20 Մարտ 2026 - 08:58 AMT
Քննչական կոմիտեն ստացել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու միջնորդություն: Այդ մասին ասել են Քննչական կոմիտեից, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Գարեգին Բ Ներսիսյանի խափանման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ պաշտպանի միջնորդությունը ստացել ենք, օրենքով սահմանված ժամկետում քննության կառնվի»,- նշել են ՔԿ-ից։
Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է բացակայելու արգելքը։
Գարեգին Երկրորդը ստացել է Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիար Իլիա II հուղարկավորությանը մասնակցելու հրավեր։
Ախալքալաքի, Կումուրդոյի և Կարիի միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին հայտնել է, որ Պատրիարքարանը հրավերներ է ուղարկել աշխարհի Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին՝ մասնակցելու Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլիա II-ի հուղարկավորությանը։ Նա նշել է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին II ցանկություն է հայտնել մեկնել Վրաստան՝ մասնակցելու հուղարկավորության արարողությանը։ Իլիա Բ-ն կհուղարկավորվի մարտի 22-ին։

20 March 2026 - 10:10 AMT
Armenia’s Investigative Committee has received a motion to revoke the preventive measure imposed on Catholicos of All Armenians Karekin II, the committee said, according to Panorama.am.
“We have received the defense’s motion to lift the preventive measure… It will be examined within the timeframe prescribed by law,” the Investigative Committee stated.
The preventive measure applied to the Supreme Patriarch is a ban on leaving the country.
Karekin II has received an invitation to attend the funeral of Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II.
Metropolitan of Akhalkalaki, Kumurdo and Kari Nikoloz Pachuashvili earlier said the Patriarchate had sent invitations to all First Hierarchs worldwide to attend the funeral of Catholicos-Patriarch Ilia II. He noted that Catholicos of All Armenians Karekin II had expressed a desire to travel to Georgia to take part in the funeral ceremony. Ilia II will be buried on March 22.