21 Մարտ 2026 - 06:43 AMT
Պատերազմ չի՛ լինելու, լինելու է երկարատև, կայուն ու երաշխավորված խաղաղություն, հայտարարել է «Մեր ձևով» շարժման մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին:
Փաշինյանը մեղադրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Սամվել Կարապետյանին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գործարար և բարերար Գագիկ Ծառուկյանին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմանավորվածությունները վերանայելու և «պատերազմի դուռը բացելու մեջ»:
«Ժողովրդի վստահությունն անդառնալիորեն մսխած, Հայաստանի գլխին երեք պատերազմ բերած ու դրանցում պարտված թույլ ղեկավարը վախեցած է։
Նրա վախերը սաստկացել են ապագա վարչապետ Սամվել Կարապետյանի` Ուժեղ անվտանգության ծրագրի շնորհանդեսից հետո։ Վախը նրան ստիպում է սեփական ժողովրդին շանտաժի ենթարկել ու սպառնալ պատերազմով։
Նիկոլ Փաշինյան, պատերազմ չի՛ լինելու, լինելու է երկարատև, կայուն ու երաշխավորված խաղաղություն` ոչ թե վկայով, այլ մեկից ավելի երաշխավորներով։
Ուժեղ դիվանագիտությունը պատերազմ չի՛ սկսում, այն կանխում է պատերազմները, ուժեղ բանակը ռիսկեր չի՛ ստեղծում, այն զսպում է ռիսկերը, ուժեղ ղեկավարը պայմանավորվում է ու կյանքեր է փրկում` առանց մեկ կրակոցի, իսկ թույլ ղեկավարը պատերազմ է բերում և ընդունում է հակառակորդի բոլոր պահանջները` մի կողմ դնելով ազգային պետական շահը»,– գրել է Ղահրամանյանը։
Փաշինյանն իր ուղերձում հայտարարել է, որ Քոչարյանի, Կարապետյանի և Ծառուկյանի ղեկավարած ուժերը խոսում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը վերաբանակցելու, խոսում են խաղաղությունը վերաբանակցելու և պարտադրելու, այդ թվում՝ ուժային եղանակով պարտադրելու մասին։
«Սա միանշանակ և աներկբա նշանակում է ոչ միայն դուռը բացել պատերազմի համար, այլև անխուսափելի այն դարձնել»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ երաշխավորների մասին խոսույթով «պարզապես բացվում է մեր տարածաշրջան և մեր երկիր խաղաղապահներ մտցնելու դուռը»։
«Թե ինչ հետևանքների է հանգեցրել խաղաղապահների գործունեությունը, մենք բոլորս տեսել ենք մեր աչքերով։ Եվ նույն փոսը երկու անգամ ընկնելու կոչ անող ուժերը միանշանակ և աներկբա պետք է մերժվեն»,-ասել է վարչապետը:
Նա հավելել է, որ «խաղաղության վերանայման օրակարգով հանդես են գալիս օտար պետությունների էմիսարները»։
«Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ կողմ է Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, սակայն միայն հստակ անվտանգության երաշխիքների առկայության պայմաններում։ Գագիկ Ծառուկյանին, ապա նա առաջ է քաշել «երաշխավորված խաղաղության» գաղափարը։
Մարտի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, թե 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում ընդդիմության հաղթանակի դեպքում մինչև սեպտեմբեր հնարավոր է պատերազմ՝ ծանր հետևանքներով։

21 Март 2026 - 07:15 AMT
Представитель движения «Мер дзевов» опроверг заявления премьер-министра Никола Пашиняна, заявив, что Армению ждет долгосрочный и гарантированный мир, а не война.
«Войны не будет, будет долгосрочный, стабильный и гарантированный мир», — заявила пресс-секретарь движения Марианна Гахраманян на своей странице в Facebook, комментируя заявления Пашиняна.
Пашинян обвинил лидера партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна, второго президента Армении Роберта Кочаряна, предпринимателя и мецената Гагика Царукяна в намерении пересмотреть договоренности о мире между Арменией и Азербайджаном и «открыть дверь войне».
«Слабый лидер, который безвозвратно растратил доверие народа, принес Армении три войны и проиграл их, боится.
Его страхи усилились после презентации программы сильной безопасности будущего премьер-министра Самвела Карапетяна. Страх заставляет его шантажировать собственный народ и угрожать войной.
Никол Пашинян, войны не будет, будет долгосрочный, стабильный и гарантированный мир — не с одним, а с несколькими гарантиями.
Сильная дипломатия не начинает войны, она их предотвращает, сильная армия не создает рисков, а сдерживает их, сильный лидер договаривается и спасает жизни без единого выстрела, а слабый лидер приносит войну и принимает все требования противника, отодвигая национальные государственные интересы», — написала Гахраманян.
В своем обращении Пашинян заявил, что силы, возглавляемые Кочаряном, Карапетяном и Царукяном, говорят о пересмотре установленного между Арменией и Азербайджаном мира, включая его навязывание, в том числе силовыми методами.
«Это однозначно и недвусмысленно означает не только открыть дверь войне, но и сделать ее неизбежной», — заявил Пашинян.
Он добавил, что риторика о гарантах «просто открывает дверь для ввода миротворцев в наш регион и нашу страну».
«К каким последствиям привела деятельность миротворцев, мы все видели своими глазами. И силы, призывающие второй раз попасть в ту же яму, должны быть однозначно отвергнуты», — заявил премьер-министр.
Он также добавил, что «повестку пересмотра мира продвигают эмиссары иностранных государств».
Кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян заявил, что поддерживает мир с Азербайджаном, но только при наличии четких гарантий безопасности. Гагик Царукян также выдвинул идею «гарантированного мира».
19 марта Никол Пашинян в беседе с журналистами заявил, что в случае победы оппозиции на парламентских выборах 2026 года до сентября возможна война с тяжелыми последствиями.