19 Մարտ 2026 - 13:57 AMT
Բաքվում շինծու գործով 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին: Նա խնդրել է պարզաբանել հայ գերիների իրավական կարգավիճակը:
Նա նշել է, որ ապօրինի կալանքի և անհիմն դատավարությունների պատճառով հայ գերիների ընտանիքներին հասցված տառապանքն ավելի է խորանում:
«Հարգելի՛ նախագահ, Ձեզ եմ գրում իմ ամուսնու՝ Հայաստանի քաղաքացի, բարերար և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի անունից, ում Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի կալանավորել են 2023-ի սեպտեմբերի 27-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան անցնելու ժամանակ։
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ գնահատանքը հայտնել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության առնչությամբ։ ԿԽՄԿ-ի դերը և մանդատն իսկապես բացառիկ ու աննախադեպ են։ Դաժանությունների, պատերազմների և անարդարության ժամանակներում ԿԽՄԿ-ն մնում է արժանապատվության, կարեկցանքի և մարդկայնության հազվագյուտ խորհրդանիշ՝ իրականացնելով խոցելի մարդկանց պաշտպանելու ազնիվ առաքելություն։ ԿԽՄԿ-ն միջազգային այն փոքրաթիվ կազմակերպություններից է, որի անդամները չեն կորցրել իրենց առաքելության զգացումն ու շարունակում են սրտացավությամբ և հոգատարությամբ վերաբերվել իրենց աշխատանքին։ Մենք անկեղծորեն գնահատում ենք Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչների այցերը Ռուբենին՝ ադրբեջանական կալանավայրում։ Մեր և, վստահ եմ, կալանավորված մյուս հայերի ընտանիքների համար ձեր այցելությունները շատ ավելի մեծ նշանակություն ունեն, քան պարզապես պաշտոնական ընթացակարգ լինելը։
Գրում եմ Ձեզ՝ ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական մանդատի, գաղտնիության, անաչառության և չեզոքության՝ վաղուց ի վեր հաստատված սկզբունքների լիակատար գիտակցումով։ Միևնույն ժամանակ, ապօրինի կալանավորվածների ընտանիքների համար չափազանց կարևոր է իմանալ, թե Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցելությունների պահին իրավական ինչ կարգավիճակ են ունեցել իրենց հարազատները։
Պարզաբանման անհրաժեշտությունն առավել հրատապ է դառնում Ադրբեջանում ակնհայտորեն թերի դատական վարույթների լույսի ներքո՝ հաշվի առնելով հիմնարար երաշխիքներից զուրկ դատավարությունները և փաստական ու իրավական հիմքերից զուրկ մեղադրանքները։ Ապօրինի կալանքի և անհիմն դատավարությունների պատճառով նրանց ընտանիքներին հասցված տառապանքն ավելի է խորանում, երբ ադրբեջանական իշխանություններն այդ մարդկանց հրապարակային ձևով ու պարբերաբար անվանում են «ահաբեկիչներ»՝ խեղաթյուրելով կալանավորվածների կարգավիճակը և տարածելով ապակողմնորոշող տեղեկություններ։
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ամենայն հարգանքով, խնդրում եմ պարզաբանել այն կոնկրետ իրավական կարգավիճակը, որի հիման վրա ԿԽՄԿ պատվիրակները այցելել են Ռուբենին և մյուս հայ բանտարկյալներին։ Մասնավորապես, մենք փորձում ենք հասկանալ՝ արդյո՞ք ԿԽՄԿ-ն նրանց դիտարկել է իբրև ազատությունից զրկված անձանց, որոնց ազատությունից զրկելը կապված է եղել զինված հակամարտության հետ, ըստ այդմ՝ նրանք դիտարկվել են որպես ռազմագերինե՞ր, անվտանգության նկատառումներով կալանավորվածնե՞ր, ինտերնացվածնե՞ր, թե՞ ունեցել են որևէ այլ կարգավիճակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում։
Այս հարցի պարզաբանումը չափազանց կարևոր է։ Ընտանիքներին դա կտա խիստ անհրաժեշտ վստահեցում և պատկերացում այն մասին, թե ինչպես են կալանավորվածները դիտարկվում միջազգային մարդասիրական իրավունքի և ԿԽՄԿ մարդասիրական այցելությունների չափորոշիչների շրջանակում։
Թո՛ւյլ տվեք եզրափակել՝ արտահայտելով անկեղծ երախտագիտությունս այն սրտացավության և արժանապատվության համար, որն իր աշխատանքով ապահովում է Կարմիր Խաչը։ Սրանք անփոխարինելի հատկանիշներ են, որոնց պակասը զգացվում է ամբողջ աշխարհում։
Վերջում ցանկանում եմ դիմել ձեզ ոչ միայն պարզապես պաշտոնական նամակի ձևով, այլև խորապես անձնական բնույթի կոչով՝ որպես մի կազմակերպության, որի առաքելությունը միշտ եղել է մարդու կյանքը, արժանապատվությունն ու արդարությունը ձևականություններից ու քաղաքական նկատառումներից վեր դասելը։ Մեզ նման ընտանիքների համար, որոնք ապրում են հարազատի երկարատև ու ապօրինի կալանքի ցավը, ԿԽՄԿ-ի մարդասիրության նկատմամբ հավատը հույսի աղբյուր է։ Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ այդ ոգին կուղղորդի ձեզ՝ ուշադրություն դարձնել Ռուբեն Վարդանյանի և կալանավորված մյուս հայերի հետ կատարվողին»,-ասվում է նամակում:
Բաքվում պահվող հայ գերիների ընտանիքներն ավելի քան երկու տարի զրկված են նրանց տեսնելու հնարավորությունից և շարունակում են մտահոգվել նրանց առողջական վիճակով։ Վերջին անգամ նրանց անկախ հասանելիություն ունեցել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները, սակայն 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ից ԿԽՄԿ-ն դադարեցրել է գործունեությունը Ադրբեջանում՝ այդ երկրի կառավարության պահանջով։ Այս պայմաններում գերիների իրավական կարգավիճակի հարցը առանձնահատուկ կարևորություն է ստացել։

19 Март 2026 - 14:54 AMT
Вероника Зонабенд, супруга предпринимателя и благотворителя Рубена Варданяна, приговоренного в Баку к 20 годам лишения свободы по делу, которое описывается как сфабрикованное, направила обращение президенту Международного комитета Красного Креста Мирьяне Сполярич Эггер с просьбой разъяснить правовой статус армянских заключенных.
