Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում մարտի 18-ին կայացել է Օմանում Հայաստանի դեսպանության բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Օմանի արտաքին գործերի նախարար Սայիդ Բադր բին Համադ ալ Բուսաիդին։
Դեսպանության առջև բարձրացվել է Հայաստանի Հանրապետության եռագույնը, հնչել են երկու երկրների ազգային օրհներգերը, և ժապավենի կտրելու հանդիսավոր արարողությունից հետո պաշտոնապես ազդարարվել է դեսպանության բացումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Միջոցառմանը մասնակցել են Օմանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, Օմանում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներ։
Միրզոյանն իր ելույթում նշել է, որ 1992-ին Օմանի Սուլթանությունը դարձավ արաբական առաջին պետությունը, որը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց ՀՀ հետ։
«ՀՀ կառավարության՝ Մասկատում մշտական դեսպանություն հիմնելու որոշումը ոչ միայն արտացոլում է մեր երկու երկրների միջև ձևավորված արդյունավետ և բովանդակալից համագործակցությունը, այլև հստակորեն վկայում է մեր ջերմ քաղաքական երկխոսության հետևողական խորացման մասին։ Իր խորհրդանշական նշանակությունից զատ՝ դեսպանության բացումը նաև գործնական կարևոր քայլ է՝ ուղղված մեր գործընկերության ողջ ներուժի լիարժեք իրացմանը և տնտեսական, կրթական ու մշակութային ոլորտներում համագործակցության առավել ամրապնդմանը։
Այսօր, տարածաշրջանում տեղի ունեցող բազմաթիվ ցավալի զարգացումների պայմաններում, մենք կրկին հաստատակամորեն վերահաստատում ենք մեր համոզմունքը, որ խաղաղությունը ցանկացած զարգացման ու բարգավաճման ամենակարևոր հիմքն է։ Օմանը՝ խաղաղության երկիրը, ինչպես այն նկարագրել է իմ գործընկեր ու սիրելի բարեկամ նախարար Ալ-Բուսաիդին, աշխարհին ցույց տվեց, որ խաղաղությունը ձևավորվում է ամուր քաղաքական կամքի և դիվանագիտության հանդեպ ունեցած նվիրվածության միջոցով։ Վերջին շրջանում Օմանի Սուլթանության կողմից տարածաշրջանում լարվածության սրացումը կանխելու ուղղությամբ գործադրված նշանակալի ջանքերը քաջ հայտնի են աշխարհին և արժանանում են շատերի հիացմունքին։
Իր հերթին, Հայաստանը ստանձնել է Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագա կառուցելու հանձնառությունը։ Տասնամյակներ տևած թշնամանքից, ենթակառուցվածքների շրջափակումից և տնտեսական դժվարություններից հետո մեր տարածաշրջանի ժողովուրդներն այժմ ունեն խաղաղության մեջ ապրելու, բարգավաճելու, ինչպես նաև խաղաղ զարգացման և միջտարածաշրջանային համագործակցության արդյունքներից օգտվելու հնարավորություն։ Այս ընդհանուր արժեքներն ու փոխըմբռնումը ևս գրված է Հայաստանի և Օմանի երկկողմ հարաբերությունների համար ամուր հիմքերում»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

19 Март 2026 - 10:43 AMT
18 марта в столице Омана Маскате состоялась торжественная церемония открытия посольства Армении в Омане, в которой приняли участие министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава МИД Омана Сайид Бадр бин Хамад аль-Бусаиди.
Перед зданием дипмиссии был поднят государственный флаг Армении, прозвучали государственные гимны двух стран, после чего состоялась церемония перерезания ленты, сообщает «МИД Армении».
В мероприятии приняли участие главы ряда дипломатических представительств, аккредитованных в Омане, а также проживающие в стране граждане Армении.
В своем выступлении Мирзоян отметил, что в 1992 году Султанат Оман стал первым арабским государством, установившим дипломатические отношения с Арменией.
«Решение правительства Армении об открытии резидентного посольства в Маскате не только отражает сформировавшееся между нашими странами эффективное и содержательное сотрудничество, но и ясно свидетельствует о последовательном углублении нашего теплого политического диалога. Помимо символического значения, открытие посольства является также практическим шагом, направленным на полную реализацию потенциала нашего партнерства и дальнейшее укрепление сотрудничества в экономической, образовательной и культурной сферах.
Сегодня, на фоне многочисленных болезненных процессов в регионе, мы вновь подтверждаем нашу убежденность в том, что мир является важнейшей основой развития и процветания. Оман — страна мира, как его охарактеризовал мой коллега и друг министр аль-Бусаиди, — продемонстрировал миру, что мир формируется благодаря твердой политической воле и приверженности дипломатии. Значительные усилия Султаната Оман по предотвращению эскалации напряженности в регионе хорошо известны в мире и вызывают восхищение.
Со своей стороны Армения взяла на себя обязательство строить мирное будущее на Южном Кавказе. После десятилетий вражды, инфраструктурной блокады и экономических трудностей народы нашего региона сегодня имеют возможность жить в мире, развиваться и пользоваться результатами мирного развития и межрегионального сотрудничества. Эти общие ценности и взаимопонимание лежат в основе прочных двусторонних отношений между Арменией и Оманом», — заявил глава МИД Армении.
В рамках официального визита в Оман 17 марта в Маскате министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян также провел встречу с министром иностранных дел Султаната Оман Бадром бин Хамадом бин Хамудом Аль-Бусаиди. Стороны обсудили широкий круг вопросов развития сотрудничества между Арменией и Оманом.