20 Մարտ 2026 - 08:58 AMT
Քննչական կոմիտեն ստացել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու միջնորդություն: Այդ մասին ասել են Քննչական կոմիտեից, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Գարեգին Բ Ներսիսյանի խափանման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ պաշտպանի միջնորդությունը ստացել ենք, օրենքով սահմանված ժամկետում քննության կառնվի»,- նշել են ՔԿ-ից։
Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է բացակայելու արգելքը։
Գարեգին Երկրորդը ստացել է Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիար Իլիա II հուղարկավորությանը մասնակցելու հրավեր։
Ախալքալաքի, Կումուրդոյի և Կարիի միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին հայտնել է, որ Պատրիարքարանը հրավերներ է ուղարկել աշխարհի Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին՝ մասնակցելու Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլիա II-ի հուղարկավորությանը։ Նա նշել է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին II ցանկություն է հայտնել մեկնել Վրաստան՝ մասնակցելու հուղարկավորության արարողությանը։ Իլիա Բ-ն կհուղարկավորվի մարտի 22-ին։

Следственный комитет Армении получил ходатайство о снятии меры пресечения, примененной в отношении Католикоса всех армян Гарегина II, сообщили в ведомстве, передает «Panorama.am».
«Ходатайство защитника об отмене меры пресечения получено и будет рассмотрено в сроки, установленные законом», — отметили в Следственном комитете.
В отношении Верховного Патриарха в качестве меры пресечения избран запрет на выезд из страны.
Гарегин II получил приглашение принять участие в похоронах Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии II.
Митрополит Ахалкалаки, Кумурдо и Карии Николоз Пачуашвили ранее сообщил, что Патриархия направила приглашения всем первоиерархам мира для участия в похоронах Католикоса-Патриарха Илии II. Он отметил, что Католикос всех армян Гарегин II выразил желание поехать в Грузию для участия в траурной церемонии. Илия II будет похоронен 22 марта.