Արցախցիներն իրենց անհաջողությունները, կամ ժամանակավոր ձեռքբերումները դիտարկում են որպես անցողիկ փուլ, որովհետև նպատակը չի փոխվել և չի փոխվելու` վերադարձ Արցախ, հայտարարել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա հավելել է, որ «արցախցին երբեք չի քվեարկելու իր հայրենիքը հանձնածի օգտին»:
«Մեր հանդիպումները արցախցիների հետ այնքան են անհանգստացրել նիկոլներին, որ նրանք չբավարարվեցին միայն իրենց արբանյակներով (ցավոք սրտի, Արցախում ծնված, բայց հուդայացած) սոցցանցերում մեր վրա կազմակերպված հարձակումներով։ Ավելին՝ մի քանի «նորահայտ հուդաներ» էլ հայթայթեցին, դահլիճ բերեցին ու հերթական շոուն բեմադրեցին։
Բեմադրություն, որի թեման, որքան էլ փորձեն թաքցնել, հենց այն խնդիրներն էին, որոնք մենք բարձրաձայնում ենք մեր հանդիպումների արդյունքում։ Բայց ամենակարևորը բաց թողեցին։ Մեր բոլոր հանդիպումների միջով կարմիր թելով անցնում է մեկ ճշմարտություն՝ մենք մեր թե՛ անհաջողությունները, թե՛ ժամանակավոր ձեռքբերումները դիտարկում ենք որպես անցողիկ փուլ, որովհետև մեր նպատակը չի փոխվել և չի փոխվելու․ վերադարձ Արցախ։
Նողկալի է լսել, երբ Արցախը հանձնածը, մեր քաջորդիներին գիտակցաբար զոհ դարձրածը թեք ժպիտով խոսում է «մեկ հայրենիքի» մասին։ Նողկալի է, երբ պարտության ճարտարապետը փորձում է մեզ հայրենասիրություն սովորեցնել։ Նա չի ճանաչում իրական արցախցուն։ Չի հասկանում նրա տեսակը։ Արցախցին հպարտ է։ Արժանապատիվ է։ Հայրենիքը հենց ինքն է, իր լինելիությունն է։
Նա աշխատում է, կերտում է, չի կոտրվում, նույնիսկ երբ ամեն ինչ խլել են նրանից։ Եվ ամենակարևորը՝ ոչ մի բեմադրություն, ոչ մի շոու, ոչ մի կեղծ օրակարգ չի կարող կորզել արցախցու վստահությունը։ Որովհետև արցախցին չի մոռանում։ Արցախցին չի ներում։
Եվ արցախցին երբեք չի քվեարկելու իր հայրենիքը հանձնածի օգտին։
Հ. Գ. Մենք սիրել և սիրում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը, այն միշտ եղել է և կա մեր հայրենիքը, բայց մենք երբեք չենք դադարելու պայքարել հանուն արդարության, հանուն մեր բաժին հայրենիք՝ Արցախ վերադառնալու համար…»։

19 Март 2026 - 07:25 AMT
Жители Арцаха рассматривают как свои неудачи, так и временные достижения как переходный этап, поскольку их цель не изменилась и не изменится — возвращение в Арцах, заявила депутат Национального собрания Арцаха Метаксе Акопян на своей странице в Facebook.
Она добавила, что «арцахец никогда не проголосует за того, кто сдал свою родину».
«Наши встречи с арцахцами настолько обеспокоили “николовцев”, что они не ограничились лишь организованными против нас атаками в соцсетях через своих сателлитов (к сожалению, рожденных в Арцахе, но ставших иудами). Более того, они нашли несколько «новоявленных иуд», привели их в зал и разыграли очередное шоу.
Постановка, тема которой, как бы они ни пытались скрыть, как раз и были те вопросы, которые мы поднимаем по итогам наших встреч. Но самое главное они упустили. Через все наши встречи красной нитью проходит одна истина — мы рассматриваем и наши неудачи, и временные достижения как переходный этап, потому что наша цель не изменилась и не изменится: возвращение в Арцах.
Отвратительно слышать, когда сдавший Арцах, сознательно превративший наших храбрых сыновей в жертвы, с кривой улыбкой говорит об «одной родине». Отвратительно, когда архитектор поражения пытается учить нас патриотизму. Он не знает настоящего арцахца. Не понимает его сущности. Арцахец горд. Достоин. Родина — это он сам, его существование.
Он работает, созидает, не ломается, даже когда у него отняли все. И самое главное — никакая постановка, никакое шоу, никакая ложная повестка не сможет вырвать доверие арцахца. Потому что арцахец не забывает. Арцахец не прощает.
И арцахец никогда не проголосует за того, кто сдал свою родину.
P.S. Мы любили и любим Республику Армения, она всегда была и остается нашей родиной, но мы никогда не перестанем бороться за справедливость, за возвращение на свою часть родины — в Арцах…»
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное нападение на Арцах, подвергнув всю территорию массированным обстрелам. В результате уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку — разоружение Армии обороны и ликвидацию Республики Арцах. В результате атаки погибли 223 человека, в том числе 20 гражданских лиц, из них 6 — несовершеннолетние. С 24 сентября началось насильственное перемещение арцахцев, более 100 000 человек были вынужденно переселены в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян, из которых 11 также вернулись в Армению, один погиб, один был задержан.