Իրանը պաշտոնապես հաստատել է, որ Ազգային անվտանգության ղեկավար, երկրի փաստացի առաջնորդ Ալի Լարիջանին սպանվել է։
Իրան Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն (ԻՀՊԿ) հաստատել է կամավորական «Բասիջ» զինված կազմավորման հրամանատար Ղոլամռեզա Սուլեյմանիի մահը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր, որ Ղոլամռեզա Սուլեյմանին սպանվել է մարտի 16-ին Թեհրանում իրականացված «ճշգրիտ հարվածի» հետևանքով։ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտնել էր, որ ավիահարվածի արդյունքում սպանվել է նաև Ալի Լարիջանին։ Սակայն Իրանի կողմից այս տեղեկությունների պաշտոնական հաստատումը անմիջապես չի եղել։
ԻՀՊԿ-ն հայտարարել է, որ չի հրաժարվի իր հրամանատարի մահվան համար վրեժ լուծելու նպատակից: Փաստաթղթում նշվում է, որ Սուլեյմանին «զոհ է դարձել թշնամու ահաբեկչական հարձակման»:
«Բասիջ» կազմավորումը ենթարկվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին և իրականացնում է գաղափարական վերահսկողության ու ռեժիմի ներքին անվտանգության պաշտպանության գործառույթներ։ Հենց «Բասիջն» է զբաղվում Իրանում հակակառավարական բողոքի ակցիաների ճնշմամբ։ Եվրամիությունը ԻՀՊԿ-ն ճանաչել է ահաբեկչական կազմակերպություն։
Ինչ վերաբերում է Ալի Լարիջանիին, ապա The New York Times թերթի տվյալներով՝ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի սկսվելուց կարճ ժամանակ առաջ հենց նա է ստանձնել Իսլամական Հանրապետության փաստացի ղեկավարի գործառույթները։ Երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին 2026 թվականի սկզբին նրան հանձնարարել է ճնշել բողոքի ցույցերը և նախապատրաստել երկիրը պատերազմին։ Նա նաև կապեր է պահպանել Թեհրանի հիմնական գործընկերների՝ Ռուսաստանի, Կատարի և Օմանի հետ, ինչպես նաև վերահսկել է ԱՄՆ հետ միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները։
Իրանը կասետային մարտագլխիկներով հրթիռներ է արձակել Թել Ավիվի ուղղությամբ՝ ի պատասխան Իրանի անվտանգության ղեկավար Ալի Լարիջանիի սպանության, հաղորդել է իրանական պետական հեռուստատեսությունը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Հարվածի հետևանքով Թել Ավիվի խիտ բնակեցված հատվածին մոտ գտնվող թաղամասում, որտեղ նաև կարևոր ռազմական օբյեկտներ կան, երկու մարդ է զոհվել: Այդպիսով, պատերազմի ընթացքում Իսրայելում զոհերի թիվը հասել է առնվազն 14-ի։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դաշնակիցների մեծ մասը տեղեկացրել է Վաշինգտոնին, որ չեն ցանկանում մասնակցել Իրանի դեմ ամերիկյան ռազմական գործողությանը։ Այս մասին նա ասել է մարտի 17-ին Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ դաշնակիցների դիրքորոշումը որակելով որպես «շատ շոկային»։
«Կարծում եմ՝ ՆԱՏՕ-ն շատ հիմար սխալ է գործում։ Բոլորը համաձայն են մեզ հետ, բայց չեն ցանկանում օգնել»,– Թրամփի խոսքերը փոխանցել է Reuters գործակալությունը։
Նույն օրը ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը Truth Social սոցիալական ցանցում գրել է, որ դաշնակիցների նման պահվածքը իրեն չի զարմացրել, քանի որ ինքը միշտ ՆԱՏՕ-ն համարել է «միակողմանի փողոց»։
Նրա խոսքով՝ դաշինքի անդամ երկրները «ոչինչ չեն անում» Միացյալ Նահանգների համար, «հատկապես անհրաժեշտության պահին», չնայած այն հանգամանքին, որ Վաշինգտոնը նրանց պաշտպանության համար «տարեկան հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարներ է ծախսում»։
«Մեր ռազմական հաջողությունների պայմաններում մեզ այլևս պետք չէ և չի պահանջվում ՆԱՏՕ-ի երկրների օգնությունը, այն մեզ երբեք էլ պետք չի եղել։ Նույնը վերաբերում է Ճապոնիային, Ավստրալիային կամ Հարավային Կորեային։ Իրականում, որպես ԱՄՆ՝ աշխարհի ամենահզոր երկրի նախագահ, ասում եմ՝ մեզ ոչ մեկի օգնությունը պետք չէ»,– ընդգծել է Դոնալդ Թրամփը։
