Իրանը պաշտոնապես հաստատել է, որ Ազգային անվտանգության ղեկավար, երկրի փաստացի առաջնորդ Ալի Լարիջանին սպանվել է։
Իրան Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն (ԻՀՊԿ) հաստատել է կամավորական «Բասիջ» զինված կազմավորման հրամանատար Ղոլամռեզա Սուլեյմանիի մահը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր, որ Ղոլամռեզա Սուլեյմանին սպանվել է մարտի 16-ին Թեհրանում իրականացված «ճշգրիտ հարվածի» հետևանքով։ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտնել էր, որ ավիահարվածի արդյունքում սպանվել է նաև Ալի Լարիջանին։ Սակայն Իրանի կողմից այս տեղեկությունների պաշտոնական հաստատումը անմիջապես չի եղել։
ԻՀՊԿ-ն հայտարարել է, որ չի հրաժարվի իր հրամանատարի մահվան համար վրեժ լուծելու նպատակից: Փաստաթղթում նշվում է, որ Սուլեյմանին «զոհ է դարձել թշնամու ահաբեկչական հարձակման»:
«Բասիջ» կազմավորումը ենթարկվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին և իրականացնում է գաղափարական վերահսկողության ու ռեժիմի ներքին անվտանգության պաշտպանության գործառույթներ։ Հենց «Բասիջն» է զբաղվում Իրանում հակակառավարական բողոքի ակցիաների ճնշմամբ։ Եվրամիությունը ԻՀՊԿ-ն ճանաչել է ահաբեկչական կազմակերպություն։
Ինչ վերաբերում է Ալի Լարիջանիին, ապա The New York Times թերթի տվյալներով՝ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի սկսվելուց կարճ ժամանակ առաջ հենց նա է ստանձնել Իսլամական Հանրապետության փաստացի ղեկավարի գործառույթները։ Երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին 2026 թվականի սկզբին նրան հանձնարարել է ճնշել բողոքի ցույցերը և նախապատրաստել երկիրը պատերազմին։ Նա նաև կապեր է պահպանել Թեհրանի հիմնական գործընկերների՝ Ռուսաստանի, Կատարի և Օմանի հետ, ինչպես նաև վերահսկել է ԱՄՆ հետ միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները։
Իրանը կասետային մարտագլխիկներով հրթիռներ է արձակել Թել Ավիվի ուղղությամբ՝ ի պատասխան Իրանի անվտանգության ղեկավար Ալի Լարիջանիի սպանության, հաղորդել է իրանական պետական հեռուստատեսությունը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Հարվածի հետևանքով Թել Ավիվի խիտ բնակեցված հատվածին մոտ գտնվող թաղամասում, որտեղ նաև կարևոր ռազմական օբյեկտներ կան, երկու մարդ է զոհվել: Այդպիսով, պատերազմի ընթացքում Իսրայելում զոհերի թիվը հասել է առնվազն 14-ի։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դաշնակիցների մեծ մասը տեղեկացրել է Վաշինգտոնին, որ չեն ցանկանում մասնակցել Իրանի դեմ ամերիկյան ռազմական գործողությանը։ Այս մասին նա ասել է մարտի 17-ին Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ դաշնակիցների դիրքորոշումը որակելով որպես «շատ շոկային»։
«Կարծում եմ՝ ՆԱՏՕ-ն շատ հիմար սխալ է գործում։ Բոլորը համաձայն են մեզ հետ, բայց չեն ցանկանում օգնել»,– Թրամփի խոսքերը փոխանցել է Reuters գործակալությունը։
Նույն օրը ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը Truth Social սոցիալական ցանցում գրել է, որ դաշնակիցների նման պահվածքը իրեն չի զարմացրել, քանի որ ինքը միշտ ՆԱՏՕ-ն համարել է «միակողմանի փողոց»։
Նրա խոսքով՝ դաշինքի անդամ երկրները «ոչինչ չեն անում» Միացյալ Նահանգների համար, «հատկապես անհրաժեշտության պահին», չնայած այն հանգամանքին, որ Վաշինգտոնը նրանց պաշտպանության համար «տարեկան հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարներ է ծախսում»։
