Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում մարտի 18-ին կայացել է Օմանում Հայաստանի դեսպանության բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Օմանի արտաքին գործերի նախարար Սայիդ Բադր բին Համադ ալ Բուսաիդին։
Դեսպանության առջև բարձրացվել է Հայաստանի Հանրապետության եռագույնը, հնչել են երկու երկրների ազգային օրհներգերը, և ժապավենի կտրելու հանդիսավոր արարողությունից հետո պաշտոնապես ազդարարվել է դեսպանության բացումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Միջոցառմանը մասնակցել են Օմանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, Օմանում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներ։
Միրզոյանն իր ելույթում նշել է, որ 1992-ին Օմանի Սուլթանությունը դարձավ արաբական առաջին պետությունը, որը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց ՀՀ հետ։
«ՀՀ կառավարության՝ Մասկատում մշտական դեսպանություն հիմնելու որոշումը ոչ միայն արտացոլում է մեր երկու երկրների միջև ձևավորված արդյունավետ և բովանդակալից համագործակցությունը, այլև հստակորեն վկայում է մեր ջերմ քաղաքական երկխոսության հետևողական խորացման մասին։ Իր խորհրդանշական նշանակությունից զատ՝ դեսպանության բացումը նաև գործնական կարևոր քայլ է՝ ուղղված մեր գործընկերության ողջ ներուժի լիարժեք իրացմանը և տնտեսական, կրթական ու մշակութային ոլորտներում համագործակցության առավել ամրապնդմանը։
Այսօր, տարածաշրջանում տեղի ունեցող բազմաթիվ ցավալի զարգացումների պայմաններում, մենք կրկին հաստատակամորեն վերահաստատում ենք մեր համոզմունքը, որ խաղաղությունը ցանկացած զարգացման ու բարգավաճման ամենակարևոր հիմքն է։ Օմանը՝ խաղաղության երկիրը, ինչպես այն նկարագրել է իմ գործընկեր ու սիրելի բարեկամ նախարար Ալ-Բուսաիդին, աշխարհին ցույց տվեց, որ խաղաղությունը ձևավորվում է ամուր քաղաքական կամքի և դիվանագիտության հանդեպ ունեցած նվիրվածության միջոցով։ Վերջին շրջանում Օմանի Սուլթանության կողմից տարածաշրջանում լարվածության սրացումը կանխելու ուղղությամբ գործադրված նշանակալի ջանքերը քաջ հայտնի են աշխարհին և արժանանում են շատերի հիացմունքին։
Իր հերթին, Հայաստանը ստանձնել է Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագա կառուցելու հանձնառությունը։ Տասնամյակներ տևած թշնամանքից, ենթակառուցվածքների շրջափակումից և տնտեսական դժվարություններից հետո մեր տարածաշրջանի ժողովուրդներն այժմ ունեն խաղաղության մեջ ապրելու, բարգավաճելու, ինչպես նաև խաղաղ զարգացման և միջտարածաշրջանային համագործակցության արդյունքներից օգտվելու հնարավորություն։ Այս ընդհանուր արժեքներն ու փոխըմբռնումը ևս գրված է Հայաստանի և Օմանի երկկողմ հարաբերությունների համար ամուր հիմքերում»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

19 March 2026 - 10:42 AMT
A ceremonial opening of the Armenian embassy in Oman took place on March 18 in Muscat, attended by Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Oman’s Foreign Minister Sayyid Badr bin Hamad al-Busaidi.
Armenia’s national flag was raised in front of the embassy, the national anthems of both countries were played, and the official opening was marked with a ribbon-cutting ceremony, Armenia’s Foreign Ministry reported.
The event was attended by heads of several diplomatic missions accredited in Oman, as well as Armenian citizens residing in the country.
In his speech, Mirzoyan noted that in 1992 the Sultanate of Oman became the first Arab state to establish diplomatic relations with Armenia.
“The decision of the Armenian government to establish a resident embassy in Muscat not only reflects the effective and substantive cooperation formed between our two countries, but also clearly demonstrates the consistent deepening of our warm political dialogue. Beyond its symbolic significance, the opening of the embassy is also a practical step aimed at fully realizing the potential of our partnership and further strengthening cooperation in economic, educational, and cultural spheres.
Today, amid numerous painful developments in the region, we once again firmly reaffirm our belief that peace is the most important foundation for any development and prosperity. Oman — a country of peace, as described by my colleague and dear friend Minister Al-Busaidi — has shown the world that peace is built through strong political will and dedication to diplomacy. The significant efforts undertaken by the Sultanate of Oman in recent times to prevent escalation in the region are well known globally and admired by many.
For its part, Armenia has committed to building a peaceful future in the South Caucasus. After decades of hostility, infrastructure blockades, and economic hardship, the peoples of our region now have an opportunity to live in peace, prosper, and benefit from peaceful development and interregional cooperation. These shared values and mutual understanding also form a solid foundation for Armenia-Oman bilateral relations,” the Armenian foreign minister said.
As part of the official visit to Oman, on March 17 in Muscat, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan also met with Oman’s Foreign Minister Badr bin Hamad bin Hamood Al-Busaidi. The sides discussed a wide range of issues related to the development of cooperation between Armenia and Oman.