20 Մարտ 2026 - 11:49 AMT
ՆԳ նախարարը չի հստակեցրել, թե որ երկրում են հայերին ճնշում ՀՀ ընտրությունների հարցում․ «Այլ տվյալ հայտնել չեմ կարող»
Այլ երկրում ՀՀ ընտրություններին մասնակցության հարցով հայերին ճնշելու վերաբերյալ Արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարությունից հետո ոստիկանությունը կատարել է ստուգողական աշխատանքներ և ստացել որոշ տվյալներ, հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը:
Այն հարցին, թե ո՞ր երկրի մասին է խոսքը, նախարարը պատասխանել է, որ այլ տվյալ հայտնել չի կարող, գրում է 1lurer.am-ը:
«Այս պահի դրությամբ այլ տվյալ հայտնել չեմ կարող: Խնդրում եմ հետևել ՔԿ հաղորդագրություններին, որպեսզի պատկերն ավելի պարզ լինի: Ցանկացած տեղից եկող ազդակ, բնականաբար, մեր ուշադրության կենտրոնում է լինելու՝ անկախ երկրից: Մնացյալ ամբողջը, քանի որ նախաքննություն է իրականացվում, ՔԿ-ն պատեհ պահի հանդես կգա հայտարարությամբ»,-ասել է նա:
ՆԳՆ-ն դիմել է Քննչական կոմիտե՝ Արտաքին հետախուզության ծառայության ներկայացրած տեղեկությունների հիման վրա, որոնց համաձայն՝ օտար երկրներում հայերի նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել՝ ընտրություններին մասնակցության հետ կապված։
Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք ՆԳՆ-ն միայն Արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարությա՞նն է ծանոթ, թե ունի նաև այլ տեղեկություններ։
«Եթե կարդաք ՔԿ հաղորդագրությունը կոնկրետ այս դեպքով՝ մեր ներկայացրած հաղորդման հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով, կտեսնեք, որ այնտեղ մի փոքր ավելի ճշգրտումներ կան ներկայացված թե՛ ՀՀ քաղաքական դաշտում գործունեություն ծավալող կուսակցությունների, թե՛ կուսակցության ներկայացուցիչների, թե՛ այլ դերակատարների օժանդակությամբ պրոցեսը կազմակերպելու մասով»,- պարզաբանել է նախարարը։
Արտաքին հետախուզության ծառայությունը 2026 թվականի մարտի 10-ին տարածել է հայտարարություն, ըստ որի՝ այլ երկրում, տվյալ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես եկող տարբեր դերակատարներ փորձել են ճնշում գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, ինչպես նաև տվյալ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց վրա՝ նրանց դրդելով աջակցել ՀՀ-ում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած որոշ քաղաքական ուժերի։
Նույն օրը ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտարարել է, որ Արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարության հիման վրա հաղորդում է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որի արդյունքում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

20 March 2026 - 12:20 AMT
Following a statement by the Foreign Intelligence Service about pressure on Armenians abroad regarding participation in Armenia’s elections, police have conducted checks and obtained certain data, Interior Minister Arpine Sargsyan said.
Asked which country was involved, the minister said she could not disclose further details, according to 1lurer.am .
“At this stage, I cannot provide additional information. Please follow the Investigative Committee’s statements for a clearer picture. Any signal coming from anywhere will be in our focus, regardless of the country. Since a preliminary investigation is underway, the Investigative Committee will issue a statement at the appropriate time,” she said.
During the briefing, a journalist asked whether the Interior Ministry relied solely on the Foreign Intelligence Service’s statement or had other information.
“If you read the Investigative Committee’s statement regarding this case — initiated based on our report — you will see more specific clarifications, including aspects of organizing the process with the involvement of political parties operating in Armenia, their representatives, and other actors,” the minister explained.
The Interior Ministry earlier referred the matter to the Investigative Committee based on information from the Foreign Intelligence Service, which said that in another country, individuals posing as representatives of that country’s special services attempted to pressure ethnic Armenians and Armenian citizens engaged in economic activity there to support certain political forces planning to participate in Armenia’s upcoming parliamentary elections.
On March 10, the Foreign Intelligence Service said such attempts had been made abroad, and on the same day the police forwarded the report to the Investigative Committee, which launched criminal proceedings.