ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանը
«Քաղաքացիական պայմանագրի» համար «սարսափելին ոչ թե պատերազմն է, այլ իրենց իշխանազրկումը», հայտարարել է Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Նիկոլ Փաշինյանն, առանց անուններ տալու ու առանց կոնկրետ փաստեր բերելու, մեղադրում է որոշ ընդդիմադիրների՝ քաղաքականությունից բան չհասկանալու և իրենց հայտարարություններով (ընտրություններում հաղթելու դեպքում)՝ աշնանը «պատերազմ հրահրելու մեջ»:
Նա գուցե այդ կերպ ցանկանում է անկեղծորեն խոստովանել, որ ինքն էլ այդ «անիծյալ քաղաքականությունից» բան չի հասկացել: Դրա համար էր անում հայտարարություններ ու քայլեր, որոնք ակամայից Արցախին ու Հայաստանին «մտցրին» տարբեր պատերազմների ու աղետալի կորուստների մեջ:
Մի փոքր զբաղվենք ընտրական գործընթացների «ռևիզիոնիզմով»:
2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասն ընտրեց ՔՊ-ին: Կարճ ժամանակ հետո եղավ աղետալի 44-օրյա պատերազմը, և մենք կորցրեցինք հազարավոր երիտասարդ կյանքեր ու մոտ 7800 ք/կմ տարածք:
2021թ. հունիսի 20-ին ՀՀ քաղաքացիների իբրև թե մեծ մասը նորից գնաց ու իբրև թե ընտրեց ՔՊ-ին: Որոշ ժամանակ հետո եղան մի քանի կարճատև պատերազմական գործողություններ, որտեղ մենք կորցրեցինք հարյուրավոր կյանքեր, ամբողջ Արցախը և Հայաստանի 220ք/կմ տարածքը:
Այս իրողություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանը կրկին ասում է մոտավորապես հետևյալը, որ եթե ՔՊ-ին չընտրեք՝ մինչև սեպտեմբեր պատերազմ կլինի:
Իսկ գուցե ճշմարտությունը հակառակո՞ւմ է. եթե երրորդ անգամ ՀՀ քաղաքացին ընտրի ՔՊ-ին, գուցե մեծ է հավանականությունը, որ որոշ ժամանակ հետո ազգովի հայտնվենք հաջորդ սպառնալիքի առջև:
Իսկ գուցե ընդդիմության հավաքական հաղթանակի և համազգային համախմբման դեպքում կա հավանականություն, որ հաստատվի իրական խաղաղություն, և Հայաստանը դադարի գործիք լինել այլոց մեծապետական քաղաքականության համար:
ՔՊ-ից հնչող հայտարարություններից երևում է, որ իրենց համար սարսափելին ոչ թե առկա անկայուն խաղաղության խաթարումը կամ հնարավոր պատերազմն է, այլ իրենց իշխանազրկումը:
Հ.Գ. – Ավելի լավ չէ՞, որ ՔՊ -ն վարչական և ընտրական օրենսգրքերում նոր հոդվածներ ավելացնի առ այն որ եթե ՀՀ քաղաքացին քվեարկում է ոչ ՔՊ օգտին՝ նա համարվում է «խաղաղության դեմ գործող անձ» և տուգանվում է նվազագույն աշխատավարձի՝ օրինակ հազարապատիկի չափով: Երկրորդ անգամ (հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններում) նույն արարքը կրկնելու դեպքում քաղաքացին զրկվում է ընտրական իրավունքից: Երրորդ անգամ, երբ որ ՔՊ-ի ղեկավարած ինքնիշխան Հայաստանից բան չմնա, արդարացվում է»,-գրել է Զաքարյանը:

20 March 2026 - 08:22 AMT
Artak Zakaryan, a member of the executive body of the Republican Party of Armenia, said that the Civil Contract party is frightened not by war, but by the possibility of losing power.
“Nikol Pashinyan, without naming names or presenting concrete facts, accuses certain opposition figures of not understanding politics and of ‘provoking war’ in autumn through their statements (if they win elections).
He may, in this way, be trying to honestly admit that he himself has not understood that ‘cursed politics.’ That is why he made statements and took steps that unintentionally ‘dragged’ Artsakh and Armenia into various wars and disastrous losses.
Let us briefly engage in ‘revisionism’ of electoral processes.
On December 9, 2018, the majority of Armenia’s citizens chose Civil Contract. Shortly afterward came the disastrous 44-day war, and we lost thousands of young lives and about 7,800 square kilometers of territory.
On June 20, 2021, the supposed majority of Armenia’s citizens again went and supposedly chose Civil Contract. Some time later, there were several short-term military clashes, during which we lost hundreds of lives, all of Artsakh, and 220 square kilometers of Armenia’s territory.
After these realities, Nikol Pashinyan again says roughly the following: if Civil Contract is not elected, there will be war by September.
But perhaps the truth is the opposite: if Armenia’s citizens choose Civil Contract for a third time, there may be a high probability that after some time we will face another threat as a nation.
And perhaps, in the case of a collective opposition victory and nationwide consolidation, there is a possibility that real peace will be established, and Armenia will cease to be a tool of others’ imperial policies.
From the statements coming from Civil Contract, it is evident that for them the frightening thing is not the disruption of the current unstable peace or a possible war, but the loss of their power.
P.S. Would it not be better if Civil Contract added new provisions to administrative and electoral codes stating that if a citizen of Armenia votes not in favor of Civil Contract, they are considered ‘acting against peace’ and fined, for example, one thousand times the minimum wage? If repeated a second time (in the next parliamentary elections), the citizen would be deprived of voting rights. And a third time—when nothing remains of sovereign Armenia led by Civil Contract—it would be justified,” Zakaryan wrote.*