21 Մարտ 2026 - 06:43 AMT
Պատերազմ չի՛ լինելու, լինելու է երկարատև, կայուն ու երաշխավորված խաղաղություն, հայտարարել է «Մեր ձևով» շարժման մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին:
Փաշինյանը մեղադրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Սամվել Կարապետյանին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գործարար և բարերար Գագիկ Ծառուկյանին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմանավորվածությունները վերանայելու և «պատերազմի դուռը բացելու մեջ»:
«Ժողովրդի վստահությունն անդառնալիորեն մսխած, Հայաստանի գլխին երեք պատերազմ բերած ու դրանցում պարտված թույլ ղեկավարը վախեցած է։
Նրա վախերը սաստկացել են ապագա վարչապետ Սամվել Կարապետյանի` Ուժեղ անվտանգության ծրագրի շնորհանդեսից հետո։ Վախը նրան ստիպում է սեփական ժողովրդին շանտաժի ենթարկել ու սպառնալ պատերազմով։
Նիկոլ Փաշինյան, պատերազմ չի՛ լինելու, լինելու է երկարատև, կայուն ու երաշխավորված խաղաղություն` ոչ թե վկայով, այլ մեկից ավելի երաշխավորներով։
Ուժեղ դիվանագիտությունը պատերազմ չի՛ սկսում, այն կանխում է պատերազմները, ուժեղ բանակը ռիսկեր չի՛ ստեղծում, այն զսպում է ռիսկերը, ուժեղ ղեկավարը պայմանավորվում է ու կյանքեր է փրկում` առանց մեկ կրակոցի, իսկ թույլ ղեկավարը պատերազմ է բերում և ընդունում է հակառակորդի բոլոր պահանջները` մի կողմ դնելով ազգային պետական շահը»,– գրել է Ղահրամանյանը։
Փաշինյանն իր ուղերձում հայտարարել է, որ Քոչարյանի, Կարապետյանի և Ծառուկյանի ղեկավարած ուժերը խոսում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը վերաբանակցելու, խոսում են խաղաղությունը վերաբանակցելու և պարտադրելու, այդ թվում՝ ուժային եղանակով պարտադրելու մասին։
«Սա միանշանակ և աներկբա նշանակում է ոչ միայն դուռը բացել պատերազմի համար, այլև անխուսափելի այն դարձնել»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ երաշխավորների մասին խոսույթով «պարզապես բացվում է մեր տարածաշրջան և մեր երկիր խաղաղապահներ մտցնելու դուռը»։
«Թե ինչ հետևանքների է հանգեցրել խաղաղապահների գործունեությունը, մենք բոլորս տեսել ենք մեր աչքերով։ Եվ նույն փոսը երկու անգամ ընկնելու կոչ անող ուժերը միանշանակ և աներկբա պետք է մերժվեն»,-ասել է վարչապետը:
Նա հավելել է, որ «խաղաղության վերանայման օրակարգով հանդես են գալիս օտար պետությունների էմիսարները»։
«Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ կողմ է Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, սակայն միայն հստակ անվտանգության երաշխիքների առկայության պայմաններում։ Գագիկ Ծառուկյանին, ապա նա առաջ է քաշել «երաշխավորված խաղաղության» գաղափարը։
Մարտի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, թե 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում ընդդիմության հաղթանակի դեպքում մինչև սեպտեմբեր հնարավոր է պատերազմ՝ ծանր հետևանքներով։

21 March 2026 - 07:15 AMT
“There will be no war; there will be long-term, stable and guaranteed peace,” said Marianna Ghahramanyan in a Facebook post, commenting on Pashinyan’s statements.
Pashinyan accused Strong Armenia party leader Samvel Karapetyan, Armenia’s second president Robert Kocharyan, and businessman and philanthropist Gagik Tsarukyan of seeking to revise peace arrangements between Armenia and Azerbaijan and “open the door to war.”
“The weak leader who has irreversibly squandered the people’s trust, brought three wars upon Armenia and lost them, is afraid.
His fears have intensified after the presentation of future Prime Minister Samvel Karapetyan’s Strong Security program. Fear forces him to blackmail his own people and threaten them with war.
Nikol Pashinyan, there will be no war; there will be long-term, stable and guaranteed peace—not with a single guarantor, but with more than one.
Strong diplomacy does not start wars; it prevents them. A strong army does not create risks; it deters them. A strong leader negotiates and saves lives without a single shot, while a weak leader brings war and accepts all the opponent’s demands, setting aside national state interests,” Ghahramanyan wrote.
In his address, Pashinyan said that the forces led by Kocharyan, Karapetyan and Tsarukyan are talking about renegotiating the peace established between Armenia and Azerbaijan, including imposing it by force.
“This clearly and unequivocally means not only opening the door to war, but making it inevitable,” Pashinyan said.
He added that rhetoric about guarantors “simply opens the door to bringing peacekeepers into our region and country.”
“We have all seen with our own eyes what consequences the activity of peacekeepers has led to. And the forces calling to fall into the same pit twice must be clearly and unequivocally rejected,” the prime minister said.
He also stated that “the agenda of revising peace is being advanced by emissaries of foreign states.”
Robert Kocharyan, the prime ministerial candidate of the Armenia alliance, said he supports peace with Azerbaijan only if clear security guarantees are in place. Gagik Tsarukyan has also put forward the idea of “guaranteed peace.”
On March 19, Nikol Pashinyan told journalists that if the opposition wins the 2026 parliamentary elections, a war with severe consequences could occur before September.