21 Մարտ 2026 - 07:04 AMT
52 երկրի քաղաքացի է հեռացել Իրանից Հայաստանի տարածքով, հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Մասկատում՝ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ընթացքում։
Նա նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի սահմանին սովորականից էականորեն տարբեր մեծ հոսք չի նկատվել՝ հավելելով, որ փետրվարի 28–ից, մեր դեսպանությունները, դիվանագիտական ներկայացուցչությունները և հյուպատոսական հիմնարկներն աշխատել են արտակարգ ռեժիմով, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Իրանում, օրինակ` մեր դեսպանության հետ կապ են հաստատել, շատ զարմանալի է կարծում եմ, բայց ընդամենը ՀՀ 2 քաղաքացի, և նրանց վերադարձի հարցում դեսպանությունը ցուցաբերել է անհրաժեշտ օգնությունը։ Հայաստան-Իրան սահմանն օգտագործել են նաև շատ այլ երկրների դիվանագետներ, այդ հաստատությունների աշխատակիցներ և նաև ուղղակի քաղաքացիներ։
Հետաքրքիր թիվ, ուղղակի նաև ի գիտություն՝ 52 երկրի քաղաքացիներ օգտվել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, ուղղակի այդ իրավիճակից դուրս գալու համար, որը, կարծում եմ, շատ շոշափելի թիվ է: Կրկին, մի դեպքում վիզաներ կան՝ պահանջվում են, մի դեպքում՝ ոչ, և այդ պրոցեսը դյուրացնելու անհրաժեշտություն կա:
Ունենք քաղաքացիներ, որոնք ուղղակի ցանկություն չեն հայտնում դուրս գալու։ Կան ուսանողներ, որոնք ուզում են մնալ, շարունակել իրենց ուսումը։ Կան այդ երկրներում աշխատող ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք պայմանագրային պարտավորություններ ունեն և չեն ուզում առայժմ դուրս գալ»,– ասել է նախարարը։

Граждане 52 стран покинули Иран через территорию Армении, сообщил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече с руководителями дипломатических представительств Армении в Маскате.
По его словам, на армяно-иранской границе не наблюдалось существенно отличающегося от обычного большого потока. С 28 февраля армянские посольства, дипломатические представительства и консульские учреждения работают в чрезвычайном режиме, сообщает «Арменпресс».
«В Иране, например, с нашим посольством связались, что, думаю, весьма удивительно, всего лишь два гражданина Армении, и посольство оказало им необходимую помощь для возвращения. Армяно-иранскую границу использовали также дипломаты многих других стран, сотрудники этих учреждений и просто граждане.
Интересная цифра, просто к сведению: граждане 52 стран воспользовались территорией Республики Армения, чтобы покинуть эту ситуацию, что, считаю, весьма ощутимый показатель. В одних случаях требуются визы, в других — нет, и есть необходимость облегчить этот процесс.
Есть граждане, которые не изъявляют желания уезжать. Есть студенты, которые хотят остаться и продолжить обучение. Есть граждане Армении, работающие в этих странах, которые имеют контрактные обязательства и пока не хотят уезжать», — отметил министр.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Иран ответил ударами по Израилю, а также по странам Персидского залива, где размещены военные базы США.