Առաջին ատյանի դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը կմնա տնային կալանքի տակ:
փաստաբանները վերաքննիչ դատարանին դիմել են՝ խնդրելով վերացնել նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը։
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը դատարանին ներկայացրել է Շիրակի հավատացյալների դիմում-խնդրանքը, որով առաջարկվել է ազատ արձակել Սրբազանին, որպեսզի նա կարողանա մասնակցել պատարագներին։ Դատարանը մերժել է պաշտպանների ներկայացրած միջնորդությունը, սակայն թույլատրել է ներկա գտնվել պատարագներին։
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը դատարանին ներկայացրել էր Շիրակի հավատացյալների դիմում խնդրանքը սրբազանին ազատ արձակելու և, հետևաբար, պատարագներին մասնակցելու վերաբերյալ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Պաշտպանների խոսքով՝ լրացել է պատժի կրման մեկ երրորդը, ինչը, ըստ նրանց, նոր հանգամանք է և կարող է հիմք հանդիսանալ տնային կալանքը վերացնելու համար։ Փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը նաև նշել է, որ անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում արքեպիսկոպոսը դրսևորել է պատշաճ վարքագիծ, ինչը ևս կարող է հիմք լինել նրան ազատ արձակելու համար։
Դատախազը, սակայն, հայտարարել է, որ խափանման միջոցը փոխելու համար բավարար հիմքեր չի տեսնում։
Միքայել Սրբազանը ութ ամիս կալանքի տակ գտնվելուց հետո արդեն մեկ ամսից ավելի ժամանակ է գտնվում տնային կալանքի տակ։
Իշխանությունը զավթելու կոչի համար մեղադրվող բարձրաստիճան հոգևորականը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը և հայտարարել է, որ իր նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը քաղաքական բնույթ ունի։
Աջապահյանը վիրահատությունից մեկ ամիս անց այցելել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն՝ հերթական բուժզննությունն անցնելու նպատակով։ Բժշկական կենտրոնից տեղեկացրել են, որ իրականացված հետազոտություններից հետո Միքայել Սրբազանի առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար, հայտնում է Aysor.am-ը:
Սրբազանը շարունակելու է գտնվել բժիշկների հսկողության տակ։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրգործ է հարուցվել շխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։ Նա կալանավորվել էր հունիսի 28-ին: Փետրվարի 6–ին սրբազանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքով:

18 March 2026 - 09:36 AMT
The head of the Shirak Diocese, Archbishop Mikael Ajapahyan, who was found guilty by a court of first instance, will remain under house arrest.
His lawyers had appealed to the Court of Appeal, asking it to revoke the preventive measure imposed on him.
Defense lawyer Yerem Sargsyan presented the court with a petition from believers of the Shirak Diocese requesting the cleric’s release so that he could participate in church services. The court rejected the defense motion but allowed the archbishop to attend liturgies, according to RFE/RL.
The lawyers argued that one-third of the sentence has already been served, which they said constitutes a new circumstance that could justify lifting the house arrest. Lawyer Marine Farmanyan also noted that the archbishop had demonstrated proper behavior while in detention, which could also serve as grounds for release.
The prosecutor, however, stated that he saw no sufficient grounds to change the preventive measure.
After spending eight months in detention, Archbishop Ajapahyan has now been under house arrest for more than a month.
The senior cleric, who is accused of publicly calling for the seizure of power, rejects the charges and has said the case against him is politically motivated.
A month after undergoing surgery, Ajapahyan visited the Izmirlian Medical Center for a follow-up medical examination. According to the clinic, his health condition is currently assessed as satisfactory, Aysor.am reported.
The archbishop will continue to remain under medical supervision.
Criminal proceedings were initiated against Archbishop Mikael Ajapahyan on charges of making public calls aimed at seizing power, violating territorial integrity, renouncing sovereignty, or violently overthrowing the constitutional order. He was arrested on June 28. On February 6, the preventive measure against him was changed to house arrest.