Պաշտպանության նախարարությունը մշտապես գնահատում է Հայաստանի անվտանգության հետ կապված բոլոր ռիսկերը, հայտարարել է նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով Իրանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին:
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք Իրանի շուրջ զարգացումների պայմաններում գնահատվել են Հայաստանի համար առաջացող ռիսկերը, նախարարը նշել է, որ այդ գործընթացը իրականացվում է պետական տարբեր կառույցների համատեղ աշխատանքի արդյունքում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Հայաստանի Հանրապետությունում կան մարմիններ՝ Անվտանգության խորհուրդ, Արտաքին հետախուզական ծառայություն, Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Պաշտպանության նախարարությունն իր տեղում է, բոլոր ռիսկերը գնահատվում են»,- ասել է Սուրեն Պապիկյանը։
Նախարարը նաև անդրադարձել է իշխանության հասցեին հնչող քննադատություններին, ըստ որոնց՝ Իրանում պատերազմի ընթացքում իշխանության ներկայացուցիչները զբաղվել են ներկուսակցական քարոզարշավով։
«Այդ գործողությունները ուղղված են եղել հանրությանը համապատասխան ուղերձ փոխանցելուն։ Քարոզարշավը նպատակ ուներ ցույց տալ հասարակությանը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում խաղաղություն է»,- նշել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ ուղերձ էր փոխանցում իշխանությունը տվյալ ժամանակահատվածում։

Министерство обороны Армении постоянно оценивает все риски, связанные с безопасностью страны, заявил министр обороны Сурен Папикян, комментируя развитие ситуации вокруг Ирана.
Отвечая на вопрос журналиста о том, были ли оценены риски для Армении в условиях происходящего вокруг Ирана, министр отметил, что этот процесс осуществляется в результате совместной работы различных государственных структур, сообщает «Арменпресс».
«В Республике Армения существуют такие органы, как Совет безопасности, Служба внешней разведки, Служба национальной безопасности. Министерство обороны выполняет свою функцию — все риски оцениваются», — сказал Папикян.
Министр также прокомментировал критику в адрес властей о том, что во время войны в Иране представители власти занимались внутриполитической агитацией.
«Эти действия были направлены на передачу обществу соответствующего послания. Кампания имела целью показать обществу, что в Республике Армения сохраняется мир», — отметил он.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Иран нанес ответные удары по Израилю и странам Персидского залива, где размещены военные базы США.