20 Մարտ 2026 - 11:49 AMT
ՆԳ նախարարը չի հստակեցրել, թե որ երկրում են հայերին ճնշում ՀՀ ընտրությունների հարցում․ «Այլ տվյալ հայտնել չեմ կարող»
Այլ երկրում ՀՀ ընտրություններին մասնակցության հարցով հայերին ճնշելու վերաբերյալ Արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարությունից հետո ոստիկանությունը կատարել է ստուգողական աշխատանքներ և ստացել որոշ տվյալներ, հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը:
Այն հարցին, թե ո՞ր երկրի մասին է խոսքը, նախարարը պատասխանել է, որ այլ տվյալ հայտնել չի կարող, գրում է 1lurer.am-ը:
«Այս պահի դրությամբ այլ տվյալ հայտնել չեմ կարող: Խնդրում եմ հետևել ՔԿ հաղորդագրություններին, որպեսզի պատկերն ավելի պարզ լինի: Ցանկացած տեղից եկող ազդակ, բնականաբար, մեր ուշադրության կենտրոնում է լինելու՝ անկախ երկրից: Մնացյալ ամբողջը, քանի որ նախաքննություն է իրականացվում, ՔԿ-ն պատեհ պահի հանդես կգա հայտարարությամբ»,-ասել է նա:
ՆԳՆ-ն դիմել է Քննչական կոմիտե՝ Արտաքին հետախուզության ծառայության ներկայացրած տեղեկությունների հիման վրա, որոնց համաձայն՝ օտար երկրներում հայերի նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել՝ ընտրություններին մասնակցության հետ կապված։
Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք ՆԳՆ-ն միայն Արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարությա՞նն է ծանոթ, թե ունի նաև այլ տեղեկություններ։
«Եթե կարդաք ՔԿ հաղորդագրությունը կոնկրետ այս դեպքով՝ մեր ներկայացրած հաղորդման հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով, կտեսնեք, որ այնտեղ մի փոքր ավելի ճշգրտումներ կան ներկայացված թե՛ ՀՀ քաղաքական դաշտում գործունեություն ծավալող կուսակցությունների, թե՛ կուսակցության ներկայացուցիչների, թե՛ այլ դերակատարների օժանդակությամբ պրոցեսը կազմակերպելու մասով»,- պարզաբանել է նախարարը։
Արտաքին հետախուզության ծառայությունը 2026 թվականի մարտի 10-ին տարածել է հայտարարություն, ըստ որի՝ այլ երկրում, տվյալ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես եկող տարբեր դերակատարներ փորձել են ճնշում գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, ինչպես նաև տվյալ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց վրա՝ նրանց դրդելով աջակցել ՀՀ-ում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած որոշ քաղաքական ուժերի։
Նույն օրը ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտարարել է, որ Արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարության հիման վրա հաղորդում է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որի արդյունքում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

20 Март 2026 - 12:21 AMT
После заявления Службы внешней разведки о давлении на армян за рубежом в связи с участием в выборах в Армении полиция провела проверочные мероприятия и получила определенные данные, заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян.
На вопрос о том, о какой стране идет речь, министр ответила, что не может раскрыть дополнительные сведения, сообщает «1lurer.am ».
«На данный момент я не могу сообщить дополнительные данные. Прошу следить за сообщениями Следственного комитета, чтобы картина стала более ясной. Любой сигнал, откуда бы он ни поступал, будет в центре нашего внимания — вне зависимости от страны. Поскольку проводится предварительное следствие, Следственный комитет выступит с заявлением в подходящий момент», — сказала она.
В ходе брифинга журналист поинтересовался, располагает ли МВД иной информацией, кроме заявления Службы внешней разведки.
«Если вы ознакомитесь с сообщением Следственного комитета по данному делу — возбужденному на основании нашего сообщения, — вы увидите более точные уточнения, в том числе касающиеся организации процесса при участии политических партий, действующих в Армении, их представителей и других акторов», — пояснила министр.
Ранее МВД направило материалы в Следственный комитет на основании данных Службы внешней разведки, согласно которым в другой стране лица, выступающие от имени спецслужб этого государства, пытались оказывать давление на этнических армян и граждан Армении, занимающихся там экономической деятельностью, с целью склонить их к поддержке определенных политических сил, намеренных участвовать в парламентских выборах в Армении.
10 марта Служба внешней разведки распространила соответствующее заявление, после чего полиция передала материалы в Следственный комитет, который возбудил уголовное производство.