Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներողություն է խնդրել Արցախից բռնի տեղահանված կնոջից, որի հետ մետրոյում մարտի 22-ի առավոտյան խոսակցության ժամանակ ասել էր․ «Մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»:
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ կինը 1993թ-ին Արցախյան ազատամարտում զոհված դաշտային հրամանատար Մերուժան Մոսիյանի դուստրն է՝ Արմինե Մոսիյանը:
Նա կառավարություն է հրավիրել Արմինե Մոսիյանին՝ ուղիղ եթերում ներողություն խնդրելու: Այդ մասին վարչապետը գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Հարգելի տիկին Արմինե Մոսիյանին ու իր որդուն հրավիրում եմ ՀՀ կառավարություն՝ ուղիղ եթերում իրենից ու իր որդուց պաշտոնապես ներողություն խնդրելու։
Եթե կառավարություն գալը իր համար ընդունելի չէ, պատրաստ եմ նույնը անել Երևանի մետրոպոլիտենում, իրեն հարմար ժամի՝ կրկին ուղիղ եթերում։
Պատրաստ եմ նույնը անել իր բնակության կամ աշխատանքի վայրում»,-գրել է Փաշինյանը։
Նուն թեմային վարչապետն անդրադարձել էր նաև միջադեպի օրը՝ ամփոփելով մարտի 22-ին թիմակիցների հետ Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում կատարած շրջայցը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ես նաև մեր որոշ գործընկերների մեկնաբանություններից և քննադատություններից հասկացա, որ իմ ասածների մեջ ամեն ինչ չի եղել, ինչպես, երևի, պետք է լիներ։ Ես նորից ուզում եմ ներողություն խնդրել այն ամենի համար, ինչը ձևով և բովանդակությամբ չեմ ասել այնպես, ինչպես պետք է լիներ։ Բայց նոր գործընկերներին էի ասում, որ 2023 թվականի իրադարձություններին ես մինչև այսօր չեմ կարողանում առանց էմոցիաների անդրադառնալ։ Սա շատ մեծ թերություն է, ընդունում եմ այդ թերությունը, չեմ կարողանում ես այդ պահը հաղթահարել։ Ես նոր հիշեցի, որ ոչ մի տեղ չեմ կարողացել էմոցիաներս զսպեմ, բայց նոր խոստացա, որ ես մի օր այդ թեմային համապարփակ կանդրադառնամ»,- նշել է Փաշինյանը։
Ուղիղ եթերի ընթացքում դիմելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված կնոջը՝ Փաշինյանն ասել է․ «Հարգելի տիկին Մոսիյան, Ես Ձեզանից և Ձեր որդուց ներողություն եմ խնդրում էմոցիաների համար։ Ես կուզենամ, որ այդ խոսակցությունը տեղի ունենա… Ես գիտեմ, որ կմերժեք, հետևից երկու կոպիտ բառ էլ կասեք, ես դա ընդունում եմ խոնարհությամբ, բայց եթե հանկարծ Ձեր մտքով անցնի, որ արժի, որ մենք հեռախոսը դնենք և պայմանավորվենք հանգիստ, առանց էմոցիաների խոսել, իմացեք, որ ես Ձեր տրամադրության տակ եմ և այս գլխից ընդունում եմ այդ հրավերը։ Ես ընդունում եմ, որ ինչ-որ բան այնպես չեմ ասել, ճիշտ ժեստիկուլյացիայով չեմ ասել, ճիշտ տոնայնությամբ չեմ ասել, ճիշտ դեմքի արտահայտությամբ չեմ ասել, ինչ-որ տեղ բովանդակությանն էլ ճիշտ չեմ վերաբերվել։ Բայց էլի եմ ասում, այս թեման մինչև հիմա ինձ համար ամենաէմոցիոնալ թեմաներից մեկն է, և ես բոլորից եմ ներողություն խնդրում, բայց ընդունում եմ, որ այս թեմայով պետք է հանդարտ խոսակցություն տեղի ունենա»։
Մարտի 22-ի առավոտյան մետրոյում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցանկացել է ՀՀ քարտեզի տեսքով կրծքանշան նվիրել մանկահասակ որդու հետ երթևեկով կնոջը, սակայն կինը հրաժարվել է՝ ասելով․ «Մենք ուրիշ քարտեզ ունենք»:
Վարչապետը դիմել է կնոջը՝ նշելով, որ նրա որդին ապրելու է այդ քարտեզով սահմանված տարածքում։ Կինը արձագանքել է: «Չե՞ք թողնելու, որ մենք մեր Արցախում ապրենք, արդեն չեք թողել։ Դուք չեք կարող մեզ զրկել մեր Արցախում ապրելու հույսից»՝ հավելելով, որ իր հետ բարձր ձայնով չխոսի:
Դրան Փաշինյանը պատասխանել է․ «Մենք ամեն ինչ արել ենք, որ դուք Ղարաբաղում ապրեք։ Եվ 2023 թվականին էդ դուք էիք, որ մեղադրում էիք ինձ, թե ես սահմանները փակել եմ, որ Ղարաբաղից ժողովուրդը չգա Հայաստան։ Դուք ասում էիք, որ ես հատուկ փակել եմ սահմանը, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը Հայաստան չգնա։ Հիմա եկել եք այստեղ, ասում եք՝ վայ, բա մենք ուզում էինք վերադառնալ։ Որևէ մեկդ այս քարտեզի մասին քամահրանքով չխոսեք, մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»։

23 Март 2026 - 07:18 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принес извинения женщине, насильственно перемещенной из Арцаха, после разговора в метро утром 22 марта, в ходе которого заявил: «В следующий раз не пытайтесь, как “сбежавшие”, говорить, что я отдал Карабах».
