23 Մարտ 2026 - 08:42 AMT
Մարտի 19-ին անցկացվել է ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի հինգերորդ նիստը, որտեղ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության նոր օրակարգին առնչվող թեմաներին։ Քննարկումների ընթացքում ներկայացվել է նաև վիզաների ազատականացման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը, ներառյալ կարճաժամկետ վիզաների տրամադրման ոլորտում իրականացված աշխատանքներն ու ենթակառուցվածքային ծրագրերը։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է վիզաների ազատականացման գործընթացի հիմնական փուլերը՝ սկսած երկխոսության մեկնարկից մինչև Գործողությունների ծրագրի ստացումը և դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Նա անդրադարձել է նաև հայկական կողմին տրամադրված ծրագրի բովանդակությանը՝ ընդգծելով սահմանված հենանիշները և դրանց կատարման համար իրականացվող օրենսդրական ու ինստիտուցիոնալ փոփոխությունները։
Նշվել է, որ կարևոր նշանակություն են ունեցել փաստաթղթերի անվտանգության բարձրացման նպատակով իրականացվող ծրագրերը, որոնք իրականացվել են պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով։ Միաժամանակ ներկայացվել են միգրացիայի և սահմանների համապարփակ կառավարման ռազմավարությունների մշակման, ինչպես նաև ապաստանի համակարգի թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Իրավապահ համակարգում իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում Արմեն Ղազարյանը նշել է, որ փոփոխությունները միտված են ոչ միայն կառույցի վերաձևավորմանը, այլ նաև ոստիկանության գործունեության ժամանակակից չափանիշների ներդրմանը։
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ nերքին գործերի նախարարությունը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացման համար որդեգրել է համակարգված մոտեցում։

На пятом заседании Комитета парламентского партнерства Армения–ЕС, состоявшемся 19 марта, были обсуждены вопросы новой повестки сотрудничества между Арменией и Европейским союзом. Также был представлен прогресс в процессе либерализации визового режима, включая результаты в сфере выдачи краткосрочных виз и инфраструктурные проекты.
Заместитель министра внутренних дел Армен Казарян представил основные этапы процесса визовой либерализации — от начала диалога до получения Плана действий и предпринимаемых шагов по его реализации. Он также коснулся содержания документа, предоставленного армянской стороне, подчеркнув установленные ориентиры и проводимые законодательные и институциональные реформы для их достижения.
Было отмечено, что важную роль сыграли программы по повышению безопасности документов, реализуемые в формате государственно-частного партнерства. Одновременно были представлены работы по разработке комплексных стратегий управления миграцией и границами, а также по цифровизации системы предоставления убежища.
В рамках реформ правоохранительной системы Армен Казарян отметил, что изменения направлены не только на реорганизацию структуры, но и на внедрение современных стандартов в деятельности полиции.
Заместитель министра подчеркнул, что Министерство внутренних дел придерживается системного подхода для эффективной реализации Плана действий по визовой либерализации.