«Մեր ռազմական հաջողությունների պայմաններում մեզ այլևս պետք չէ և չի պահանջվում ՆԱՏՕ-ի երկրների օգնությունը, այն մեզ երբեք էլ պետք չի եղել։ Նույնը վերաբերում է Ճապոնիային, Ավստրալիային կամ Հարավային Կորեային։ Իրականում, որպես ԱՄՆ՝ աշխարհի ամենահզոր երկրի նախագահ, ասում եմ՝ մեզ ոչ մեկի օգնությունը պետք չէ»,– ընդգծել է Դոնալդ Թրամփը։
ԱՄՆ դաշնակիցները հրաժարվել են պաշտպանել Հորմուզի նեղուցը Անցած շաբաթավերջին Թրամփը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիային, Ֆրանսիային, Չինաստանին, Ճապոնիային, Հարավային Կորեային և մի շարք այլ երկրների աջակցել ԱՄՆ-ին Հորմուզի նեղուցի ապաշրջափակման հարցում և իրենց նավատորմը ուղարկել Մերձավոր Արևելք։
«Եթե պատասխան չլինի կամ այն լինի բացասական, կարծում եմ՝ դա շատ վատ կլինի ՆԱՏՕ-ի ապագայի համար»,– ասել էր նա մարտի 15-ին Financial Times թերթին տված հարցազրույցում։
«Սա մեր պատերազմը չէ, մենք այն չենք սկսել»,– մարտի 16-ին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը։
Նման դիրքորոշում է հայտնել նաև Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը՝ նշելով, որ այդ քայլի համար իրենց երկիրը մանդատ չունի ոչ ՄԱԿ-ից, ոչ Եվրամիությունից և ոչ էլ ՆԱՏՕ-ից։
Կալասն ասել է․ «Ոչ ոք չի ցանկանում ներքաշվել պատերազմում»:
Նույն օրը Բրյուսելում անցկացվել է Եվրամիության երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը, որտեղ, ինչպես հայտնել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվել Aspides ռազմածովային առաքելության մանդատը ընդլայնելու գաղափարին։ Այդ առաքելությունը ներկայում պաշտպանում է Կարմիր ծովում առևտրային նավերը։
«Ոչ ոք չի ցանկանում ակտիվորեն ներքաշվել այս պատերազմում, և բոլորն անհանգստացած են, թե այն ինչի կարող է հանգեցնել»,– նշել է նա։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մարտի 17-ին հայտարարել է, որ իր երկիրը չի ընտրել Իրանի դեմ պատերազմը, որը սկսել են ԱՄՆ-ն և Իսրայելը, ուստի չի մասնակցի Հորմուզի նեղուցի պաշտպանության գործողությանը։ Նրա խոսքով՝ ստեղծված խնդիրը պահանջում է ոչ թե ուժային, այլ դիվանագիտական լուծում։
ԱՄՆ ազգային հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար Ջո Քենթը հրաժարական է տվել՝ նշելով, որ այդ որոշման պատճառը դարձել է Իրանի դեմ պատերազմը, հայտնում է BBC-ն:
45-ամյա Քենթը, որը Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում համակարգել է ահաբեկչության դեմ պայքարը, Սպիտակ տանը կոչ է արել «փոխել ընթացքը»։
Ջո Քենթը եղել է Թրամփի թիմի անդամ և նրա վաղեմի կողմնակիցը։ Քենթի թեկնածությունը ԱՄՆ Սենատը հաստատել է ազգային հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնում անցած տարվա հուլիսին։
Նա դարձել է Թրամփի վարչակազմի ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչը, որը հրապարակայնորեն քննադատել է Իրանում իրականացվող ամերիկա-իսրայելական գործողությունը։
«Իրանը մեր երկրի համար անմիջական սպառնալիք չէր ներկայացնում, և լիովին ակնհայտ է, որ մենք սկսել ենք այս պատերազմը Իսրայելի և Ամերիկայում նրա հզոր լոբբիի ճնշման տակ», — հայտարարել է Քենթը Թրամփին ուղղված նամակում, որը նա հրապարակել է X սոցիալական ցանցում։
«Մինչև 2025 թվականի հունիսը դուք հասկանում էիք, որ Մերձավոր Արևելքում պատերազմները թակարդ են, որի մեջ Ամերիկան կորցրել է մեր հայրենակիցների թանկ կյանքերը և զոհաբերել երկրի հարստությունն ու բարգավաճումը: Որպես վետերան, որը 11 անգամ մասնակցել է մարտական գործողությունների, և Ոսկե աստղի շքանշանակրի ամուսին, որը կորցրել է իր սիրելի կնոջը՝ Շենոնին, Իսրայելի կազմակերպած պատերազմում, ես չեմ կարող աջակցել` նոր սերունդ ուղարկելով մահվան մի պատերազմում, որը որևէ օգուտ չի բերում Ամերիկայի ժողովրդին»,-գրել էր Քենթը:
