Հայաստանը վստահելի գործընկեր է Եվրամիության համար, հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
Կոսը գերազանց է գնահատել ՆԳ նախարարության և անձամբ նախարար Սարգսյանի գործունեությունը ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման գործընթացում։ Նա ընդգծել է, որ ներկայումս ՀՀ-ն միակ երկիրն է, որի հետ ԵՄ-ն այս ուղղությամբ ակտիվ երկխոսություն է վարում։
Նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստան-Եվրամիություն զարգացող հարաբերությունները՝ շեշտելով, որ այս ամսվա ընթացքում արդեն երկրորդ ԵՄ հանձնակատարի այցն է Հայաստան, ինչը վկայել է համագործակցության ակտիվության և արդյունավետության մասին։
Անդրադառնալով ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացին՝ նախարար Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մայիսին ստացել է առաջընթացի գնահատման վերջնական զեկույցը և վստահություն է հայտնել, որ երկու կողմերն էլ արձանագրել են գոհացուցիչ արդյունքներ։
Որպես հայկական կողմի գլխավոր բանակցող՝ Սարգսյանը ներկայացրել է երկխոսության մեկնարկից ի վեր արձանագրված ملمելի ձեռքբերումները և վերահաստատել է, որ Հայաստանը լիարժեք հանձնառու է իրականացնել գործողությունների ծրագիրը բարձր մակարդակով և ամբողջ ծավալով։
Նախարարը կարևորել է միգրացիայի և սահմանների համապարփակ կառավարման, ինչպես նաև փաստաթղթերի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական աշխատանքները։ Միաժամանակ ընդգծվել է Եվրոպոլում Հայաստանի կողմից կապի սպայի նշանակման նշանակությունը իրավապահ ոլորտում համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) նախաձեռնությամբ իրականացված ուսումնասիրությանը, ըստ որի՝ ՆԳՆ ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը էականորեն աճել է։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև անվտանգության, հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու և կիբեռհարձակումների դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Երևանում գտնվող ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը ստորագրել են Դիմակայունության և աճի պլանի ներքո 2025-2027 թվականների ֆինանսավորման համաձայնագիրը:
Գրիգորյանն ասել է, որ հանդիպման ընթացքում մանրամասն անդրադարձել են Հայաստանում իրականացվող ոլորտային բարեփոխումների ընթացքին, որոնք բխել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններից:

20 Март 2026 - 10:22 AMT
Армения является надежным партнером Европейского союза, заявила еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос на встрече с министром внутренних дел Арпине Саргсян.
Кос высоко оценила деятельность Министерства внутренних дел и лично министра Саргсян в процессе визовой либерализации между ЕС и Арменией. Она подчеркнула, что в настоящее время Армения — единственная страна, с которой ЕС ведет активный диалог в этом направлении.
Министр Саргсян, в свою очередь, высоко оценила развивающиеся отношения Армения–ЕС, подчеркнув, что это уже второй визит еврокомиссара в Армению в этом месяце, что свидетельствует об активности и эффективности сотрудничества.
Говоря о процессе визовой либерализации, Саргсян отметила, что в мае Армения получила итоговый отчет об оценке прогресса и выразила уверенность, что обе стороны зафиксировали удовлетворительные результаты.
В качестве главного переговорщика с армянской стороны она представила достигнутые с начала диалога ощутимые результаты и подтвердила, что Армения полностью привержена реализации плана действий на высоком уровне и в полном объеме.
Министр подчеркнула важность продолжающихся работ в сфере миграции и комплексного управления границами, а также обеспечения безопасности документов. Одновременно была отмечена значимость назначения офицера связи в Европол для развития сотрудничества в правоохранительной сфере.
Также была затронута инициированная Международным республиканским институтом (IRI) исследовательская работа, согласно которой уровень общественного доверия к полиции существенно вырос. В ходе встречи обсуждались также вопросы безопасности, противодействия гибридным угрозам и борьбы с кибератаками.
Вице-премьер Мгер Григорян и еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос, находящаяся в Ереване, подписали соглашение о финансировании на 2025–2027 годы в рамках Плана устойчивости и роста. Григорян отметил, что стороны подробно обсудили ход отраслевых реформ в Армении, вытекающих из обязательств по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.