ԱՄՆ դաշնակիցները հրաժարվել են պաշտպանել Հորմուզի նեղուցը Անցած շաբաթավերջին Թրամփը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիային, Ֆրանսիային, Չինաստանին, Ճապոնիային, Հարավային Կորեային և մի շարք այլ երկրների աջակցել ԱՄՆ-ին Հորմուզի նեղուցի ապաշրջափակման հարցում և իրենց նավատորմը ուղարկել Մերձավոր Արևելք։
«Եթե պատասխան չլինի կամ այն լինի բացասական, կարծում եմ՝ դա շատ վատ կլինի ՆԱՏՕ-ի ապագայի համար»,– ասել էր նա մարտի 15-ին Financial Times թերթին տված հարցազրույցում։
«Սա մեր պատերազմը չէ, մենք այն չենք սկսել»,– մարտի 16-ին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը։
Նման դիրքորոշում է հայտնել նաև Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը՝ նշելով, որ այդ քայլի համար իրենց երկիրը մանդատ չունի ոչ ՄԱԿ-ից, ոչ Եվրամիությունից և ոչ էլ ՆԱՏՕ-ից։
Կալասն ասել է․ «Ոչ ոք չի ցանկանում ներքաշվել պատերազմում»:
Նույն օրը Բրյուսելում անցկացվել է Եվրամիության երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը, որտեղ, ինչպես հայտնել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվել Aspides ռազմածովային առաքելության մանդատը ընդլայնելու գաղափարին։ Այդ առաքելությունը ներկայում պաշտպանում է Կարմիր ծովում առևտրային նավերը։
«Ոչ ոք չի ցանկանում ակտիվորեն ներքաշվել այս պատերազմում, և բոլորն անհանգստացած են, թե այն ինչի կարող է հանգեցնել»,– նշել է նա։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մարտի 17-ին հայտարարել է, որ իր երկիրը չի ընտրել Իրանի դեմ պատերազմը, որը սկսել են ԱՄՆ-ն և Իսրայելը, ուստի չի մասնակցի Հորմուզի նեղուցի պաշտպանության գործողությանը։ Նրա խոսքով՝ ստեղծված խնդիրը պահանջում է ոչ թե ուժային, այլ դիվանագիտական լուծում։
ԱՄՆ ազգային հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար Ջո Քենթը հրաժարական է տվել՝ նշելով, որ այդ որոշման պատճառը դարձել է Իրանի դեմ պատերազմը, հայտնում է BBC-ն:
45-ամյա Քենթը, որը Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում համակարգել է ահաբեկչության դեմ պայքարը, Սպիտակ տանը կոչ է արել «փոխել ընթացքը»։
Ջո Քենթը եղել է Թրամփի թիմի անդամ և նրա վաղեմի կողմնակիցը։ Քենթի թեկնածությունը ԱՄՆ Սենատը հաստատել է ազգային հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնում անցած տարվա հուլիսին։
Նա դարձել է Թրամփի վարչակազմի ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչը, որը հրապարակայնորեն քննադատել է Իրանում իրականացվող ամերիկա-իսրայելական գործողությունը։
«Իրանը մեր երկրի համար անմիջական սպառնալիք չէր ներկայացնում, և լիովին ակնհայտ է, որ մենք սկսել ենք այս պատերազմը Իսրայելի և Ամերիկայում նրա հզոր լոբբիի ճնշման տակ», — հայտարարել է Քենթը Թրամփին ուղղված նամակում, որը նա հրապարակել է X սոցիալական ցանցում։
«Մինչև 2025 թվականի հունիսը դուք հասկանում էիք, որ Մերձավոր Արևելքում պատերազմները թակարդ են, որի մեջ Ամերիկան կորցրել է մեր հայրենակիցների թանկ կյանքերը և զոհաբերել երկրի հարստությունն ու բարգավաճումը: Որպես վետերան, որը 11 անգամ մասնակցել է մարտական գործողությունների, և Ոսկե աստղի շքանշանակրի ամուսին, որը կորցրել է իր սիրելի կնոջը՝ Շենոնին, Իսրայելի կազմակերպած պատերազմում, ես չեմ կարող աջակցել` նոր սերունդ ուղարկելով մահվան մի պատերազմում, որը որևէ օգուտ չի բերում Ամերիկայի ժողովրդին»,-գրել էր Քենթը:
Քենթը ԿՀՎ հատուկ նշանակության ուժերի վետերան է։ Նրա կինը՝ Շենոն Քենթը, որը ծառայել է ռազմածովային ուժերում որպես կրիպտոլոգ, 2019 թվականին Սիրիայում զոհվել է մահապարտի հարձակման հետևանքով։
