20 Մարտ 2026 - 09:24 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերարտադրության դեպքում ունենալու ենք «պետականության կորստի իրական վտանգ», հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագրից» հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ անհնար է չարձագանքել վերջին բրիֆինգի ժամանակ վարչապետի արտահայտած այն մտքին, որ իր չվերարտադրվելու դեպքում սեպտեմբերին կլինի պատերազմ։
«Ակնհայտ է, որ որպես պատերազմի նախաձեռնողի՝ ի նկատի ունի Ադրբեջանին։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը պետք է հետապնդի նպատակ կոնկրետ բաներ ստանալու։
Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի վերարտադրության դեպքում Ադրբեջանն այդ բաները կստանա առանց պատերազմի («Պատերազմ չի՛ լինելու, լինելու է խաղաղություն»):
Հետևություն
Նիկոլ Փաշինյանի վերարտադրության դեպքում մենք ունենալու ենք պետականության կորստի իրական վտանգ։
Նիկոլ Փաշինյանի չընտրվելու դեպքում մենք ունենալու ենք պետականությունը պահպանելու իրական հնարավորություն»,- նշել է Աղազարյանը։
Փաշինյանը մարտի 19-ի ճեպազրույցում հայտարարել է, թե որոշ քաղաքական ուժեր հանդես են գալիս խաղաղության վերանայման դիրքերից, ինչը, ըստ Փաշինյանի, կարող է հանգեցնել անխուսափելի պատերազմի՝ ընտրություններից կարճ ժամանակ անց, առավել հավանական աշնանը՝ «նոր սեպտեմբերյան պատերազմ՝ ծանր հետևանքներով»։

20 Март 2026 - 10:13 AMT
В случае переизбрания премьер-министра Никола Пашиняна Армения столкнется с «реальной угрозой потери государственности», заявил на своей странице в Facebook депутат, исключенный из партии «Гражданский договор», Овик Агазарян.
Он отметил, что невозможно не отреагировать на заявление премьер-министра, сделанное на последнем брифинге, о том, что в случае его непереизбрания в сентябре будет война.
«Очевидно, что в качестве инициатора войны он имеет в виду Азербайджан. Очевидно, что Азербайджан будет преследовать цель получить конкретные результаты.
Очевидно также, что в случае переизбрания Никола Пашиняна Азербайджан получит эти результаты без войны («Войны не будет, будет мир»).
Вывод:
В случае переизбрания Никола Пашиняна мы столкнемся с реальной угрозой утраты государственности.
В случае, если Никол Пашинян не будет избран, у нас будет реальная возможность сохранить государственность», — отметил Агазарян.
На брифинге 19 марта Никол Пашинян заявил, что некоторые политические силы выступают с позиций пересмотра мирной повестки, что, по его словам, может привести к неизбежной войне вскоре после выборов, наиболее вероятно осенью — «новой сентябрьской войне с тяжелыми последствиями».