Պաշտպանության նախարարությունը մշտապես գնահատում է Հայաստանի անվտանգության հետ կապված բոլոր ռիսկերը, հայտարարել է նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով Իրանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին:
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք Իրանի շուրջ զարգացումների պայմաններում գնահատվել են Հայաստանի համար առաջացող ռիսկերը, նախարարը նշել է, որ այդ գործընթացը իրականացվում է պետական տարբեր կառույցների համատեղ աշխատանքի արդյունքում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Հայաստանի Հանրապետությունում կան մարմիններ՝ Անվտանգության խորհուրդ, Արտաքին հետախուզական ծառայություն, Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Պաշտպանության նախարարությունն իր տեղում է, բոլոր ռիսկերը գնահատվում են»,- ասել է Սուրեն Պապիկյանը։
Նախարարը նաև անդրադարձել է իշխանության հասցեին հնչող քննադատություններին, ըստ որոնց՝ Իրանում պատերազմի ընթացքում իշխանության ներկայացուցիչները զբաղվել են ներկուսակցական քարոզարշավով։
«Այդ գործողությունները ուղղված են եղել հանրությանը համապատասխան ուղերձ փոխանցելուն։ Քարոզարշավը նպատակ ուներ ցույց տալ հասարակությանը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում խաղաղություն է»,- նշել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ ուղերձ էր փոխանցում իշխանությունը տվյալ ժամանակահատվածում։

Responding to a journalist’s question about whether risks for Armenia have been evaluated amid the situation around Iran, the minister noted that the process is carried out through joint work of various state bodies, Armenpress reports.
“In the Republic of Armenia there are bodies such as the Security Council, the Foreign Intelligence Service, the National Security Service. The Defense Ministry is in its place — all risks are being assessed,” Papikyan said.
The minister also addressed criticism directed at the authorities, according to which officials engaged in internal political campaigning during the war in Iran.
“Those actions were aimed at conveying an appropriate message to the public. The campaign was intended to show society that there is peace in the Republic of Armenia,” he said, responding to a question about the government’s messaging during that period.
On February 28, Israel and the United States carried out airstrikes on Iran, killing Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. Iran responded with strikes toward Israel and Gulf countries hosting U.S. military bases.