«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը մշակել է ուժեղ խաղաղության համակարգային ծրագիր՝ անվտանգության և դիվանագիտության ոլորտի միջազգային փորձագետների հետ, հայտարարել է Սամվել Կարապետյանն արհեստական բանականությամբ (AI) գեներացված ելույթում կուսակցության անվտանգային ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ:
Ելույթում նշվել է, որ խաղաղության ապահովման համար անհրաժեշտ է ուժեղ պետություն և հզոր բանակ, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հանրահայտ կանոն է՝ պատերազմը գալիս է այնտեղ, որտեղ չկա ուժ, թույլ բանակը հրահրում է թշնամուն, իսկ ուժեղ բանակը պահպանում է խաղաղությունը։ Խաղաղությունը չեն ստեղծում աղերսելով, այն պահում են ուժով»,- նշվել է Կարապետյանն AI ելույթում։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է կառուցել այնպիսի Հայաստան, որտեղ զինվորական ծառայության տարիքի հասնելը քաղաքացիների համար լինի վստահության, այլ ոչ թե վախի պատճառ։
«Խաղաղության համակարգային ծրագրի ուղղությամբ մեր աշխատանքն ունի երեք հիմնական ուղղություն՝ ուժեղ բանակ, խելացի դիվանագիտություն և տնտեսական անկախություն։ Հենց այս համակողմանի ծրագրի իրագործման միջոցով ենք ունենալու ուժեղ Հայաստան»,- ասել է նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ Հայաստանի սահմանները պետք է լինեն ամուր և անխախտ, իսկ մշտական հետախուզական կենտրոնները, անօդաչու հետախուզությունը և արհեստական բանականության վերլուծական համակարգերը կարող են նպաստել սահմանների պաշտպանությանն ու զինվորների անվտանգությանը։
«Մեր օրոք երկիրը պաշտպանված կլինի բազմաշերտ հակաօդային և հակադրոնային համակարգերով, ուժեղ Հայաստանում զինվորական ծառայության հիմքը պետք է լինի բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, տեխնոլոգիական հենքով առաջադեմ բանակը։ Զինծառայողի արժանավայել կեցությունը առաջնահերթություն է»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է խոսի աշխարհի հետ վստահ՝ ուժեղ դիրքից։
«Արտաքին քաղաքականությունը կլինի պրագմատիկ, հավասարակշռված։ Արևելքի և Արեւմուտքի միջև գործողությունները կլինեն հստակ՝ պահպանելով մեր կարմիր գծերը։ Մենք կշարունակենք երկխոսությունը մեր ռազմավարական գործընկերների հետ՝ միաժամանակ խորացնելով հարաբերություններն այլ գերտերությունների և երկրների հետ»,- ասել է նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ իր 30 տարվա բիզնես փորձը իրեն սովորեցրել է բանակցել հավասար պայմաններով աշխարհի տարբեր երկրներում։
Նա նաև նշել է, որ իր թիմը արդեն կապեր է հաստատել սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ, ինչը կարող է նպաստել ներդրումների ներգրավմանը։
«Մենք առաջարկում ենք ուժեղ, մնայուն խաղաղություն։ Պետք է դադարեցնել «խաղաղություն աղերսելու» քաղաքականությունը և անցնել «առաջնայինը՝ Հայաստանը և մեր շահերը» քաղաքականությանը։ Հայաստանը պաշտպանություն չի խնդրի, այն կկառուցի սեփական ուժերով։ Թույլերը չեն կարող լռեցնել ուժեղներին, Հայաստանը չի կարող լռեցվել, այլևս թույլ չենք լինելու»,- ասված է ելույթում։

Samvel Karapetyan said the Strong Armenia party has developed a systemic peace program together with international experts in security and diplomacy, according to an AI-generated speech presented during the unveiling of the party’s security strategy.
The address stressed that ensuring peace requires a strong state and a powerful army, Aysor.am reported.
“It is a well-known rule: war appears where there is no strength. A weak army provokes the enemy, while a strong army preserves peace. Peace is not created through pleading — it is maintained through strength,” Karapetyan said in the AI-generated speech.
According to him, it is important to build an Armenia where reaching the age of military service becomes a source of confidence rather than fear for citizens.
“Our work on the systemic peace program has three main directions: a strong army, smart diplomacy and economic independence. Through the implementation of this comprehensive program, we will achieve a strong Armenia,” he said.
Karapetyan said Armenia’s borders must be firm and inviolable, while permanent intelligence centers, drone reconnaissance and artificial-intelligence analytical systems could contribute to border protection and the safety of soldiers.
“Under our leadership, the country will be protected by multilayered air-defense and anti-drone systems. In a strong Armenia, military service should rely on a highly professional, technologically advanced army. Ensuring dignified conditions for servicemen will be a priority,” he said.
Addressing foreign policy, Karapetyan said Armenia should speak to the world with confidence and from a position of strength.
“Foreign policy will be pragmatic and balanced. Our actions between East and West will be clear while preserving our red lines. We will continue dialogue with our strategic partners while deepening relations with other major powers and countries,” he said.
Karapetyan added that his 30 years of business experience has taught him how to negotiate on equal terms with different countries around the world.
He also said his team has already established contacts with representatives of the Armenian diaspora, which could help attract investments.
“We propose strong and lasting peace. The policy of ‘pleading for peace’ must end and be replaced by a policy of ‘Armenia and our interests first.’ Armenia will not ask for protection — it will build it with its own strength. The weak cannot silence the strong. Armenia cannot be silenced; we will no longer be weak,” the speech said.
Karapetyan was arrested on June 18, 2025, and the term of his detention was extended several times by court decisions. On December 30, the court granted a motion by the defense, replacing detention with house arrest and bail.
Karapetyan has been charged with publicly calling for the seizure of power and the overthrow of the constitutional order. On October 13, the Investigative Committee said the charges against Samvel Karapetyan were amended and supplemented under Article 296, Part 3, Clauses 2 and 3 of the Criminal Code (money laundering on an especially large scale using official authority or influence derived from it). Karapetyan denies the charges.