21 Մարտ 2026 - 10:07 AMT
Հայաստանի համար հակաօդային պաշտպանությունը կյանքի և մահվան խնդիր է, հայտարարել է Իսրայելի հակաօդային պաշտպանության համակարգի նախկին ղեկավար Զվիկա Խայմովիչը «Ժամը» լրատվականին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է ձևավորել նոր անվտանգության հայեցակարգ։ Անդրադառնալով 2020-ի 44-օրյա պատերազմում տեղի ունեցածին ու Հայաստանի կրած պարտության պատճառներին, հրեա փորձագետն ընդգծել է, Հայաստանը պետք է մեծ դաս քաղեր դրանից, գրում է Panorama.am-ը:
«Այն փաստը, որ երկինքը չէր փակվել և նորանոր վտանգներ կային ԱԹՍ-ների կողմի, որոնք մեծ վնաս հասցրեցին պետությանը, անհերքելի է։ Նման վտանգները չի կարելի անտեսել, եթե դուք ունեք գիտելիք, պետք է այն ծառայեցվի պետությանն ու դրա շահին, նպատակին։ Եթե Հայաստանը ճիշտ կերպով կառուցեր իր պաշտպանությունը, իհարկե, պատերազմն այլ ելք կունենար։ Բայց ցավոք սրտի, ելքը շատ դրամտիկ եղավ»,-նշել է նա։
Խայմովիչը ներկայումս ընդգրկված է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգության թիմում որպես փորձագետ։
Նա նշել է, որ Հայաստան է ժամանել ռազմավարական խորհրդատվություն տրամադրելու, իրավիճակը վերլուծելու և նոր մոտեցումներ ձևավորելու նպատակով՝ ուղղված երկրի ապագային։
«Ես եկել եմ ռազմավարական խորհուրդներ տալու, պարզաբանելու իրավիճակը, կառուցելու նոր ռազմավարություն, փիլիսոփայություն, որոնք փորձում ենք ներդնել Հայաստանում, Հայաստանի ապագայի համար։ Պետք է կառուցենք նոր հայեցակարգ, մոդելներ, որոնք կդիմակայեն ապագայի մարտահրավերներին ու վտանգներին։ Կարծում եմ, ուժն ու խաղաղությունն իրար հետ փոխկապակցված են։ Ուժեղ երկիրն է, որ կարող է հասնել խաղաղության, թույլը չի կարող, դրանք փոխկապակցված են միմյանց հետ»,-նշել է փորձագետը։
Ավելի վաղ տեղի է ունեցել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ խաղաղություն» անվտանգության ծրագրի շնորհանդեսը, որին մասնակցել են նաև հրավիրված փորձագետներ արտերկրից:

Air defense is a matter of life and death for Armenia, said former head of Israel’s air defense system Zvika Haimovich in an interview with Zham.
He stressed the need to develop a new security concept. Referring to the 2020 44-day war and the reasons behind Armenia’s defeat, the Israeli expert noted that Armenia should have drawn major lessons from it, reports Panorama.am.
“The fact that the sky was not protected and that new threats emerged from UAVs, which caused significant damage to the state, is undeniable. Such dangers cannot be ignored. If you have knowledge, it must serve the state and its interests and goals. If Armenia had properly built its defense, of course, the war would have had a different outcome. But unfortunately, the outcome was very dramatic,” he said.
Khaimovich is currently part of the security team of the Strong Armenia party as an expert.
He noted that he has arrived in Armenia to provide strategic advice, analyze the situation, and develop new approaches aimed at the country’s future.
“I have come to provide strategic guidance, clarify the situation, and build a new strategy and philosophy that we are trying to implement in Armenia for its future. We must build new concepts and models that will withstand future challenges and threats. I believe that strength and peace are interconnected. A strong state can achieve peace; a weak one cannot—they are linked to each other,” the expert said.
Earlier, the Strong Armenia party presented its “Strong Peace” security program by its prime ministerial candidate Samvel Karapetyan, with participation of invited international experts.