Она отметила, что страдания семей усугубляются незаконным содержанием под стражей и необоснованными судебными процессами.
«Уважаемая госпожа президент, обращаюсь к Вам от имени моего супруга, гражданина Армении, благотворителя и бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, который был незаконно задержан властями Азербайджана 27 сентября 2023 года при попытке пересечь границу из Нагорного Карабаха в Армению.
Хочу выразить искреннюю признательность за деятельность Международного комитета Красного Креста. Роль и мандат МККК поистине уникальны и беспрецедентны. В условиях жестокости, войн и несправедливости МККК остается редким символом достоинства, сострадания и человечности, выполняя благородную миссию защиты уязвимых людей. Это одна из немногих международных организаций, сотрудники которой не утратили чувства своей миссии и продолжают с заботой и вниманием относиться к своей работе. Мы искренне ценим визиты представителей Красного Креста к Рубену в азербайджанском месте содержания. Для нас и, уверенa, для семей других задержанных армян эти визиты имеют гораздо большее значение, чем просто формальная процедура.
Пишу Вам с полным осознанием гуманитарного мандата МККК и его давно установленных принципов конфиденциальности, беспристрастности и нейтральности. Вместе с тем для семей незаконно задержанных крайне важно понимать, каким был правовой статус их близких на момент визитов представителей МККК в Азербайджане.
Необходимость разъяснений становится особенно актуальной на фоне очевидно недостаточных судебных процедур в Азербайджане, учитывая отсутствие базовых гарантий и обвинения, не имеющие фактической и правовой основы. Страдания семей, вызванные незаконным содержанием и необоснованными процессами, усиливаются тем, что азербайджанские власти публично и регулярно называют этих людей «террористами», искажая их статус и распространяя вводящую в заблуждение информацию.
Учитывая вышеизложенное, прошу с должным уважением разъяснить конкретный правовой статус, на основании которого делегаты МККК посещали Рубена и других армянских заключенных. В частности, мы стремимся понять, рассматривал ли МККК их как лиц, лишенных свободы в связи с вооруженным конфликтом — и, соответственно, считались ли они военнопленными, интернированными, задержанными по соображениям безопасности или имели иной статус в рамках международного гуманитарного права.
Разъяснение этого вопроса имеет первостепенное значение. Это даст семьям столь необходимое понимание того, как рассматриваются задержанные в рамках международного гуманитарного права и стандартов гуманитарных визитов МККК.
Позвольте завершить, выразив искреннюю благодарность за ту человечность и достоинство, которые воплощает в своей работе Красный Крест. Это незаменимые ценности, нехватка которых ощущается во всем мире.
В завершение хочу обратиться к Вам не только в форме официального письма, но и с глубоко личным призывом — к организации, миссия которой всегда заключалась в том, чтобы ставить человеческую жизнь, достоинство и справедливость выше формальностей и политических соображений. Для таких семей, как наша, переживающих боль длительного и незаконного содержания близкого человека, вера в гуманитарную миссию МККК остается источником надежды. Я искренне верю, что этот дух поможет Вам обратить внимание на происходящее с Рубеном Варданяном и другими задержанными армянами», — говорится в письме.
Семьи армянских заключенных, содержащихся в Баку, более двух лет лишены возможности видеть своих близких и продолжают выражать обеспокоенность их состоянием здоровья. Последний независимый доступ обеспечивали представители Международного комитета Красного Креста, однако с 3 сентября 2025 года МККК прекратил деятельность в Азербайджане по требованию властей страны. В этих условиях вопрос правового статуса заключенных приобрел особую важность.