V-Dem զեկույցով ժողովրդավարության անկման ուժգնությամբ ՀՀ-ն 6-րդն է աշխարհում, գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա արձագանքել է V-Dem ինստիտուտի հրապարակած տարեկան զեկույցին, որը վերաբերում է աշխարհում ժողովրդավարության վիճակին, որը, նրա խոսքով, «կրկին արձանագրել է ժողովրդավարության հետընթաց Հայաստանում»։
«Ժամանակին սրանք այնքան կարևոր զեկույցներ էին Նիկոլի համար, որ նա նույնիսկ հրապարակավ հիշատակում էր և հղում անում իր համար շահեկան հատվածական գնահատականների վրա։
Հիմա նա լռում է, որովհետև անգամ բարենպաստ գեոպոլիտիկ քամիների դեպքում հնարավոր չէ թաքցնել երկրի շարունակվող բռնապետացումը։
Եվ դրա հերթական դրսևորումներից էր Արմինե Օհանյանի հանդեպ զավեշտալի քաղաքական հետապնդումը։
Նիկոլը նմանվում է թմրամոլի, ում իր արևմտյան կուռատորները խորհուրդ են տալիս թուլացնել ճնշումները (տնային կալանքների կիրառում բանտայինների փոխարեն և այլ «թեթևացումներ»), բայց նա, մեկ է, զուգահեռ «քթերն է քաշում» նոր քաղաքական հետապնդումների ադրենալինը։
Վերադառնամ զեկույցին։ Արդեն ասել եմ, որ, օրինակ, «լիբերալ ժողովրդավարության ցուցիչով» մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը նահանջել է 10 հորիզոնականով՝ 76-ից դեպի 86-րդ։
Իսկ հիմա նայեք կցված սլայդին, ըստ որի ժողովրդավարության անկման ուժգնությամբ Հայաստանը 6-րդն է աշխարհում։
Նիկոլ, շնորհավորում եմ։ Բայց էլի տեղ կա կատարելագործվելու որպես բռնապետ, ջանք գործադրիր, որ բռնապետականացողների եռյակում լինես։ Դու կարող ես։ Մնում է մենք թույլ չտանք»,-ասվում է գրառման մեջ:

18 March 2026 - 14:56 AMT
Armenia ranks sixth in the world in the intensity of democratic decline, according to the latest report by the V-Dem Institute, Armenian Republican Party (RPA) Vice Chairman Armen Ashotyan said in a Facebook post.
He was reacting to the institute’s annual report on the state of democracy worldwide, which, according to him, “once again recorded democratic backsliding in Armenia.”
“Back in the day, these reports were so important for Nikol that he even publicly cited them and referred to selective assessments that were favorable to him.
Now he remains silent, because even under favorable geopolitical winds it is impossible to conceal the country’s ongoing authoritarianization.
One of the latest manifestations of this was the absurd political persecution against Armine Ohanyan.
Nikol resembles a drug addict whose Western curators advise him to ease the pressure (using house arrest instead of imprisonment and other ‘mitigations’), yet he still ‘sniffs’ the adrenaline of launching new political persecutions at the same time.
Let me return to the report. I have already said that, for example, in the ‘Liberal Democracy Index’ Armenia has dropped ten places within a year — from 76th to 86th.
Now look at the attached slide, according to which Armenia ranks sixth in the world in the intensity of democratic decline.
Nikol, congratulations. But there is still room to improve as a dictator. Make an effort to enter the top three among authoritarianizers. You can do it. The only question is whether we will allow it,” the post said.