23 Մարտ 2026 - 08:42 AMT
Մարտի 19-ին անցկացվել է ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի հինգերորդ նիստը, որտեղ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության նոր օրակարգին առնչվող թեմաներին։ Քննարկումների ընթացքում ներկայացվել է նաև վիզաների ազատականացման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը, ներառյալ կարճաժամկետ վիզաների տրամադրման ոլորտում իրականացված աշխատանքներն ու ենթակառուցվածքային ծրագրերը։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է վիզաների ազատականացման գործընթացի հիմնական փուլերը՝ սկսած երկխոսության մեկնարկից մինչև Գործողությունների ծրագրի ստացումը և դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Նա անդրադարձել է նաև հայկական կողմին տրամադրված ծրագրի բովանդակությանը՝ ընդգծելով սահմանված հենանիշները և դրանց կատարման համար իրականացվող օրենսդրական ու ինստիտուցիոնալ փոփոխությունները։
Նշվել է, որ կարևոր նշանակություն են ունեցել փաստաթղթերի անվտանգության բարձրացման նպատակով իրականացվող ծրագրերը, որոնք իրականացվել են պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով։ Միաժամանակ ներկայացվել են միգրացիայի և սահմանների համապարփակ կառավարման ռազմավարությունների մշակման, ինչպես նաև ապաստանի համակարգի թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Իրավապահ համակարգում իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում Արմեն Ղազարյանը նշել է, որ փոփոխությունները միտված են ոչ միայն կառույցի վերաձևավորմանը, այլ նաև ոստիկանության գործունեության ժամանակակից չափանիշների ներդրմանը։
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ nերքին գործերի նախարարությունը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացման համար որդեգրել է համակարգված մոտեցում։

At the fifth meeting of the Armenia–EU Parliamentary Partnership Committee held on March 19, discussions focused on the new agenda of cooperation between Armenia and the European Union. Progress in the visa liberalization process was also presented, including developments in short-term visa issuance and related infrastructure programs.
Deputy Interior Minister Armen Ghazaryan outlined the key stages of the visa liberalization process, from the launch of dialogue to the receipt of the Action Plan and the steps being taken for its implementation. He also addressed the content of the plan provided to the Armenian side, emphasizing the established benchmarks and the legislative and institutional reforms being carried out to meet them.
It was noted that programs aimed at enhancing document security have played an important role, implemented through public-private partnerships. At the same time, efforts were presented on developing comprehensive migration and border management strategies, as well as on the digitalization of the asylum system.
Within the framework of reforms in the law enforcement system, Ghazaryan stated that the changes are aimed not only at restructuring institutions but also at introducing modern standards in police operations.
The deputy minister stressed that the Ministry of Internal Affairs has adopted a systematic approach to effectively implement the visa liberalization action plan.