Քենթը ԿՀՎ հատուկ նշանակության ուժերի վետերան է։ Նրա կինը՝ Շենոն Քենթը, որը ծառայել է ռազմածովային ուժերում որպես կրիպտոլոգ, 2019 թվականին Սիրիայում զոհվել է մահապարտի հարձակման հետևանքով։
Քենթը նաև պնդել է, որ «իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները» և ազդեցիկ ամերիկացի լրագրողները տարածել են «ապատեղեկատվություն», որը խարխլել է Թրամփի վարչակազմի «Ամերիկան՝ առաջին հերթին» քաղաքականությունը։
Թրամփը Քենթի հրաժարականը մեկնաբանել է Իռլանդիայի վարչապետ Միխոլ Մարտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ես կարդացել եմ նրա հայտարարությունը, — ասել է ԱՄՆ նախագահը։ — Ես միշտ նրան լավ մարդ եմ համարել, բայց միշտ կարծել եմ, որ նա թույլ է անվտանգության հարցերում, շատ թույլ է անվտանգության հարցերում»։
«Երբ կարդացի նրա հայտարարությունը, հասկացա, որ լավ է, որ նա հեռացել է, որովհետև նա ասել է, որ Իրանը սպառնալիք չէր ներկայացնում։ Իրանը սպառնալիք էր ներկայացնում, բոլոր երկրները հասկանում էին, թե ինչպիսի սպառնալիք էր Իրանը»,-ասել է Թրամփը:
Միևնույն ժամանակ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը հայտարարել է, որ Քենթի նամակում կան «շատ պնդումներ, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը»։

18 March 2026 - 07:31 AMT
Iran has officially confirmed that Ali Larijani, head of the National Security Council and the country’s de facto leader, has been killed.
Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) also confirmed the death of Basij paramilitary commander Gholamreza Soleimani, Deutsche Welle reported.
Earlier, the Israel Defense Forces said Soleimani was killed on March 16 in a “precision strike” carried out in Tehran. Israeli Defense Minister Israel Katz also stated that the airstrike had killed Ali Larijani, though Iran did not immediately confirm the reports.
The IRGC said it would not abandon its goal of avenging the death of its commander. In a statement, the corps said Soleimani had become a “victim of a terrorist attack by the enemy.”
The Basij formation operates under the IRGC and is responsible for ideological control and internal security functions of the regime. The group is also involved in suppressing anti-government protests in Iran. The European Union has designated the IRGC as a terrorist organization.
Regarding Ali Larijani, The New York Times reported that shortly before the war with Israel and the United States began, he had assumed the functions of the Islamic Republic’s de facto leader. Iran’s Supreme Leader Ali Khamenei had tasked him at the beginning of 2026 with suppressing protests and preparing the country for war.
Larijani also maintained contacts with Tehran’s key partners — Russia, Qatar and Oman — and oversaw negotiations with the United States over Iran’s nuclear program.
Iran fired missiles with cluster warheads toward Tel Aviv in retaliation for the killing of security chief Ali Larijani, Iranian state television reported, according to Radio Azatutyun.
