V-Dem զեկույցով ժողովրդավարության անկման ուժգնությամբ ՀՀ-ն 6-րդն է աշխարհում, գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա արձագանքել է V-Dem ինստիտուտի հրապարակած տարեկան զեկույցին, որը վերաբերում է աշխարհում ժողովրդավարության վիճակին, որը, նրա խոսքով, «կրկին արձանագրել է ժողովրդավարության հետընթաց Հայաստանում»։
«Ժամանակին սրանք այնքան կարևոր զեկույցներ էին Նիկոլի համար, որ նա նույնիսկ հրապարակավ հիշատակում էր և հղում անում իր համար շահեկան հատվածական գնահատականների վրա։
Հիմա նա լռում է, որովհետև անգամ բարենպաստ գեոպոլիտիկ քամիների դեպքում հնարավոր չէ թաքցնել երկրի շարունակվող բռնապետացումը։
Եվ դրա հերթական դրսևորումներից էր Արմինե Օհանյանի հանդեպ զավեշտալի քաղաքական հետապնդումը։
Նիկոլը նմանվում է թմրամոլի, ում իր արևմտյան կուռատորները խորհուրդ են տալիս թուլացնել ճնշումները (տնային կալանքների կիրառում բանտայինների փոխարեն և այլ «թեթևացումներ»), բայց նա, մեկ է, զուգահեռ «քթերն է քաշում» նոր քաղաքական հետապնդումների ադրենալինը։
Վերադառնամ զեկույցին։ Արդեն ասել եմ, որ, օրինակ, «լիբերալ ժողովրդավարության ցուցիչով» մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը նահանջել է 10 հորիզոնականով՝ 76-ից դեպի 86-րդ։
Իսկ հիմա նայեք կցված սլայդին, ըստ որի ժողովրդավարության անկման ուժգնությամբ Հայաստանը 6-րդն է աշխարհում։
Նիկոլ, շնորհավորում եմ։ Բայց էլի տեղ կա կատարելագործվելու որպես բռնապետ, ջանք գործադրիր, որ բռնապետականացողների եռյակում լինես։ Դու կարող ես։ Մնում է մենք թույլ չտանք»,-ասվում է գրառման մեջ:

18 Март 2026 - 14:57 AMT
Армения занимает шестое место в мире по интенсивности падения демократии, написал на своей странице в Facebook заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Он прокомментировал ежегодный доклад Института V-Dem о состоянии демократии в мире, который, по его словам, «в очередной раз зафиксировал откат демократии в Армении».
«Когда-то эти отчеты были настолько важны для Никола, что он даже публично упоминал их и ссылался на выгодные для себя выборочные оценки.
Теперь он молчит, потому что даже при благоприятных геополитических ветрах невозможно скрыть продолжающуюся авторитаризацию страны.
Одним из очередных проявлений этого стало комичное политическое преследование Армине Оганян.
Никол напоминает наркомана, которому его западные кураторы советуют ослабить давление (применять домашний арест вместо тюремного заключения и другие “смягчения”), но он все равно параллельно “втягивает носом” адреналин новых политических преследований.
Вернусь к докладу. Я уже говорил, что, например, по «индексу либеральной демократии» за один год Армения опустилась на десять позиций — с 76-го на 86-е место.
А теперь посмотрите на приложенный слайд: согласно ему, по интенсивности падения демократии Армения занимает шестое место в мире.
Никол, поздравляю. Но у тебя еще есть пространство для совершенствования как диктатора. Постарайся попасть в тройку лидеров среди авторитаризирующихся правителей. У тебя получится. Вопрос лишь в том, позволим ли мы это», — говорится в публикации.