20 Մարտ 2026 - 09:24 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերարտադրության դեպքում ունենալու ենք «պետականության կորստի իրական վտանգ», հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագրից» հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ անհնար է չարձագանքել վերջին բրիֆինգի ժամանակ վարչապետի արտահայտած այն մտքին, որ իր չվերարտադրվելու դեպքում սեպտեմբերին կլինի պատերազմ։
«Ակնհայտ է, որ որպես պատերազմի նախաձեռնողի՝ ի նկատի ունի Ադրբեջանին։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը պետք է հետապնդի նպատակ կոնկրետ բաներ ստանալու։
Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի վերարտադրության դեպքում Ադրբեջանն այդ բաները կստանա առանց պատերազմի («Պատերազմ չի՛ լինելու, լինելու է խաղաղություն»):
Հետևություն
Նիկոլ Փաշինյանի վերարտադրության դեպքում մենք ունենալու ենք պետականության կորստի իրական վտանգ։
Նիկոլ Փաշինյանի չընտրվելու դեպքում մենք ունենալու ենք պետականությունը պահպանելու իրական հնարավորություն»,- նշել է Աղազարյանը։
Փաշինյանը մարտի 19-ի ճեպազրույցում հայտարարել է, թե որոշ քաղաքական ուժեր հանդես են գալիս խաղաղության վերանայման դիրքերից, ինչը, ըստ Փաշինյանի, կարող է հանգեցնել անխուսափելի պատերազմի՝ ընտրություններից կարճ ժամանակ անց, առավել հավանական աշնանը՝ «նոր սեպտեմբերյան պատերազմ՝ ծանր հետևանքներով»։

If Prime Minister Nikol Pashinyan is re-elected, Armenia will face a “real danger of losing its statehood,” said Hovik Aghazaryan, an MP expelled from the Civil Contract party, in a Facebook post.
He said it was impossible not to respond to the prime minister’s recent briefing remark that if he is not re-elected, there will be war in September.
“It is obvious that he means Azerbaijan as the initiator of such a war. It is obvious that Azerbaijan would pursue concrete objectives.
It is also obvious that if Nikol Pashinyan is re-elected, Azerbaijan will obtain those objectives without war (‘There will be no war, there will be peace’).
Conclusion:
If Nikol Pashinyan is re-elected, we will face a real danger of losing statehood.
If Nikol Pashinyan is not elected, we will have a real opportunity to preserve statehood,” Aghazaryan said.
At a briefing on March 19, Pashinyan said that certain political forces advocate revising the peace agenda, which, according to him, could lead to inevitable war shortly after elections, most likely in autumn — “a new September war with severe consequences.”