19 Մարտ 2026 - 06:58 AMT
Իրանը սպառնացել է հարվածել Պարսից ծոցի էներգետիկ օբյեկտներին՝ իր գազի խոշոր հանքավայրին հարվածից հետո
Մարտի 18-ին Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ հարված է հասցվել Հարավային Փարս գազի հանքավայրին։ Սա դարձել է առաջին հարվածը Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ պատերազմի սկսվելուց հետո, և, ինչպես նշել է Financial Times-ը, այն կարող է հանգեցնել հակամարտության լուրջ սրման։
Իրանի պաշտոնյաները հայտնել են, որ Հարավային Փարսում նավթաքիմիական համալիրի չորս հատված վնասվել է և ժամանակավորապես դադարեցրել աշխատանքը, սակայն վնասների ամբողջական ծավալը դեռևս պարզ չէ։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) Հարավային Փարսում տեղի ունեցած հարվածից հետո սպառնացել է հարվածներ հասցնել Պարսից ծոցի այլ երկրների նավթագազային օբյեկտներին։ ԻՀՊԿ-ն նշել է կոնկրետ թիրախներ Սաուդյան Արաբիայում, ԱՄԷ-ում և Քաթարում՝ հայտարարելով, որ առաջիկա ժամերին կարող է հարձակվել դրանց վրա, գրում է Meduza-ն:
Հարվածը Հարավային Փարսին դատապարտել է նաև Քաթարը, որը տնօրինում է հանքավայրի հյուսիսային հատվածը։
«Իսրայելի հարվածները Հարավային Փարսի հետ կապված օբյեկտներին վտանգավոր և անպատասխանատու են տարածաշրջանում ռազմական սրման ֆոնին։ Մենք կրկին պնդում ենք կենսական նշանակություն ունեցող օբյեկտների վրա հարվածներ թույլ չտալու անհրաժեշտությունը», — հայտարարել է Քաթարի ԱԳՆ խոսնակ Մաջեդ ալ-Անսարին։
Financial Times-ի տվյալներով՝ Հարավային Փարսի վրա հարձակումը նաև առաջացրել է նավթի և գազի գների 5-6% աճ։
Փարսը համարվում է աշխարհի ամենախոշոր գազային հանքավայրը, որը տեղակայված է Պարսից ծոցում։ Դրա մի հատվածը՝ Հարավային Փարսը, պատկանում է Իրանին, իսկ մյուսը՝ North Field-ը, Քաթարին։ Հարավային Փարսը ապահովում է Իրանում ներքին սպառման համար նախատեսված գազի մեծ մասը, ինչպես նաև վճռորոշ դեր է ունի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ, քանի որ երկրի հիմնական վառելիքային աղբյուրը բնական գազն է։
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն հերքել է Իրանի նավթային օբյեկտների վրա հարվածներին իր ներգրավվածությունը՝ ըստ լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների։
Անանուն ամերիկացի պաշտոնյան CNN հեռուստաալիքին տված մեկնաբանությունում նշել է, որ ԱՄՆ-ն չէ Իրանի «Հարավային Փարս» հանքավայրի և Ասալույե շրջանի նավթարդյունաբերական օբյեկտների վրա հարձակումների հետևում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ամերիկացի պաշտոնյան հերքում է, որ երկիրը հարձակվել է Իրանի գազային հանքավայրերի վրա, փոխարենը նա ասում է, որ հարձակումներն իրականացվել են Իսրայելի կողմից», – նշվել է հեռուստաալիքի հաղորդագրությունում։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին արձագանքել է ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի մահվանը՝ նշելով, որ սպանության պատասխանատուները չեն խուսափելու պատժից։ Նրա ուղերձը հրապարակվել է Telegram-ի պաշտոնական ալիքում։
«Յուրաքանչյուր արյան համար արյամբ են վճարում, նահատակների հանցավոր սպանողները շուտով պետք է հատուցեն», – նշված է Խամենեիի ուղերձում, որը հրապարակվել է նրա Telegram-յան ալիքում։
Իսրայելը մարտի 17-ին հայտնել է, որ Լարիջանին սպանվել է Թեհրանում իրականացված հարվածի ընթացքում, ինչպես նաև զոհվել է «Բասիջ» կամավորական ուժերի հրամանատար Գուլյամրեզա Սոլեյմանին։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ին սկսել են հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին, այդ թվում՝ Թեհրանին, հաղորդվել է ավերածությունների և խաղաղ բնակիչների զոհերի մասին։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում տեղակայված ԱՄՆ ռազմական օբյեկտներին։

Иран пригрозил нанести удары по энергетическим объектам в Персидском заливе после атаки на его крупнейшее газовое месторождение.
18 марта власти Ирана сообщили, что удар был нанесен по газовому месторождению «Южный Парс». Это стало первым ударом по энергетической инфраструктуре страны с начала конфликта с США и Израилем и, как отмечает Financial Times, может привести к серьезной эскалации.
Иранские официальные лица заявили, что на Южном Парсе повреждены четыре участка нефтехимического комплекса, которые временно прекратили работу, однако полный масштаб ущерба пока неизвестен.
После удара Корпус стражей исламской революции (КСИР) пригрозил нанести удары по нефтегазовым объектам других стран Персидского залива. КСИР назвал конкретные цели в Саудовской Аравии, ОАЭ и Катаре, заявив, что атаки могут быть совершены в ближайшие часы, пишет «Meduza».
Удар по Южному Парсу осудил также Катар, который контролирует северную часть месторождения.
«Удары Израиля по объектам, связанным с Южным Парсом, опасны и безответственны на фоне эскалации в регионе. Мы вновь подчеркиваем необходимость недопущения ударов по жизненно важной инфраструктуре», — заявил представитель МИД Катара Маджед аль-Ансари.
По данным Financial Times, атака на Южный Парс также вызвала рост цен на нефть и газ на 5–6%.
Парс считается крупнейшим газовым месторождением в мире, расположенным в Персидском заливе. Одна его часть — Южный Парс — принадлежит Ирану, другая — North Field — Катару. Южный Парс обеспечивает большую часть внутреннего потребления газа в Иране и играет ключевую роль в производстве электроэнергии, поскольку основным топливом в стране является природный газ.
В то же время США отвергли причастность к ударам по нефтяным объектам Ирана, сообщают СМИ.
Анонимный американский чиновник заявил телеканалу CNN, что США не стоят за атаками на месторождение «Южный Парс» и нефтяные объекты в районе Асалуйе, передает «РИА Новости».
«Американский чиновник отрицает, что страна атаковала газовые месторождения Ирана, утверждая, что удары были нанесены Израилем», — говорится в сообщении телеканала.
Верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи отреагировал на гибель секретаря Совета национальной безопасности Али Лариджани, заявив, что виновные не уйдут от наказания. Его обращение опубликовано в официальном Telegram-канале.
«За каждую кровь заплатят кровью, преступные убийцы мучеников вскоре понесут наказание», — говорится в заявлении Хаменеи.
Израиль 17 марта сообщил, что Лариджани был убит в результате удара в Тегеране, также погиб командир добровольческих сил «Басидж» Голaмреза Солеймани.
С 28 февраля США и Израиль начали наносить удары по объектам на территории Ирана, включая Тегеран, сообщалось о разрушениях и жертвах среди мирного населения. Иран в ответ нанес удары по территории Израиля, а также по военным объектам США на Ближнем Востоке.