20 Մարտ 2026 - 11:28 AMT
2021 թվականից ի վեր Ադրբեջանը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում դիրք չի կառուցել, հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Ո՛չ, չի կառուցել»,- լրագրողի հարցին ի պատասխան ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հայաստանի տարածքում դիրք չի կառուցվել, ՊՆ-ն պաշտոնական հաղորդագրությամբ է հանդես եկել, Ադրբեջանն իր տարածքում է կառուցում, մենք էլ ենք կառուցում»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»: ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում ներկայացրել է տեղանքի քարտեզն և խնդրո առարկա դիրքի տեղակայումը:
Մարտի 4-ին Հայաստանի նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հրատապ մամուլի ասուլիս է անցկացրել՝ հայտարարելով, թե Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական նոր դիրք է հայտնվել։

20 Март 2026 - 12:19 AMT
Азербайджан с 2021 года не строил позиции на суверенной территории Армении, заявил министр обороны Сурен Папикян.
«Нет, не строил», — сказал он, отвечая на вопрос журналиста, сообщает «Aysor.am ».
«На территории Армении позиции не строились. Министерство обороны выступило с официальным заявлением: Азербайджан строит на своей территории, мы — на своей», — добавил он.
Ранее Министерство обороны Армении опровергло утверждения о том, что в 2025 году вооруженные силы Азербайджана разместили новую позицию на суверенной территории Армении, отметив, что данная позиция «не пересекает государственную границу Армении и находится на территории Азербайджана». Пресс-секретарь Минобороны Арам Торосян представил карту местности с указанием расположения позиции.
4 марта бывший омбудсмен Армении и руководитель политической инициативы «Крылья единства» Арман Татоян провел срочную пресс-конференцию, заявив о появлении новой азербайджанской позиции в Гегаркуникской области.