23 Մարտ 2026 - 09:44 AMT
Հաճախ են հարց բարձրացնում՝ համաներում նախատեսվում է, թե ոչ՝ շեշտը դրվելու է պատժից վաղաժամկետ ազատման վրա, հայտարարել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ԱԺ-ում բյուջեի կատարողականի քննարկմանը:
«Մենք ավելի շեշտադրելու ենք անհատական մոտեցումները, որպեսզի վստահ լինենք, որ հասարակություն վերադարձող անձն ավելի մեծ պոտենցիալ ունի վերաինտեգրման և վերսոցիալականացման ճանապարհն ավելի հարթ է անցել։ Այդ պատճառով կատարելագործում ենք պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատվելու ինստիտուտը»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ըստ նախարարի՝ 2025-ին պատժից պայմանական ազատվել է 170 անձ, ինչը 32-ով ավելի է 2024-ի ցուցանիշից։
«Այս տարի արդեն ունենք 40 անձ, որոնք ազատվել են պատժից։ Եթե նախորդ տարվա այս նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատենք, 15-ից ավելի անձով ավելի է»,- ասաց նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանը ևս հայտարարել էր, որ համաներում Հայաստանում չի պլանավորվում, սակայն պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգի զարգացումը պետք է լրացնի այդ պահանջը։

23 Март 2026 - 12:17 AMT
В Армении не планируется проведение амнистии, основной акцент будет сделан на условно-досрочном освобождении, заявила министр юстиции Србуи Галян в ходе обсуждения исполнения бюджета в парламенте.
«Мы будем больше акцентировать внимание на индивидуальном подходе, чтобы быть уверенными, что человек, возвращающийся в общество, обладает большим потенциалом для реинтеграции и проходит путь ресоциализации более гладко. Именно поэтому мы совершенствуем институт условно-досрочного освобождения», — сказала она, сообщает «Aysor.am ».
По словам министра, в 2025 году условно-досрочно освобождены 170 человек, что на 32 больше показателя 2024 года.
«В этом году уже есть 40 человек, освобожденных от наказания. Если сравнивать с аналогичным периодом прошлого года, это больше более чем на 15 человек», — отметила она.