«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը մշակել է ուժեղ խաղաղության համակարգային ծրագիր՝ անվտանգության և դիվանագիտության ոլորտի միջազգային փորձագետների հետ, հայտարարել է Սամվել Կարապետյանն արհեստական բանականությամբ (AI) գեներացված ելույթում կուսակցության անվտանգային ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ:
Ելույթում նշվել է, որ խաղաղության ապահովման համար անհրաժեշտ է ուժեղ պետություն և հզոր բանակ, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հանրահայտ կանոն է՝ պատերազմը գալիս է այնտեղ, որտեղ չկա ուժ, թույլ բանակը հրահրում է թշնամուն, իսկ ուժեղ բանակը պահպանում է խաղաղությունը։ Խաղաղությունը չեն ստեղծում աղերսելով, այն պահում են ուժով»,- նշվել է Կարապետյանն AI ելույթում։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է կառուցել այնպիսի Հայաստան, որտեղ զինվորական ծառայության տարիքի հասնելը քաղաքացիների համար լինի վստահության, այլ ոչ թե վախի պատճառ։
«Խաղաղության համակարգային ծրագրի ուղղությամբ մեր աշխատանքն ունի երեք հիմնական ուղղություն՝ ուժեղ բանակ, խելացի դիվանագիտություն և տնտեսական անկախություն։ Հենց այս համակողմանի ծրագրի իրագործման միջոցով ենք ունենալու ուժեղ Հայաստան»,- ասել է նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ Հայաստանի սահմանները պետք է լինեն ամուր և անխախտ, իսկ մշտական հետախուզական կենտրոնները, անօդաչու հետախուզությունը և արհեստական բանականության վերլուծական համակարգերը կարող են նպաստել սահմանների պաշտպանությանն ու զինվորների անվտանգությանը։
«Մեր օրոք երկիրը պաշտպանված կլինի բազմաշերտ հակաօդային և հակադրոնային համակարգերով, ուժեղ Հայաստանում զինվորական ծառայության հիմքը պետք է լինի բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, տեխնոլոգիական հենքով առաջադեմ բանակը։ Զինծառայողի արժանավայել կեցությունը առաջնահերթություն է»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է խոսի աշխարհի հետ վստահ՝ ուժեղ դիրքից։
«Արտաքին քաղաքականությունը կլինի պրագմատիկ, հավասարակշռված։ Արևելքի և Արեւմուտքի միջև գործողությունները կլինեն հստակ՝ պահպանելով մեր կարմիր գծերը։ Մենք կշարունակենք երկխոսությունը մեր ռազմավարական գործընկերների հետ՝ միաժամանակ խորացնելով հարաբերություններն այլ գերտերությունների և երկրների հետ»,- ասել է նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ իր 30 տարվա բիզնես փորձը իրեն սովորեցրել է բանակցել հավասար պայմաններով աշխարհի տարբեր երկրներում։
Նա նաև նշել է, որ իր թիմը արդեն կապեր է հաստատել սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ, ինչը կարող է նպաստել ներդրումների ներգրավմանը։
«Մենք առաջարկում ենք ուժեղ, մնայուն խաղաղություն։ Պետք է դադարեցնել «խաղաղություն աղերսելու» քաղաքականությունը և անցնել «առաջնայինը՝ Հայաստանը և մեր շահերը» քաղաքականությանը։ Հայաստանը պաշտպանություն չի խնդրի, այն կկառուցի սեփական ուժերով։ Թույլերը չեն կարող լռեցնել ուժեղներին, Հայաստանը չի կարող լռեցվել, այլևս թույլ չենք լինելու»,- ասված է ելույթում։

Партия «Сильная Армения» разработала системную программу сильного мира совместно с международными экспертами в сфере безопасности и дипломатии, заявил Самвел Карапетян в сгенерированном искусственным интеллектом выступлении на презентации программы безопасности партии.
В выступлении отмечается, что для обеспечения мира необходимы сильное государство и мощная армия, сообщает «Aysor.am ».
«Существует известное правило: война приходит туда, где нет силы. Слабая армия провоцирует врага, а сильная армия сохраняет мир. Мир не создают просьбами — его удерживают силой», — говорится в AI-выступлении Карапетяна.
По его словам, важно построить такую Армению, где достижение возраста военной службы станет для граждан поводом для уверенности, а не страха.
«Наша работа над системной программой мира имеет три основных направления: сильная армия, умная дипломатия и экономическая независимость. Именно через реализацию этой комплексной программы мы получим сильную Армению», — сказал он.
Карапетян отметил, что границы Армении должны быть прочными и неприкосновенными, а постоянные разведывательные центры, беспилотная разведка и аналитические системы на базе искусственного интеллекта могут способствовать защите границ и безопасности военнослужащих.
«При нас страна будет защищена многоуровневыми системами противовоздушной обороны и противодействия дронам. В сильной Армении основой военной службы должна стать высокопрофессиональная и технологически продвинутая армия. Достойные условия жизни военнослужащих будут приоритетом», — отметил он.
Говоря о внешней политике, Карапетян заявил, что Армения должна говорить с миром уверенно — с позиции силы.
«Внешняя политика будет прагматичной и сбалансированной. Наши действия между Востоком и Западом будут четкими при сохранении наших красных линий. Мы продолжим диалог с нашими стратегическими партнерами, одновременно углубляя отношения с другими великими державами и странами», — сказал он.
По словам Карапетяна, его 30-летний бизнес-опыт научил его вести переговоры на равных условиях с разными странами мира.
Он также отметил, что его команда уже установила контакты с представителями диаспоры, что может способствовать привлечению инвестиций.
«Мы предлагаем сильный и долговременный мир. Необходимо прекратить политику “просить мира” и перейти к политике “прежде всего Армения и наши интересы”. Армения не будет просить защиты — она построит ее собственными силами. Слабые не могут заставить сильных замолчать. Армению невозможно заставить молчать, мы больше не будем слабыми», — говорится в выступлении.
Самвел Карапетян был арестован 18 июня 2025 года, после чего срок его содержания под стражей несколько раз продлевался решениями суда. 30 декабря суд удовлетворил ходатайство защиты, заменив арест домашним арестом и залогом.
Карапетян обвиняется в публичных призывах к захвату власти и свержению конституционного строя. 13 октября Следственный комитет сообщил, что обвинение в отношении Самвела Карапетяна изменено и дополнено пунктами 2 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса (отмывание денег в особо крупном размере с использованием служебных полномочий или обусловленного ими влияния). Карапетян не признает предъявленные ему обвинения.