարձել է Սուխումիի եպիսկոպոս, իսկ 1969 թվականից ստացել է մետրոպոլիտի աստիճան։
Կաթողիկոս-պատրիարք Դավիթ V-ի մահից հետո՝ 1977 թվականի նոյեմբերի 9-ին, Սուրբ Սինոդի որոշմամբ նա նշանակվել է պատրիարքական տեղապահ։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 23-ին ընտրվել է կաթողիկոս-պատրիարք, իսկ Իլիա Երկրորդի գահակալումը տեղի է ունեցել 1977 թվականի դեկտեմբերի 25-ին։

18 Март 2026 - 06:51 AMT
Он был госпитализирован в ночь на 17 марта около 03:00 из-за желудочного кровотечения. Духовный лидер страны был подключен к аппарату искусственного дыхания, сообщает «Sputnik-Georgia».
Министр здравоохранения сообщил, что смерть наступила вследствие развития почечной, легочной и сердечной недостаточности.
Патриаршество Илии II считается самым продолжительным в истории Грузинской православной церкви.
В годы его руководства, особенно в 1980-е годы, в Грузии произошло масштабное возрождение православия. За последние десятилетия число епархий в стране увеличилось до 43. Если в 1977 году в Грузии действовало лишь 48 храмов, то сейчас их число достигло примерно 1000.
При нем были открыты новые духовные учебные заведения, в том числе Тбилисская духовная академия. В Тбилиси также был построен крупнейший храм страны — Патриарший кафедральный собор Святой Троицы.
Правительство Грузии объявило национальный траур.
По всей территории страны государственные флаги на зданиях административных учреждений приспущены.
Тело патриарха Грузии 18 марта будет доставлено в кафедральный собор Самеба в Тбилиси для церемонии прощания.
Илия II (мирское имя — Ираклий Георгиевич Гудушаури-Шиолашвили) родился в 1933 году во Владикавказе в семье Георгия Шиолашвили и Натальи Кобаидзе и был четвертым ребенком в семье.
26 августа 1963 года Илия II был рукоположен в епископы Батуми и Шемокмеди. Он также занимал должность ректора Мцхетской духовной семинарии с 1963 по 1972 годы. В 1967 году стал епископом Сухуми, а с 1969 года получил сан митрополита.
После смерти католикоса-патриарха Давида V 9 ноября 1977 года решением Святого синода он был назначен местоблюстителем патриаршего престола. 23 декабря того же года был избран католикосом-патриархом, а его интронизация состоялась 25 декабря 1977 года.