18 Մարտ 2026 - 11:53 AMT
Պապոյան․ ԵՄ գործընկերները ՀՀ-ում են, որ մեր ինքնիշխանությանը վնասող որևէ գործողություն չհասնի հաջողության
ԵՄ գործընկերներն այստեղ են, որպեսզի մեր անկախությանը, ինքնիշխանությանը, խաղաղությանը վնասող որևէ գործողություն չհասնի հաջողության, հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ արագ արձագանքման խումբ հրավիրելու որոշմանը:
«Եթե կշեռքի նժարին դրված է Հայաստանի անկախությո՞ւնը, թե լինել-չլինելու հարցը, Հայաստանում կլինի պատերա՞զմ, թե խաղաղություն, Հայաստանը կլինի կիսաանկախ վասա՞լ, ֆորպո՞ստ, թե նորմալ պետություն, ՀՀ քաղաքացիները Հայաստանո՞ւմ կապրեն, կարարեն, թե կգնան ուրիշ երկրների ուրիշ տարածքներում ուրիշ երկրների համար պատերազմական գործողությունների կմասնակցեն, այդ պարագայում, կարծում եմ՝ այդ նամակը ոչ միայն տրամաբանական է, այլև պարտադիր»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Լրագրողների հարցին, թե ով է վտանգում Հայաստանի անկախությունը, նախարարը պատասխանել է, որ այդ վտանգը կարող է բխել այն ուժերից, որոնց շահերի կենտրոնը Հայաստանը չէ։
«Բոլոր այն ուժերը, որոնք օտարերկրյա հպատակ են, իրենց շահերի կենտրոնը ՀՀ-ն չէ, ՀՀ քաղաքացիները չեն՝ կամ իրենք ՀՀ քաղաքացի չեն, կա՛մ իրենց երեխաները ՀՀ-ում չեն ծնվել և այլն»,- նշել է նա։
Պապոյանը նաև անդրադարձել է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ հիշեցնելով, որ նրա թոռները ծնվել են ԱՄՆ-ում։
«Մենակ ասում եք՝ Քոչարյա՛ն, Քոչարյա՛ն: Քոչարյանը 10 տարի նախագահ է եղել, իր նախագահ լինելուց անմիջապես հետո թոռները Ամերիկայում են ծնվել: Եթե այդքան լավ երկիր էր սարքել կամ լավ երկիր սարքող էր, ինչո՞ւ էին թոռներն Ամերիկայում ծնվում, որ դառնային Ամերիկայի քաղաքացի»,- ասել է նախարարը։
Ավելի վաղ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել էր, որ Հայաստանի խնդրանքով Եվրամիությունը նախատեսում է տեղակայել հատուկ արագ արձագանքման խումբ՝ երկրի ընտրություններից առաջ հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու նպատակով։

Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan said European Union partners are in Armenia to ensure that any action that could harm the country’s independence, sovereignty or peace does not succeed.
He made the remarks while commenting on the decision to invite an EU rapid response team, 1lurer.am reported.
“If the scale weighs Armenia’s independence or its very existence — whether there will be war or peace in Armenia, whether the country will be a semi-independent vassal or outpost or a normal state, whether Armenian citizens will live and work here or go abroad and participate in wars for other countries — then I believe that letter was not only logical but necessary,” Papoyan said.
When asked by journalists who threatens Armenia’s independence, the minister said the danger could come from forces whose center of interest is not Armenia.
“All those forces that are subjects of foreign states and whose center of interest is not the Republic of Armenia or its citizens — either they themselves are not Armenian citizens, or their children were not born in Armenia, and so on,” he said.
Papoyan also referred to former President Robert Kocharyan, noting that his grandchildren were born in the United States.
“You only say ‘Kocharyan, Kocharyan.’ Kocharyan was president for 10 years. Immediately after his presidency, his grandchildren were born in America. If he had created such a good country, why were his grandchildren born in America so they could become U.S. citizens?” the minister said.
Earlier, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas said that, at Armenia’s request, the European Union plans to deploy a special rapid response team to counter hybrid threats ahead of the country’s elections.