Քենթը նաև պնդել է, որ «իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները» և ազդեցիկ ամերիկացի լրագրողները տարածել են «ապատեղեկատվություն», որը խարխլել է Թրամփի վարչակազմի «Ամերիկան՝ առաջին հերթին» քաղաքականությունը։
Թրամփը Քենթի հրաժարականը մեկնաբանել է Իռլանդիայի վարչապետ Միխոլ Մարտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ես կարդացել եմ նրա հայտարարությունը, — ասել է ԱՄՆ նախագահը։ — Ես միշտ նրան լավ մարդ եմ համարել, բայց միշտ կարծել եմ, որ նա թույլ է անվտանգության հարցերում, շատ թույլ է անվտանգության հարցերում»։
«Երբ կարդացի նրա հայտարարությունը, հասկացա, որ լավ է, որ նա հեռացել է, որովհետև նա ասել է, որ Իրանը սպառնալիք չէր ներկայացնում։ Իրանը սպառնալիք էր ներկայացնում, բոլոր երկրները հասկանում էին, թե ինչպիսի սպառնալիք էր Իրանը»,-ասել է Թրամփը:
Միևնույն ժամանակ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը հայտարարել է, որ Քենթի նամակում կան «շատ պնդումներ, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը»։

Иран официально подтвердил, что глава Совета национальной безопасности и фактический руководитель страны Али Лариджани был убит.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) также подтвердил гибель командира добровольческого формирования «Басидж» Голамрезы Сулеймани, сообщает «Deutsche Welle».
Ранее Армия обороны Израиля заявляла, что Сулеймани был ликвидирован 16 марта в результате «точечного удара» по Тегерану. Министр обороны Израиля Исраэль Кац также утверждал, что в результате авиаудара погиб и Али Лариджани, однако Тегеран сразу не подтверждал эту информацию.
КСИР заявил, что не откажется от цели отомстить за смерть своего командира. В заявлении говорится, что Сулеймани «пал жертвой террористической атаки врага».
Формирование «Басидж» подчиняется КСИР и выполняет функции идеологического контроля и обеспечения внутренней безопасности режима. Именно «Басидж» занимается подавлением антиправительственных протестов в Иране. Европейский союз признал КСИР террористической организацией.
Что касается Али Лариджани, то, по данным газеты «The New York Times», незадолго до начала войны с Израилем и США он фактически взял на себя функции руководителя Исламской Республики. Верховный лидер страны Али Хаменеи в начале 2026 года поручил ему подавить протесты и подготовить страну к войне.
Лариджани также поддерживал связи с ключевыми партнерами Тегерана — Россией, Катаром и Оманом — и контролировал переговоры с США по ядерной программе.
Иран выпустил ракеты с кассетными боеголовками по Тель-Авиву в ответ на убийство главы безопасности Али Лариджани, сообщило иранское государственное телевидение, передает «Азатутюн».
В результате удара в районе, расположенном рядом с густонаселенной частью Тель-Авива, где находятся важные военные объекты, погибли два человека. Таким образом, число погибших в Израиле с начала войны достигло как минимум 14 человек.
Президент США Дональд Трамп заявил, что большинство союзников США по НАТО сообщили Вашингтону, что не хотят участвовать в американской военной операции против Ирана. Он сделал это заявление 17 марта во время общения с журналистами в Овальном кабинете, назвав позицию союзников «очень шокирующей».
«Я думаю, что НАТО совершает очень глупую ошибку. Все согласны с нами, но не хотят помогать», — приводит слова Трампа агентство «Reuters».
