23 Մարտ 2026 - 07:37 AMT
ԱԺԲ-ն՝ մետրոյում միջադեպի մասին․ Արցախցի կինը ուղիղ և արժանապատիվ կերպով մերժեց թրքահպատակության օրակարգը
Ազգային-ժողովրդավարական բևեռը, անդրադառնալով Երևանի մետրոպոլիտենում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մանակցությամբ միջադեպին, հայտարարել է, որ արցախցի կինը ուղիղ և արժանապատիվ կերպով «մերժել է թրքահպատակության օրակարգը»:
«Մարտի 22-ին, Երևանի մետրոպոլիտենի վագոններից մեկում, հերթական շոու-քարոզարշավի ժամանակ, Նիկոլը բախվեց հայ մարդու իրական ու չկոտրվող տեսակին։ Արցախցի երիտասարդ մայրը, իր երեխայի հետ միասին, ուղիղ և արժանապատիվ կերպով մերժեց թրքահպատակության օրակարգը և այն կեղծ քարտեզը, որով փորձ է արվում սահմանափակել հայի հայրենիքն ու ապագան։
Փաշինյանը, սովորության համաձայն, փորձում էր իր «29,800» քառակուսի կիլոմետրանոց թղթի կտորով համոզել, թե դա է երեխայի միակ ապագան։ Սակայն արցախցի կնոջ պատասխանը չուշացավ․ «Մեզ թույլ չտվեցին ապրել մեր հայրենիքում՝ Արցախում»։ Սա լոկ պատասխան չէր, սա մեղադրական դատավճիռ էր այն դավաճանական քաղաքականությանը, որը հայաթափեց Արցախն ու այսօր փորձում է նույնն անել Հայաստանի հետ։
Տեսանյութում ակնհայտ է վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի ագրեսիվ ու քամահրական վերաբերմունքը սեփական ժողովրդի նկատմամբ։ «Փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել» արտահայտությունը լավագույնս բնորոշում է այս վարչախմբի իրական դեմքը։
Մինչդեռ երիտասարդ կինը, պահպանելով բարձրագույն արժանապատվություն, չընկրկեց մանիպուլյացիաների առաջ։ Նա հիշեցրեց, որ հայի համար Հայրենիքը սակարկության առարկա չէ, իսկ Արցախն ու Հայաստանը մեկ միասնական ամբողջություն են։
Մենք ողջունում և բարձր ենք գնահատում արցախցի հայուհու այս խիզախ քայլը։ Այսօրվա իրողություններում, երբ պետական ապարատն ու քարոզչամեքենան փորձում են կոտրել ազգային դիմադրողականությունը, նման անհատական սխրանքները փաստում են՝ Հայը չի հարմարվելու պարտադրված պարտությանը։
Կեցցե՜ հայ մարդը, ով չի ծնկում և տիրոջ իրավունքով մերժում է թշնամու օրակարգը սպասարկողներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Միասնության թևեր» շարժման համակարգող Արման Թաթոյանը ևս անդրադարձել է միջադեպին ֆեյսբուքյան տեսանյությում՝ նշելով, որ «պաչիկներ ու սրտիկներ շաղ տվող մարդը, որը զբաղեցնում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, մետրոյում պատռեց իր դեմքը»։
«Գնում է Ալիևի մոտ՝ ժպտում է, սուրճ է հյուրասիրում, «կուռկուռի ձագ» է դառնում, Ալիևի «տասովշիկ» է դառնում, պատվով էլ կատարում է դերը, հետո վերադառնում է երկիր ու ներսում առյուծ է կտրում։ Փոխանակ պայքարի Ալիևի տարածած ատելության դեմ, ինքն է ատելություն տարածում»,-նշել է նա։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարություն է հրավիրել Արմինե Մոսիյանին՝ ուղիղ եթերում ներողություն խնդրելու: Մոսիյանը 1993թ-ին Արցախյան ազատամարտում զոհված դաշտային հրամանատար Մերուժան Մոսիյանի դուստրն է:

The National Democratic Pole, commenting on the incident involving Prime Minister Nikol Pashinyan in the Yerevan metro, stated that the Artsakh woman “directly and with dignity rejected the agenda of submission to Turkey.”
On the morning of March 22, in the metro, Prime Minister Nikol Pashinyan attempted to give a badge shaped like Armenia’s map to a woman traveling with her young son, but she refused, saying: “We have a different map.” During the conversation, Pashinyan said: “None of you should speak dismissively about this map; next time, don’t try, as ‘those who fled,’ to say that I gave away Karabakh.”
“On March 22, in one of the cars of the Yerevan metro, during yet another show-like campaign, Nikol encountered the real, unbroken type of Armenian. A young mother from Artsakh, together with her child, directly and with dignity rejected the agenda of submission to Turkey and the false map by which they are trying to limit the Armenian homeland and future.
As usual, Pashinyan was trying to convince that this ‘29,800 square kilometers’ piece of paper is the child’s only future. But the Artsakh woman’s response was immediate: ‘We were not allowed to live in our homeland—Artsakh.’ This was not merely a response; it was an обвинatory verdict against the treacherous policy that depopulated Artsakh and is now trying to do the same to Armenia.
The video clearly shows the aggressive and contemptuous attitude of the person occupying the prime minister’s seat toward his own people. The phrase ‘Don’t try, as those who fled, to say that I gave away Karabakh’ best characterizes the real face of this regime.
Meanwhile, the young woman, maintaining the highest dignity, did not yield to manipulation. She reminded that for Armenians, the Homeland is not a subject of bargaining, and that Artsakh and Armenia are one unified whole.
We welcome and highly appreciate this courageous act by the Artsakh Armenian woman. In today’s realities, when the state apparatus and propaganda machine attempt to break national resilience, such individual acts prove that Armenians will not accept an imposed defeat.
Long live the Armenian who does not kneel and, as a rightful owner, rejects those serving the enemy’s agenda,” the statement reads.
Coordinator of the Wings of Unity movement, Arman Tatoyan, also addressed the incident in a Facebook video, stating that “the person who scatters kisses and hearts, who holds the office of Armenia’s prime minister, tore off his mask in the metro.”
“He goes to Aliyev, smiles, offers coffee, becomes submissive, plays Aliyev’s ‘assistant,’ performs the role with honor, then returns to the country and acts like a lion. Instead of fighting the hatred spread by Aliyev, he spreads hatred himself,” he said.