19 Մարտ 2026 - 06:58 AMT
Իրանը սպառնացել է հարվածել Պարսից ծոցի էներգետիկ օբյեկտներին՝ իր գազի խոշոր հանքավայրին հարվածից հետո
Մարտի 18-ին Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ հարված է հասցվել Հարավային Փարս գազի հանքավայրին։ Սա դարձել է առաջին հարվածը Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ պատերազմի սկսվելուց հետո, և, ինչպես նշել է Financial Times-ը, այն կարող է հանգեցնել հակամարտության լուրջ սրման։
Իրանի պաշտոնյաները հայտնել են, որ Հարավային Փարսում նավթաքիմիական համալիրի չորս հատված վնասվել է և ժամանակավորապես դադարեցրել աշխատանքը, սակայն վնասների ամբողջական ծավալը դեռևս պարզ չէ։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) Հարավային Փարսում տեղի ունեցած հարվածից հետո սպառնացել է հարվածներ հասցնել Պարսից ծոցի այլ երկրների նավթագազային օբյեկտներին։ ԻՀՊԿ-ն նշել է կոնկրետ թիրախներ Սաուդյան Արաբիայում, ԱՄԷ-ում և Քաթարում՝ հայտարարելով, որ առաջիկա ժամերին կարող է հարձակվել դրանց վրա, գրում է Meduza-ն:
Հարվածը Հարավային Փարսին դատապարտել է նաև Քաթարը, որը տնօրինում է հանքավայրի հյուսիսային հատվածը։
«Իսրայելի հարվածները Հարավային Փարսի հետ կապված օբյեկտներին վտանգավոր և անպատասխանատու են տարածաշրջանում ռազմական սրման ֆոնին։ Մենք կրկին պնդում ենք կենսական նշանակություն ունեցող օբյեկտների վրա հարվածներ թույլ չտալու անհրաժեշտությունը», — հայտարարել է Քաթարի ԱԳՆ խոսնակ Մաջեդ ալ-Անսարին։
Financial Times-ի տվյալներով՝ Հարավային Փարսի վրա հարձակումը նաև առաջացրել է նավթի և գազի գների 5-6% աճ։
Փարսը համարվում է աշխարհի ամենախոշոր գազային հանքավայրը, որը տեղակայված է Պարսից ծոցում։ Դրա մի հատվածը՝ Հարավային Փարսը, պատկանում է Իրանին, իսկ մյուսը՝ North Field-ը, Քաթարին։ Հարավային Փարսը ապահովում է Իրանում ներքին սպառման համար նախատեսված գազի մեծ մասը, ինչպես նաև վճռորոշ դեր է ունի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ, քանի որ երկրի հիմնական վառելիքային աղբյուրը բնական գազն է։
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն հերքել է Իրանի նավթային օբյեկտների վրա հարվածներին իր ներգրավվածությունը՝ ըստ լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների։
Անանուն ամերիկացի պաշտոնյան CNN հեռուստաալիքին տված մեկնաբանությունում նշել է, որ ԱՄՆ-ն չէ Իրանի «Հարավային Փարս» հանքավայրի և Ասալույե շրջանի նավթարդյունաբերական օբյեկտների վրա հարձակումների հետևում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ամերիկացի պաշտոնյան հերքում է, որ երկիրը հարձակվել է Իրանի գազային հանքավայրերի վրա, փոխարենը նա ասում է, որ հարձակումներն իրականացվել են Իսրայելի կողմից», – նշվել է հեռուստաալիքի հաղորդագրությունում։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին արձագանքել է ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի մահվանը՝ նշելով, որ սպանության պատասխանատուները չեն խուսափելու պատժից։ Նրա ուղերձը հրապարակվել է Telegram-ի պաշտոնական ալիքում։
«Յուրաքանչյուր արյան համար արյամբ են վճարում, նահատակների հանցավոր սպանողները շուտով պետք է հատուցեն», – նշված է Խամենեիի ուղերձում, որը հրապարակվել է նրա Telegram-յան ալիքում։
Իսրայելը մարտի 17-ին հայտնել է, որ Լարիջանին սպանվել է Թեհրանում իրականացված հարվածի ընթացքում, ինչպես նաև զոհվել է «Բասիջ» կամավորական ուժերի հրամանատար Գուլյամրեզա Սոլեյմանին։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ին սկսել են հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին, այդ թվում՝ Թեհրանին, հաղորդվել է ավերածությունների և խաղաղ բնակիչների զոհերի մասին։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում տեղակայված ԱՄՆ ռազմական օբյեկտներին։

19 March 2026 - 07:26 AMT
Iran has threatened to strike energy infrastructure in the Persian Gulf following an attack on its major gas field.
On March 18, Iranian authorities said that the South Pars gas field had been hit. This marked the first strike on Iran’s energy infrastructure since the outbreak of hostilities with the U.S. and Israel and, as noted by the Financial Times, could lead to serious escalation.
Iranian officials said four sections of a petrochemical complex at South Pars were damaged and temporarily halted operations, though the full extent of the damage remains unclear.
Following the strike, the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) threatened to target oil and gas facilities in other Persian Gulf countries. The IRGC named specific targets in Saudi Arabia, the UAE and Qatar, stating it could attack them in the coming hours, Meduza reported.
Qatar, which controls the northern section of the field, also condemned the strike on South Pars.
“Israeli strikes on facilities linked to South Pars are dangerous and irresponsible amid escalating military tensions in the region. We reiterate the need to avoid targeting vital infrastructure,” said Majed al-Ansari, spokesperson for Qatar’s Foreign Ministry.
According to the Financial Times, the attack on South Pars also triggered a 5–6% increase in oil and gas prices.
Pars is considered the world’s largest gas field, located in the Persian Gulf. One part, South Pars, belongs to Iran, while the other, the North Field, belongs to Qatar. South Pars supplies most of Iran’s domestic gas consumption and plays a crucial role in electricity generation, as natural gas is the country’s main fuel source.
Meanwhile, the U.S. denied involvement in strikes on Iran’s oil facilities, according to media reports.
An unnamed U.S. official told CNN that Washington was not behind attacks on the South Pars field and oil facilities in the Asaluyeh region, RIA Novosti reported.
“The U.S. official denies that the country attacked Iran’s gas fields, instead saying the strikes were carried out by Israel,” the broadcaster said.
Iran’s Supreme Leader Mojtaba Khamenei reacted to the death of National Security Council secretary Ali Larijani, stating that those responsible would not escape punishment. His message was published on his official Telegram channel.
“For every drop of blood, there will be blood in return. The criminal killers of the martyrs will soon pay,” Khamenei said in the statement.
Israel said on March 17 that Larijani was killed in a strike in Tehran, along with Gholamreza Soleimani, commander of the Basij volunteer forces.
On February 28, the U.S. and Israel began strikes on targets inside Iran, including Tehran, with reports of destruction and civilian casualties. Iran responded with strikes on Israeli territory and U.S. military facilities across the Middle East.