ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանը
«Քաղաքացիական պայմանագրի» համար «սարսափելին ոչ թե պատերազմն է, այլ իրենց իշխանազրկումը», հայտարարել է Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Նիկոլ Փաշինյանն, առանց անուններ տալու ու առանց կոնկրետ փաստեր բերելու, մեղադրում է որոշ ընդդիմադիրների՝ քաղաքականությունից բան չհասկանալու և իրենց հայտարարություններով (ընտրություններում հաղթելու դեպքում)՝ աշնանը «պատերազմ հրահրելու մեջ»:
Նա գուցե այդ կերպ ցանկանում է անկեղծորեն խոստովանել, որ ինքն էլ այդ «անիծյալ քաղաքականությունից» բան չի հասկացել: Դրա համար էր անում հայտարարություններ ու քայլեր, որոնք ակամայից Արցախին ու Հայաստանին «մտցրին» տարբեր պատերազմների ու աղետալի կորուստների մեջ:
Մի փոքր զբաղվենք ընտրական գործընթացների «ռևիզիոնիզմով»:
2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասն ընտրեց ՔՊ-ին: Կարճ ժամանակ հետո եղավ աղետալի 44-օրյա պատերազմը, և մենք կորցրեցինք հազարավոր երիտասարդ կյանքեր ու մոտ 7800 ք/կմ տարածք:
2021թ. հունիսի 20-ին ՀՀ քաղաքացիների իբրև թե մեծ մասը նորից գնաց ու իբրև թե ընտրեց ՔՊ-ին: Որոշ ժամանակ հետո եղան մի քանի կարճատև պատերազմական գործողություններ, որտեղ մենք կորցրեցինք հարյուրավոր կյանքեր, ամբողջ Արցախը և Հայաստանի 220ք/կմ տարածքը:
Այս իրողություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանը կրկին ասում է մոտավորապես հետևյալը, որ եթե ՔՊ-ին չընտրեք՝ մինչև սեպտեմբեր պատերազմ կլինի:
Իսկ գուցե ճշմարտությունը հակառակո՞ւմ է. եթե երրորդ անգամ ՀՀ քաղաքացին ընտրի ՔՊ-ին, գուցե մեծ է հավանականությունը, որ որոշ ժամանակ հետո ազգովի հայտնվենք հաջորդ սպառնալիքի առջև:
Իսկ գուցե ընդդիմության հավաքական հաղթանակի և համազգային համախմբման դեպքում կա հավանականություն, որ հաստատվի իրական խաղաղություն, և Հայաստանը դադարի գործիք լինել այլոց մեծապետական քաղաքականության համար:
ՔՊ-ից հնչող հայտարարություններից երևում է, որ իրենց համար սարսափելին ոչ թե առկա անկայուն խաղաղության խաթարումը կամ հնարավոր պատերազմն է, այլ իրենց իշխանազրկումը:
Հ.Գ. – Ավելի լավ չէ՞, որ ՔՊ -ն վարչական և ընտրական օրենսգրքերում նոր հոդվածներ ավելացնի առ այն որ եթե ՀՀ քաղաքացին քվեարկում է ոչ ՔՊ օգտին՝ նա համարվում է «խաղաղության դեմ գործող անձ» և տուգանվում է նվազագույն աշխատավարձի՝ օրինակ հազարապատիկի չափով: Երկրորդ անգամ (հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններում) նույն արարքը կրկնելու դեպքում քաղաքացին զրկվում է ընտրական իրավունքից: Երրորդ անգամ, երբ որ ՔՊ-ի ղեկավարած ինքնիշխան Հայաստանից բան չմնա, արդարացվում է»,-գրել է Զաքարյանը:

20 Март 2026 - 08:23 AMT
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян заявил на своей странице в Facebook, что для партии «Гражданский договор» страшнa не война, а потеря собственной власти.
«Никол Пашинян, не называя имен и не приводя конкретных фактов, обвиняет некоторых представителей оппозиции в непонимании политики и в том, что своими заявлениями (в случае победы на выборах) они якобы “провоцируют войну” осенью.
Возможно, таким образом он хочет искренне признать, что и сам не понял этой “проклятой политики”. Именно поэтому он делал заявления и предпринимал шаги, которые невольно “втянули” Арцах и Армению в различные войны и привели к катастрофическим потерям.
Немного займемся “ревизионизмом” избирательных процессов.
9 декабря 2018 года большинство граждан Армении выбрали «Гражданский договор». Вскоре произошла катастрофическая 44-дневная война, и мы потеряли тысячи молодых жизней и около 7800 квадратных километров территории.
20 июня 2021 года якобы большинство граждан Армении вновь пошли и якобы выбрали «Гражданский договор». Через некоторое время произошли несколько краткосрочных военных столкновений, в ходе которых мы потеряли сотни жизней, весь Арцах и 220 квадратных километров территории Армении.
После этих реалий Никол Пашинян вновь примерно говорит следующее: если не выберете «Гражданский договор», до сентября будет война.
А может быть, истина обратная: если граждане Армении в третий раз выберут «Гражданский договор», велика вероятность, что спустя некоторое время мы вновь окажемся перед очередной угрозой.
И, возможно, в случае коллективной победы оппозиции и общенациональной консолидации есть шанс установить реальный мир, и Армения перестанет быть инструментом чужой великодержавной политики.
Из заявлений, звучащих со стороны «Гражданского договора», видно, что для них страшно не нарушение нынешнего нестабильного мира или возможная война, а потеря власти.
P.S. Не лучше ли, чтобы «Гражданский договор» добавил новые статьи в административный и избирательный кодексы о том, что если гражданин Армении голосует не за «Гражданский договор», он считается «действующим против мира» и штрафуется, например, в тысячекратном размере минимальной зарплаты? При повторении во второй раз (на следующих парламентских выборах) гражданин лишается избирательного права. А в третий раз — когда от суверенной Армении под руководством «Гражданского договора» ничего не останется — это будет оправдано», — написал Закарян.*