Թուրքիայի հետ քննարկվում է բուհերում միմյանց ուսանողների համար կրթաթոշակներ սահմանելու հնարավորությունը, հայտարարել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ Թուրքիայի հետ ձևավորվել է դինամիկ և դրական երկխոսություն, որն ուղեկցվում է գործնական քայլերով, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Տեղի են ունեցել Գյումրի-Կարս երկաթուղու և ճանապարհի գործարկմանը վերաբերող քննարկումներ:
«Կա որոշակի աշխատանք, որը գետնի վրա իրականացվում է: Գետնի վրա աշխատանքը շարունակվել է, օրինակ՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերագործարկման համար կա համատեղ աշխատանքային խումբ: Այս աշխատանքային խմբի երկու հանդիպում է տեղի ունեցել: Գնացել են, տեղում ենթակառուցվածքները նայել են այս կողմից, ենթակառուցվածքները նայել են մյուս կողմից:
Նույնիսկ մշակութային ոլորտում հիմա քննարկվում է, և իրավական հիմքերն են հստակեցվում, կամ մեխանիզմներն ենք փորձում հասկանալ, օրինակ՝ Անիի կամ պատմական կամրջի համատեղ վերականգնման հնարավորության մասով»,- ասել է նա:

Армения и Турция обсуждают возможность введения стипендий для студентов вузов обеих стран, заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
Он отметил, что с Турцией сформировался динамичный и позитивный диалог, который сопровождается практическими шагами, сообщает «1lurer.am».
Стороны также обсуждали вопросы запуска железной дороги и автомобильного сообщения Гюмри — Карс.
«Имеется определенная работа, которая ведется на местах. Эта работа продолжается, например, по возобновлению железной дороги Гюмри — Карс — создана совместная рабочая группа. Уже состоялись два заседания этой группы. Они выезжали на место, осматривали инфраструктуру с этой стороны и с другой стороны.
Даже в культурной сфере сейчас ведутся обсуждения, уточняются правовые основы или мы пытаемся понять механизмы, например, в части возможного совместного восстановления Ани или исторического моста», — сказал он.