20 Մարտ 2026 - 11:28 AMT
2021 թվականից ի վեր Ադրբեջանը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում դիրք չի կառուցել, հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Ո՛չ, չի կառուցել»,- լրագրողի հարցին ի պատասխան ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հայաստանի տարածքում դիրք չի կառուցվել, ՊՆ-ն պաշտոնական հաղորդագրությամբ է հանդես եկել, Ադրբեջանն իր տարածքում է կառուցում, մենք էլ ենք կառուցում»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»: ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում ներկայացրել է տեղանքի քարտեզն և խնդրո առարկա դիրքի տեղակայումը:
Մարտի 4-ին Հայաստանի նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հրատապ մամուլի ասուլիս է անցկացրել՝ հայտարարելով, թե Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական նոր դիրք է հայտնվել։

20 March 2026 - 12:18 AMT
Azerbaijan has not built any positions on Armenia’s sovereign territory since 2021, Defense Minister Suren Papikyan said.
“No, it has not,” he said in response to a journalist’s question, according to Aysor.am .
“No positions have been built on Armenia’s territory. The Defense Ministry has issued an official statement — Azerbaijan builds on its own territory, and we build on ours,” he added.
Earlier, Armenia’s Defense Ministry denied claims that Azerbaijani armed forces had established a new position on Armenia’s sovereign territory in 2025, stating that the position “does not cross Armenia’s state border and is located on Azerbaijani territory.” Defense Ministry spokesperson Aram Torosyan presented a map showing the location.
On March 4, former Human Rights Defender of Armenia and head of the Wings of Unity political initiative, Arman Tatoyan, held an urgent press conference, claiming that a new Azerbaijani position had appeared in the Gegharkunik region.