В тот же день Трамп написал в социальной сети Truth Social, что такое поведение союзников его не удивляет, поскольку он всегда считал НАТО «улицей с односторонним движением».
По его словам, страны альянса «ничего не делают» для Соединенных Штатов, «особенно когда это необходимо», несмотря на то, что Вашингтон тратит «сотни миллиардов долларов ежегодно» на их защиту.
«С учетом наших военных успехов нам больше не нужна и никогда не была нужна помощь стран НАТО. То же касается Японии, Австралии или Южной Кореи. Как президент самой мощной страны мира, я говорю — нам не нужна ничья помощь», — подчеркнул Дональд Трамп.
Союзники отказались защищать Ормузский пролив
На прошлых выходных Трамп призвал Великобританию, Францию, Китай, Японию, Южную Корею и ряд других стран поддержать США в вопросе разблокирования Ормузского пролива и направить свои флоты на Ближний Восток.
«Если ответа не будет или он будет отрицательным, думаю, это будет очень плохо для будущего НАТО», — заявил он в интервью газете «Financial Times» 15 марта.
«Это не наша война, мы ее не начинали», — заявил 16 марта министр обороны Германии Борис Писториус.
Аналогичную позицию выразил и канцлер Германии Фридрих Мерц, отметив, что у Германии нет мандата на такие действия ни от ООН, ни от Европейского союза, ни от НАТО.
Глава европейской дипломатии Кайя Каллас заявила: «Никто не хочет активно втягиваться в эту войну».
На встрече министров иностранных дел стран ЕС в Брюсселе большинство выступило против расширения мандата военно-морской миссии Aspides, которая сейчас защищает торговые суда в Красном море.
Президент Франции Эммануэль Макрон 17 марта заявил, что Франция не выбирала войну против Ирана, начатую США и Израилем, поэтому не будет участвовать в операции по защите Ормузского пролива. По его словам, возникший кризис требует дипломатического, а не силового решения.
Между тем глава Национального контртеррористического центра США Джо Кент подал в отставку, заявив, что причиной стало война против Ирана, сообщает «BBC».
45-летний Кент, координировавший борьбу с терроризмом в администрации Трампа, призвал Белый дом «изменить курс».
Кент, давний сторонник Трампа, был утвержден Сенатом США на должность главы Национального контртеррористического центра в июле прошлого года.
Он стал самым высокопоставленным представителем администрации Трампа, публично раскритиковавшим американско-израильскую операцию в Иране.
«Иран не представлял непосредственной угрозы для нашей страны, и совершенно очевидно, что мы начали эту войну под давлением Израиля и его мощного лобби в Америке», — написал Кент в письме Трампу, опубликованном в социальной сети X.
«До июня 2025 года вы понимали, что войны на Ближнем Востоке — это ловушка, в которой Америка потеряла жизни наших соотечественников и пожертвовала богатством и процветанием страны. Как ветеран, участвовавший в боевых действиях 11 раз, и муж кавалера “Золотой звезды”, потерявший свою любимую жену Шеннон в войне, организованной Израилем, я не могу поддержать отправку нового поколения на смерть в войну, которая не приносит пользы американскому народу», — написал он.
Кент — ветеран специальных подразделений ЦРУ. Его жена Шеннон Кент, криптолог ВМС США, погибла в Сирии в 2019 году в результате атаки смертника.
Он также утверждал, что «высокопоставленные израильские чиновники» и влиятельные американские журналисты распространяли «дезинформацию», подрывающую политику администрации Трампа «Америка прежде всего».
Трамп прокомментировал отставку Кента во время встречи с премьер-министром Ирландии Михолом Мартином.
«Я прочитал его заявление, — сказал президент США. — Я всегда считал его хорошим человеком, но всегда думал, что он слаб в вопросах безопасности, очень слаб».
«Когда я прочитал его заявление, я понял, что хорошо, что он ушел, потому что он сказал, что Иран не представлял угрозы. Иран представлял угрозу — все страны понимали, какую угрозу представлял Иран», — заявил Трамп.
Пресс-секретарь Белого дома Каролайн Ливитт заявила, что в письме Кента содержится «много утверждений, которые не соответствуют действительности».
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану. В результате ударов был убит верховный духовный лидер страны аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю и странам Персидского залива, где размещены американские военные базы.