21 Մարտ 2026 - 09:32 AMT
Քննիչիորոշմամբ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին չի թույլատրվել մեկնել Վրաստան՝ մասնակցելու Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա Երկրորդի հուղարկավորությանը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը:
Նա քննիչի որոշումը որակել է «երկրի վարկանիշը վնասող հերթական ապօրինություն»:
«Ինչպես գիտեք, Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա Երկրորդը մահացել է: Վրաց ուղղափառ եկեղեցուց ստացվել է հրավեր Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա Երկրորդի հուղարկավորության սուրբ արարողությանը ներկա գտվելու և մասնակցելու Աստվածային սուրբ պատարագին, որը տեղի է ունենալու սույն թվականի մարտի 22-ին:
Եղբայրական ժողովրդի այս մեծագույն վշտի պահին պատշաճ էր, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը մասնակցի տեղի ունենալիք եկեղեցական սուրբ արարողություններին:
Վերոնշյալով պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն էր առաջացել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին թույլատրել մի քանի օրով մեկնելու Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս՝ Վրաստանի Հանրապետություն:
Այս կապակցությամբ միջնորդություն էի ներկայացրել քննիչին:
Այսօր ստացա քննիչի որոշումը միջնորդությունը մերժելու վերաբերյալ:
Ցավում եմ, բայց սա հերթական ակնհայտ անօրինական որոշումն է, որը մեր երկրի վարկանիշին մեծ վնաս է հասցնելու»,-գրել է փաստաբանը:
Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է բացակայելու արգելքը։
Ախալքալաքի, Կումուրդոյի և Կարիի միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին հայտնել է, որ Պատրիարքարանը հրավերներ է ուղարկել աշխարհի Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին՝ մասնակցելու Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլիա II-ի հուղարկավորությանը։ Նա նշել է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին II ցանկություն է հայտնել մեկնել Վրաստան՝ մասնակցելու հուղարկավորության արարողությանը։ Իլիա Բ-ն կհուղարկավորվի մարտի 22-ին։

21 Март 2026 - 09:57 AMT
По решению следователя Католикосу всех армян Гарегин II не разрешили выехать в Грузию для участия в похоронах Католикоса-Патриарха всея Грузии Илия II. Об этом в Facebook сообщил адвокат Ара Зограбян.
Он назвал решение следователя «очередным незаконным актом, наносящим ущерб репутации страны».
«Как известно, Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II скончался. От Грузинской православной церкви было получено приглашение присутствовать на церемонии похорон и принять участие в Божественной литургии, которая состоится 22 марта.
В этот момент величайшей скорби братского народа было бы уместно участие Католикоса всех армян в церковных обрядах.
В связи с этим возникла необходимость разрешить Католикосу всех армян на несколько дней покинуть Республику Армения и отправиться в Республику Грузия.
В этой связи мной было подано ходатайство следователю.
Сегодня я получил решение следователя об отказе в удовлетворении ходатайства.
Сожалею, но это очередное очевидно незаконное решение, которое нанесет серьезный ущерб репутации нашей страны», — написал адвокат.
В отношении Верховного Патриарха в качестве меры пресечения избран запрет на выезд.
Митрополит Ахалкалакский, Кумурдойский и Карийский Николоз Пачуашвили сообщил, что Патриархия направила приглашения духовенству высшего уровня по всему миру для участия в похоронах Илии II. Он отметил, что Гарегин II выразил желание отправиться в Грузию для участия в церемонии. Илия II будет похоронен 22 марта.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему выезд из страны.