«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ԵԽ-ում ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի նիստում ունեցած ելույթում ասել է, որ «չի կարող լինել խաղաղություն, երբ ադրբեջանական օկուպացիոն զորքերը ՀՀ տարածքում են․ լավագույն դեպքում ունենք հրադադար»։
«Եվ որպեսզի հրադադարը դառնա իրական խաղաղություն, պետք է ջանքեր թափենք, ստիպենք Ադրբեջանին վերջացնել իր ագրեսիվ քաղաքականությունը և պաշտպանենք ՀՀ-ի շահերը»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ՀՀ-ի Անկախության հռչակագրի և հանրաքվեի «նսեմացման քաղաքականությանը»։
«Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ-ն անկախություն ստացավ ոչ թե որովհետև ընդունեց Անկախության հռչակագիրը, ոչ թե որովհետև ամբողջ ժողովուրդը գնաց ընտրատեղամասեր և քվեարկեց անկախության օգտին, այլ երբ ՀՀ-ն միացավ Անկախ պետությունների համագործակցությանը՝ Ալմաթայի հռչակագիրը ստորագրելով և վավերացնելով Բելովեժյան արձանագրությունը։ Այսինքն՝ եթե չլիներ Անկախ պետությունների համագործակցությունը, ՀՀ-ն անկախություն չէր ունենալու»,- ասել է նա։
Խաչատրյանը նաև անդրադարձել է TRIPP նախագծին:
«Փաստորեն քարտեզներով ցույց եմ տվել, որ այս վիճակում չի կարող ՀՀ-ի շրջափակումը ճեղքվել, անհրաժեշտ է, որ ՀՀ-ն երկաթուղային կապ ունենա թե՛ արևելյան ճանապարհով, այսինքն՝ գործի Իջևան-Ղազախ ճանապարհը, և թե՛ բացվի ՀՀ-Թուրքիա կապը»,-ասել է նա:
Ընդդիմադիր պատգամավորը ԵԽ-ում անդրադարձել է նաև արցախցիների վերադարձի իրավունքին։
«ԵԽ-ն բազմաթիվ բանաձևեր ունի, որով պահանջում է իրականացնել վերադարձի իրավունքը։ Իսկ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է արգելել մարդկանց վերադառնալ իրենց հայրենիքը, և ցավոք մենք այս ամենի քաղաքական արձագանքը տեսնում ենք նաև Եվրոպական խորհրդարանում։ Կփոխվի Նիկոլ Փաշինյանը, կփոխվի թե եվրոպական քաղաքականությունը, թե ամերիկյանը․ չեն կարող ակնկալել որևէ երրորդ երկրից ՀՀ-ի իշխանություններից ավելի հայանպաստ լինել»,- նշել է նա։
2022-ի սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվել է 5 ուղղությամբ, որոնցից 2-ը՝ Սյունիքի մարզում, 2-ը՝ Գեղարքունիքի, 1-ը՝ Վայոց Ձոր: ԶՈւ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանն ասել էր, որ հակառակորդը մոտ 139 քառակուսի կիլոմետր տարածքում գտնվում է Հայաստanի ինքնիշխան տարածքում:

19 Март 2026 - 14:58 AMT
Депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян заявил, что реальный мир невозможен, пока азербайджанские силы находятся на территории Армении, назвав текущую ситуацию максимум перемирием.
Он выступил с соответствующим заявлением на заседании Комитета парламентского партнерства ЕС–Армения в Совете Европы, сообщает «Aysor.am».
«Не может быть мира, когда азербайджанские оккупационные войска находятся на территории Армении — в лучшем случае у нас есть перемирие.
И чтобы перемирие стало настоящим миром, необходимо приложить усилия, заставить Азербайджан прекратить агрессивную политику и защитить интересы Армении», — заявил он.
Он также раскритиковал «политику принижения» Декларации независимости и референдума со стороны премьер-министра Николa Пашиняна.
«По словам Пашиняна, Армения получила независимость не потому, что приняла Декларацию независимости, не потому, что весь народ пошел на избирательные участки и проголосовал за независимость, а тогда, когда Армения вступила в Содружество Независимых Государств, подписав Алма-Атинскую декларацию и ратифицировав Беловежский протокол. То есть, если бы не было СНГ, Армения не имела бы независимости», — отметил он.
Хачатрян также затронул проект TRIPP.
«Я на картах показал, что в текущих условиях невозможно прорвать блокаду Армении. Необходимо, чтобы у Армении была железнодорожная связь как по восточному направлению — то есть заработала линия Иджеван–Газах, так и открылось сообщение Армения–Турция», — сказал он.
Оппозиционный депутат также поднял в Совете Европы вопрос права на возвращение жителей Нагорного Карабаха.
«У Совета Европы есть множество резолюций, требующих реализации права на возвращение. Сегодня Никол Пашинян пытается препятствовать возвращению людей на родину, и, к сожалению, мы видим политические отклики этого даже в Европейском парламенте. Пашинян изменится — изменится и европейская, и американская политика: от третьих стран нельзя ожидать более проармянской позиции, чем от властей самой Армении», — заявил он.
13–14 сентября 2022 года Азербайджан атаковал суверенную территорию Армении по пяти направлениям: два — в Сюникской области, два — в Гегаркуникской, одно — в Вайоцдзорской. Начальник Генштаба ВС Эдвард Асрян заявлял, что противник находится примерно на 139 квадратных километрах суверенной территории Армении.