ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը մարտի 18-ին և 19-ին հանդիպումներ է ունեցել Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ներկայացուցիչներ հետ՝ անդրադառնալով երկկողմ օրակարգին։
Նա հանդիպել է հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոունի և Գաս Բիլիրակիսի, ինչպես նաև հանձնախմբի անդամներ Սեթ Մագազիների և Ջիմ Կոստայի հետ, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
«Հանդիպումների ընթացքում դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանձնախմբի անդամներին Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված երկարամյա աջակցության համար։ Քննարկվել են համագործակցության հետագա խորացման և համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը (Congressional Armenian Caucus) ԱՄՆ Կոնգրեսի ավելի քան 100 անդամից բաղկացած հանձնախումբ է, որի գործունեությունը նպատակաուղղված է Կոնգրեսի անդամներին Հայաստանին առնչվող հարցերում ներգրավված պահելուն, ինչպես նաև ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդմանը։

20 March 2026 - 10:16 AMT
Armenia’s Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan held meetings on March 18 and 19 with representatives of the Congressional Armenian Caucus, addressing the bilateral agenda.
He met with the Caucus co-chairs Frank Pallone and Gus Bilirakis, as well as members Seth Magaziner and Jim Costa, the Armenian Embassy in the U.S. reported.
“During the meetings, the ambassador expressed gratitude to the Caucus members for their longstanding support aimed at strengthening Armenia–U.S. bilateral relations. Opportunities for further deepening cooperation and implementing new joint initiatives were discussed,” the statement said.
The Congressional Armenian Caucus is a group of more than 100 members of the U.S. Congress focused on keeping lawmakers engaged on issues related to Armenia and strengthening U.S.–Armenia relations.