21 Մարտ 2026 - 10:07 AMT
Հայաստանի համար հակաօդային պաշտպանությունը կյանքի և մահվան խնդիր է, հայտարարել է Իսրայելի հակաօդային պաշտպանության համակարգի նախկին ղեկավար Զվիկա Խայմովիչը «Ժամը» լրատվականին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է ձևավորել նոր անվտանգության հայեցակարգ։ Անդրադառնալով 2020-ի 44-օրյա պատերազմում տեղի ունեցածին ու Հայաստանի կրած պարտության պատճառներին, հրեա փորձագետն ընդգծել է, Հայաստանը պետք է մեծ դաս քաղեր դրանից, գրում է Panorama.am-ը:
«Այն փաստը, որ երկինքը չէր փակվել և նորանոր վտանգներ կային ԱԹՍ-ների կողմի, որոնք մեծ վնաս հասցրեցին պետությանը, անհերքելի է։ Նման վտանգները չի կարելի անտեսել, եթե դուք ունեք գիտելիք, պետք է այն ծառայեցվի պետությանն ու դրա շահին, նպատակին։ Եթե Հայաստանը ճիշտ կերպով կառուցեր իր պաշտպանությունը, իհարկե, պատերազմն այլ ելք կունենար։ Բայց ցավոք սրտի, ելքը շատ դրամտիկ եղավ»,-նշել է նա։
Խայմովիչը ներկայումս ընդգրկված է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգության թիմում որպես փորձագետ։
Նա նշել է, որ Հայաստան է ժամանել ռազմավարական խորհրդատվություն տրամադրելու, իրավիճակը վերլուծելու և նոր մոտեցումներ ձևավորելու նպատակով՝ ուղղված երկրի ապագային։
«Ես եկել եմ ռազմավարական խորհուրդներ տալու, պարզաբանելու իրավիճակը, կառուցելու նոր ռազմավարություն, փիլիսոփայություն, որոնք փորձում ենք ներդնել Հայաստանում, Հայաստանի ապագայի համար։ Պետք է կառուցենք նոր հայեցակարգ, մոդելներ, որոնք կդիմակայեն ապագայի մարտահրավերներին ու վտանգներին։ Կարծում եմ, ուժն ու խաղաղությունն իրար հետ փոխկապակցված են։ Ուժեղ երկիրն է, որ կարող է հասնել խաղաղության, թույլը չի կարող, դրանք փոխկապակցված են միմյանց հետ»,-նշել է փորձագետը։
Ավելի վաղ տեղի է ունեցել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ խաղաղություն» անվտանգության ծրագրի շնորհանդեսը, որին մասնակցել են նաև հրավիրված փորձագետներ արտերկրից:

Противовоздушная оборона является вопросом жизни и смерти для Армении, заявил бывший руководитель системы ПВО Израиля Звика Хаймович в интервью изданию «Жам».
Он подчеркнул необходимость формирования новой концепции безопасности. Говоря о событиях 44-дневной войны 2020 года и причинах поражения Армении, эксперт отметил, что страна должна была извлечь серьезные уроки, сообщает «Panorama.am».
«Тот факт, что небо не было закрыто и появились новые угрозы со стороны беспилотных летательных аппаратов, которые нанесли значительный ущерб государству, неоспорим. Такие угрозы нельзя игнорировать. Если у вас есть знания, они должны служить государству, его интересам и целям. Если бы Армения правильно выстроила свою оборону, исход войны, конечно, был бы иным. Но, к сожалению, он оказался очень драматичным», — сказал он.
В настоящее время Хаймович входит в команду по безопасности партии «Сильная Армения» в качестве эксперта.
Он отметил, что прибыл в Армению для предоставления стратегических консультаций, анализа ситуации и выработки новых подходов, направленных на будущее страны.
«Я приехал, чтобы дать стратегические рекомендации, прояснить ситуацию и построить новую стратегию и философию, которые мы пытаемся внедрить в Армении ради ее будущего. Необходимо создать новые концепции и модели, способные противостоять будущим вызовам и угрозам. Считаю, что сила и мир взаимосвязаны. Только сильное государство может достичь мира, слабое — нет, они тесно связаны друг с другом», — отметил эксперт.
Ранее партия «Сильная Армения» представила программу безопасности «Сильный мир», предложенную кандидатом в премьер-министры Самвел Карапетян, с участием приглашенных зарубежных экспертов.