23 Մարտ 2026 - 10:27 AMT
Արցախցիների բռնագաղթը ներիշխանական հարթությամբ հետևողականորեն հրամցվում է իբրև «փախուստ», հայտարարել է իրավագիտության դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը ֆեյբուքյան իր էջում՝ անդրադառնալով մետրոյում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արցախցի կնոջ միջև միջադեպին:
«Շուրջ մեկ տարի անօրինակ շրջափակման արդյունքում հյուծված, այնուհետև լայնածավալ պատերազմի զոհ դարձած արցախցիների բռնագաղթը, ցավոք, ներիշխանական հարթությամբ ի սկզբանե հետևողականորեն անտեսվում և հրամցվում է իբրև իրենց մշտական բնակության վայրն ինքնակամ թողնել՝ «փախուստ»: Անտեսվում է անգամ այն անհերքելի փաստը, որ այդ անհավասար պատերազմում զոհվել են ոչ միայն դիմադրություն ցուցաբերած զինուժի 129 զինվոր, այլև խաղաղ բնակիչներ՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր (տվյալները անուններով և զորամասերով հրապարակված են կայքերում): Ադրբեջանական կողմը, ըստ իրենց պաշտոնական հայտարարության՝ ունեցել է ավելի մեծ կորուստներ՝ 192 զոհ:
Ինչ խոսք, «փախչելու» և դրան արհեստականորեն սոսնձված «Արցախի հարցը փակված համարելու» թեզերի հիմքում դրված ենթաթեզերն աչքի են ընկնում ներքին տրամաբանության իսպառ բացակայությամբ, սակայն դրանց անդրադառնալը դեռևս իմաստազուրկ է, ուղղակի դրանք խիստ արժեքավոր նյութ են հետագա զարգացումների համատեքստում:
Ընդգծենք միայն, որ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը հարգելու արգելքը խորը հակասության մեջ է ՄԱԿ-ի կանոնադրության և դրան համապատասխան պետության էությունը ամրագրող միջազգային պայմանագրերի հետ …»,- գրել է Դանիելյանը։

23 Март 2026 - 12:35 AMT
Принудительное переселение армян Арцаха на внутреннем политическом уровне последовательно подается как «бегство», заявил доктор юридических наук Геворг Даниелян на своей странице в Facebook, комментируя инцидент в метро с участием премьер-министра Никола Пашиняна и женщины из Арцаха.
«После почти годичной беспрецедентной блокады, а затем масштабной войны, принудительное переселение арцахцев, истощенных этими условиями, к сожалению, с самого начала игнорируется на внутриполитическом уровне и преподносится как добровольное оставление места постоянного проживания — “бегство”.
Игнорируется даже тот неоспоримый факт, что в этой неравной войне погибли не только 129 военнослужащих, оказавших сопротивление, но и мирные жители — женщины, дети и пожилые (данные с именами и воинскими частями опубликованы на сайтах). По официальным заявлениям азербайджанской стороны, их потери были еще выше — 192 погибших.
Разумеется, тезисы о “бегстве” и искусственно привязанный к ним тезис о “закрытии вопроса Арцаха” основаны на подтезисах, полностью лишенных внутренней логики. Однако рассматривать их сейчас пока бессмысленно, они представляют ценность в контексте дальнейших процессов.
Подчеркнем лишь, что запрет на уважение права народов на самоопределение находится в глубоком противоречии с Уставом ООН и международными договорами, закрепляющими сущность государства», — написал Даниелян.