Two people were killed near a densely populated district of Tel Aviv where important military facilities are also located. The total number of deaths in Israel during the war has now reached at least 14.
U.S. President Donald Trump said most U.S. allies in NATO had informed Washington that they did not want to participate in a U.S. military operation against Iran. He made the remarks on March 17 while speaking to reporters in the Oval Office, calling the allies’ position “very shocking.”
“I think NATO is making a very stupid mistake. Everyone agrees with us but they don’t want to help,” Trump was quoted as saying by Reuters.
Earlier the same day, Trump wrote on the social network Truth Social that such behavior by allies did not surprise him because he had always viewed NATO as a “one-way street.”
According to him, alliance members “do nothing” for the United States, “especially when it is needed,” despite Washington spending “hundreds of billions of dollars a year” on their defense.
“With our military successes, we no longer need, nor have we ever needed, NATO’s help. The same applies to Japan, Australia or South Korea. As president of the most powerful country in the world, I say we don’t need anyone’s help,” Trump said.
Allies refuse to defend the Strait of Hormuz
Last weekend Trump called on the United Kingdom, France, China, Japan, South Korea and several other countries to support the United States in reopening the Strait of Hormuz and send their navies to the Middle East.
“If there is no response or it is negative, I think that will be very bad for NATO’s future,” he told the Financial Times on March 15.
“This is not our war; we did not start it,” German Defense Minister Boris Pistorius said on March 16.
German Chancellor Friedrich Merz expressed a similar position, noting that Germany had no mandate from the United Nations, the European Union or NATO for such a step.
European diplomacy chief Kaja Kallas said: “No one wants to get drawn into the war.”
During a meeting of EU foreign ministers in Brussels, most countries opposed expanding the mandate of the Aspides naval mission, which currently protects commercial shipping in the Red Sea.
French President Emmanuel Macron said on March 17 that France had not chosen the war against Iran launched by the United States and Israel and therefore would not participate in operations to protect the Strait of Hormuz. He said the crisis requires a diplomatic rather than military solution.
Meanwhile, Joe Kent, head of the U.S. National Counterterrorism Center, resigned, saying the war against Iran was the reason for his decision, the BBC reported.
The 45-year-old Kent, who coordinated counterterrorism efforts in Trump’s administration, urged the White House to “change course.”
Kent, a member of Trump’s team and longtime supporter, was confirmed by the U.S. Senate as head of the National Counterterrorism Center in July last year.
He became the highest-ranking official in the Trump administration to publicly criticize the U.S.–Israeli operation in Iran.
“Iran did not pose an immediate threat to our country, and it is clear that we started this war under pressure from Israel and its powerful lobby in America,” Kent wrote in a letter to Trump posted on X.
“Until June 2025 you understood that wars in the Middle East are a trap in which America has lost the precious lives of our compatriots and sacrificed the nation’s wealth and prosperity. As a veteran who participated in combat 11 times and the husband of a Gold Star recipient who lost his beloved wife Shannon in a war organized by Israel, I cannot support sending a new generation to die in a war that brings no benefit to the American people,” he wrote.
Kent is a veteran of CIA special operations forces. His wife Shannon Kent, a Navy cryptologist, was killed in Syria in 2019 in a suicide bombing.
Kent also claimed that “senior Israeli officials” and influential American journalists spread “disinformation” that undermined the Trump administration’s “America First” policy.
Trump commented on Kent’s resignation during a meeting with Irish Prime Minister Micheál Martin.
“I read his statement,” the U.S. president said. “I always thought he was a good man, but I always believed he was weak on security — very weak on security.”
“When I read his statement, I realized it was good that he left because he said Iran was not a threat. Iran was a threat — all countries understood what kind of threat Iran was,” Trump said.
White House press secretary Karoline Leavitt said Kent’s letter contained “many claims that do not correspond to reality.”
On February 28, Israel and the United States carried out airstrikes on Iran. During the strikes, Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei was killed. Iran then launched retaliatory attacks against Israel and Gulf states hosting U.S. military bases.