ՀՀ իշխանությունը գերիների հարցում «տեղեկատվական բլոկադան ճեղքելու որևէ քայլ չի ձեռնարկում», հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ գերիների թեմայով ուշադրությունը նվազել է, իսկ տեղեկատվական սահմանափակումները դարձել են առավել խիստ։
«Ադրբեջանական դատարաններում հայ գերիների նկատմամբ կայացված քաղաքական վճիռներից հետո այս թեմայի շուրջ ուշադրությունը էականորեն նվազել է։
Թեև ադրբեջանական լրատվամիջոցները իրադարձությունները ներկայացնում էին ընտրովի և խիստ խեղաթյուրված, այնուամենայնիվ լուսանկարները, տեսանյութերը և հայ ռազմագերիների հատվածական խոսքերը որոշակի տեղեկատվություն փոխանցում էին։
Երբ սրան ավելանում է Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակի փակումը, ապա Ադրբեջանում գտնվող հայերի խնդրի շուրջ տեղեկատվական բլոկադան դառնում է առավել ամբողջական։
Հայաստանյան իշխանությունը տեղեկատվական բլոկադան ճեղքելու ուղղությամբ որևէ քայլ չի ձեռնարկում, որովհետև իր օրակարգն ու խնդիրներ լրիվ այլ տիրույթում են:

23 Март 2026 - 08:44 AMT
Власти Армении не предпринимают никаких шагов для «прорыва информационной блокады» по вопросу военнопленных, заявил депутат Национального собрания Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что внимание к теме пленных снизилось, тогда как информационные ограничения стали более жесткими.
«После вынесения политически мотивированных приговоров армянским пленным в азербайджанских судах внимание к этой теме существенно снизилось.
Хотя азербайджанские СМИ освещали события выборочно и с серьезными искажениями, фотографии, видеозаписи и фрагменты высказываний армянских пленных все же передавали определенную информацию.
В сочетании с закрытием офиса Красного Креста в Баку это делает информационную блокаду вокруг армян, находящихся в Азербайджане, еще более полной.
Армянские власти не предпринимают шагов для ее преодоления, поскольку их повестка и задачи находятся в совершенно иной плоскости.