18 Մարտ 2026 - 09:43 AMT
Գալյան․ Նոր Սահմանադրության տեքստում ներածությունը դեռ չկա, իսկ Անկախության հռչակագրին հղումը ներածության մեջ էր
Նոր Սահմանադրության տեքստում ներածությունը չկա, իսկ Անկախության հռչակագրին հղումը ներածության մեջ էր, հայտարարել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Նա այդպես է պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Նոր Սահմանադրության տեքստում Անկախության հռչակագրի մասին հղում լինելու է, թե ոչ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Դեռ չենք ամբողջացրել․․․ Իսկ ինչո՞ւ է պարտադիր աշխատանքային քննարկումներում ունենալ ամբողջական տեքստ։ Թող տպավորություն չստեղծվի, թե խուսափում ենք ներկայացնել՝ ինչ է այս պահին ամփոփված ներածության շրջանակներում։ Սահմանադրության տեքստը նախագծի տեսքով լինելու է հրապարակային, այդ թվում՝ հրապարակային է լինելու ներածությունը»,- ասել է Գալյանը։
Նա նշել է, որ այս պահին քննարկումները շարունակվում են ՔՊ վարչությունում և խմբակցությունում։
Ըստ նրա՝ Սահմանադրության նախագծի տեքստը հնարավոր է հրապարակվի մինչև ընտրությունները, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Մենք հրապարակելու ենք տեքստը, և այդ ժամանակ ակնհայտ կլինի՝ ինչ դրույթներ են շարունակելու մնալ և ինչ դրույթներ այլևս չեն լինի: Մենք ինտենսիվ ենք աշխատում, որ հրապարակումը լինի օր առաջ։ Ես կարծում եմ՝ Սահմանադրության տեքստը կհրապարակվի մինչև ընտրություններ»,- նշել է նախարարը։
Խոսելով Անկախության հռչակագրի մասին՝ Սրբուհի Գալյանը ընդգծել է, որ այն պատմական փաստաթուղթ է։
«Այն ոչ թե անցյալին, այլ ապագային միտված փաստաթուղթ է։ Չնայած պատմական փաստաթուղթ է և իրավական վեճ կա դրա նորմատիվային լինելու հետ կապված, այն պարունակում է մի շարք հիմնարար սկզբունքներ, որոնք դրված են Սահմանադրության հիմքում։ Եվ այդ սկզբունքներով առաջնորդվելով՝ Սահմանադրությունը պետք է նայի դեպի ապագա և շեշտադրի պետության շարունակականությունը՝ խաղաղ, անվտանգ պետություն ապագա սերունդներին տալու առաքելություն։ Այս հիմնական գաղափարներն է շեշտադրելու Սահմանադրությունը»,-ասել է նա:
Գալյանը նաև նշել է, որ ներկայացվող տեքստը վերջնական տարբերակ չի լինելու, այլ նախագիծ, որը կարող է փոփոխվել քաղաքացիներից և ոլորտի մասնագետներից ստացվող առաջարկների հիման վրա։
Գալյանը ընդգծել է, որ Սահմանադրությունն ընդունելու կամ չընդունելու վերջնական որոշումը կայացնելու է ժողովուրդը։
2025 թվականի մարտի վերջին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները նախատեսել են 2027 թվականին անցկացնել նոր Սահմանադրության ընդունման հանրաքվե։ Միաժամանակ նա նշել է, որ իր թիմում քննարկվել է նաև 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին զուգահեռ հանրաքվե անցկացնելու հնարավորությունը։ Ավել․ի ուշ նա հայտարարել է, որ նոր Սահմանադրության մեջ չպետք է լինի հղում Անկախության հռչակագրին։
Ադրբեջանը պնդում է, որ ՀՀ-ն փոփոխություններ կատարի Սահմանադրությունում՝ պատճառաբանելով, թե այնտեղ առկա են Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության հետ միավորելու կոչեր։

В тексте новой Конституции Армении на данный момент нет преамбулы, заявила министр юстиции Србуи Галян.
Так она ответила на вопрос журналистов о том, будет ли в новой Конституции ссылка на Декларацию независимости, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы еще не завершили работу. Почему в рамках рабочих обсуждений обязательно должен быть полный текст? Не должно складываться впечатление, что мы избегаем представления того, что на данный момент обобщено в рамках преамбулы. Текст Конституции будет опубликован в виде проекта, в том числе будет опубликована и преамбула», — сказала Галян.
Она отметила, что обсуждения сейчас продолжаются в руководстве и парламентской фракции партии «Гражданский договор».
По словам министра, проект текста Конституции может быть опубликован до выборов, сообщает «Radar Armenia».
«Мы опубликуем текст, и тогда станет ясно, какие положения сохранятся, а какие больше не будут включены. Мы интенсивно работаем, чтобы публикация состоялась как можно скорее. Думаю, текст Конституции будет опубликован до выборов», — отметила она.
Говоря о Декларации независимости, Галян подчеркнула, что это исторический документ.
«Это документ, направленный не в прошлое, а в будущее. Несмотря на то, что он является историческим документом и существует юридический спор о его нормативном характере, он содержит ряд фундаментальных принципов, лежащих в основе Конституции. Руководствуясь этими принципами, Конституция должна смотреть в будущее и подчеркивать преемственность государства — миссию передать будущим поколениям мирную и безопасную страну», — сказала она.
Галян также отметила, что опубликованный текст не будет окончательной версией, а станет проектом, который может измениться на основе предложений граждан и специалистов.
Она подчеркнула, что окончательное решение о принятии Конституции примет народ.
В конце марта 2025 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что власти Армении планируют провести референдум по новой Конституции в 2027 году. При этом он отметил, что обсуждалась и возможность провести референдум одновременно с парламентскими выборами 2026 года.
Позднее он заявил, что в новой Конституции не должно быть ссылки на Декларацию независимости.
Азербайджан настаивает на внесении изменений в Конституцию Армении, утверждая, что в ней содержатся положения о возможном объединении Нагорного Карабаха с Арменией.