Ըստ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնագրի՝ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի օկուպացված տարածքները Հայաստանին, հայտարարել է քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը:
Նրա խոսքով՝ խոսքը շուրջ 240 քառակուսի կիլոմետր տարածքի մասին է, որի վերաբերյալ նախկինում հայտարարություններ է արել նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Ըստ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնագրի՝ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի այդ տարածքները Հայաստանին։ Հետևաբար հայկական կողմը պետք է բարձրացնի հարցը, թե երբ է Ադրբեջանը պատրաստվում ազատել այդ տարածքները:
Այդ պայմանագրում նշվում է, որ կողմերը պետք է վերադառնան Ալմաթիի հռչակագրով սահմանված սահմաններին։ Այժմ հարցն այն է՝ արդյոք Ադրբեջանը կկատարի այդ պարտավորությունը։ Մինչ այս պահը, սակայն, այդ տարածքներում շարունակվում են դիրքերի և ճանապարհների կառուցման աշխատանքները»,- եզրափակել է նա։
Անդրադառնալով «Միասնության թևեր» կուսակցության ղեկավար Արման Թաթոյանի հրապարակած պատկերներին և այն պնդմանը, թե 2025-ի հուլիսի 30-ից հետո հայկական տարածքում նոր ադրբեջանական դիրք է հայտնվել՝ Գալչյանն ասել է, որ արբանյակային լուսանկարների վրա պետական սահմաններ չեն երևում։
«Երբ նայում եք իրական արբանյակային լուսանկարներին, դրանց վրա սահմաններ չեն երևում, գծեր չկան։ Մենք այդտեղ նույնիսկ գծված սահման չունենք։ Երբ բացում եք Google-ը և որոնում Հայաստանը, այն ցույց է տալիս որոշակի սահմաններ, բայց դրանք հենց Google-ի կողմից գծված սահմաններ են և իրավական արժեք չունեն։ Պարոն Թաթոյանը ենթադրել է, որ այդ գիծը հենց սահմանն է և այդ հիմքով եզրակացրել է, թե որտեղ են կառուցվել դիրքերը։ Մինչդեռ ցույց տրված տեղում լուսանկարում որևէ բան չի երևում, այն մաքուր է, իսկ այլ հատվածներում տեսանելի են սպիտակ գծեր և շինություններ։ Google-ի քարտեզների հիման վրա հնարավոր չէ ճշգրիտ որոշել դիրքերի տեղակայումը՝ քանի որ նույնիսկ քարտեզի վրա մեկ միլիմետր շեղումը իրականում կարող է հարյուր մետրից ավելի տարբերություն տալ»,- ասել է նա։
Գալչյանի գնահատմամբ՝ ներկայացված դիրքերը կարող են կառուցված լինել վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում այն տարածքներում, որոնք Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանից։
Անդրադառնալով պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի այն հայտարարությանը, թե 2021 թվականից հետո հայկական տարածքներում ադրբեջանական նոր դիրքեր չեն հայտնվել, Գալչյանը նշել է, որ այդ տեսակետը չի համապատասխանում իրականությանը։
«Եթե խոսքը վերաբերվեր 2023 թվականից հետո ընկած ժամանակահատվածին, կարելի էր քննարկել, բայց 2021 թվականից ասվածը ճիշտ չէ։ 2023 թվականի ամռանն են Ջերմուկի ուղղությամբ մոտ 240 քառակուսի կիլոմետր տարածք գրավել Հայաստանից, և դրանից հետո մինչ այսօր իրավիճակը չի փոխվել»,- ասել է նա։

Согласно документу, подписанному 8 августа в Вашингтоне, Азербайджан должен вернуть оккупированные территории Армении, заявил картограф Рубен Галчян.
По его словам, речь идет примерно о 240 квадратных километрах, о чем ранее также заявляло Министерство иностранных дел Армении, сообщает «Пастинфо».
«Согласно соглашению, подписанному 8 августа в Вашингтоне, Азербайджан должен вернуть эти территории Армении. Следовательно, армянская сторона должна поднять вопрос о том, когда Азербайджан намерен освободить эти территории.
В документе указано, что стороны должны вернуться к границам, установленным Алма-Атинской декларацией. Теперь вопрос в том, выполнит ли Азербайджан это обязательство. Однако на этих территориях продолжается строительство позиций и дорог», — сказал он.
Комментируя опубликованные руководителем партии «Крылья единства» Арман Татоян изображения и утверждение о появлении новой азербайджанской позиции на армянской территории после 30 июля 2025 года, Галчян отметил, что на спутниковых снимках государственные границы не видны.
«Когда вы смотрите реальные спутниковые снимки, на них не видно границ — нет линий. У нас там даже нет проведенной границы. Когда вы открываете Google и ищете Армению, он показывает определенные границы, но они нарисованы самой Google и не имеют юридической силы. Господин Татоян предположил, что эта линия и есть граница, и на этом основании сделал вывод о расположении позиций. Между тем в указанном месте на снимке ничего не видно — оно чистое, тогда как в других местах видны белые линии и сооружения. По картам Google невозможно точно определить расположение позиций, поскольку даже отклонение в один миллиметр на карте может означать более ста метров на местности», — отметил он.
По оценке Галчяна, представленные позиции могли быть построены за последние два-три года на территориях, которые Азербайджан оккупировал у Армении.
Комментируя заявление министра обороны Сурен Папикян о том, что после 2021 года на армянских территориях не появлялось новых азербайджанских позиций, Галчян отметил, что это не соответствует действительности.
«Если бы речь шла о периоде после 2023 года, это можно было бы обсудить, но утверждение с 2021 года неверно. Летом 2023 года в направлении Джермука было захвачено около 240 квадратных километров территории Армении, и с тех пор ситуация не изменилась», — сказал он.
8 августа в Белом доме в ходе трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никол Пашинян, президента США Дональд Трамп и президента Азербайджана Ильхам Алиев была подписана совместная декларация по итогам встречи в Вашингтоне.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов парафировали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан» в присутствии руководителей стран.