Позже стало известно, что женщиной является Армине Мосиян — дочь Меружана Мосияна, полевого командира, погибшего в 1993 году в ходе Арцахской освободительной войны.
Пашинян пригласил Армине Мосиян в здание правительства, чтобы принести публичные извинения в прямом эфире. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Уважаемую госпожу Армине Мосиян и ее сына приглашаю в Правительство Республики Армения, чтобы официально попросить у нее и ее сына прощения в прямом эфире.
Если для нее неприемлемо прийти в правительство, готов сделать то же самое в Ереванском метрополитене в удобное для нее время — также в прямом эфире.
Готов сделать это и по месту ее проживания или работы», — написал Пашинян.
Премьер также затронул эту тему в день инцидента, подводя итоги визита с коллегами в административный район Шенгавит в Ереване, сообщает «Арменпресс».
«Я также понял из комментариев и критики некоторых коллег, что не все сказанное мной было таким, каким должно было быть. Я вновь хочу извиниться за все, что не сказал в должной форме и содержании. Но я говорил новым коллегам, что до сих пор не могу без эмоций говорить о событиях 2023 года. Это серьезный недостаток, я признаю его — не могу преодолеть этот момент. Я только что вспомнил, что нигде не смог сдержать свои эмоции, но сейчас пообещал, что однажды всесторонне обращусь к этой теме», — отметил Пашинян.
В ходе прямого эфира, обращаясь к женщине, вынужденно перемещенной из Нагорного Карабаха, Пашинян сказал: «Уважаемая госпожа Мосиян, я прошу у Вас и у Вашего сына прощения за эмоции. Я бы хотел, чтобы этот разговор состоялся… Я знаю, что Вы откажетесь и, возможно, скажете пару резких слов — я принимаю это со смирением, но если вдруг Вы подумаете, что стоит договориться и спокойно поговорить без эмоций, знайте, что я в Вашем распоряжении и заранее принимаю это приглашение. Я признаю, что что-то сказал неправильно, не с той жестикуляцией, не с тем тоном, не с тем выражением лица, и где-то неправильно отнесся к сути. Но повторю, для меня эта тема остается одной из самых эмоциональных, и я прошу прощения у всех, признавая, что по этой теме необходим спокойный разговор».
Утром 22 марта в метро премьер Никол Пашинян попытался подарить женщине, ехавшей с маленьким сыном, значок в форме карты Армении, однако она отказалась, сказав: «У нас есть другая карта».
Премьер отметил, что ее сын будет жить в границах, определенных этой картой. Женщина ответила: «Вы не дадите нам жить в нашем Арцахе? Уже не дали. Вы не можете лишить нас надежды жить в нашем Арцахе», добавив, чтобы он не говорил с ней повышенным тоном.
На это Пашинян ответил: «Мы сделали все, чтобы вы жили в Карабахе. И в 2023 году именно вы обвиняли меня в том, что я закрыл границы, чтобы народ Карабаха не приехал в Армению. Вы говорили, что я специально закрыл границу, чтобы народ Карабаха не приехал в Армению. Теперь вы пришли сюда и говорите: “Ой, а мы хотели вернуться”. Никто из вас не должен пренебрежительно говорить об этой карте; в следующий раз не пытайтесь, как “сбежавшие”, говорить, что я отдал Карабах».