ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանձնարարել է երկրի պաշտպանության նախարարությանը 5 օրով հետաձգել հարվածներն Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին։ Այդ մասին նա գրառում է կատարել Truth Social հարթակում:
Նա նշել է, որ որոշումը պայմանավորված է ԱՄՆ և Իրանը միջև վերջին օրերին տեղի ունեցած արդյունավետ բանակցություններով:
«Ելնելով այս խորացված, մանրամասն և կառուցողական բանակցությունների բնույթից և տոնից, որոնք շարունակվելու են ամբողջ շաբաթվա ընթացքում, ես հանձնարարել եմ պատերազմի նախարարությանը հինգ օրով հետաձգել Իրանի էլեկտրակայանների և էներգետիկ ենթակառուցվածքների դեմ ցանկացած ռազմական հարված՝ պայմանով, որ ընթացիկ հանդիպումներն ու քննարկումները հաջողությամբ ավարտվեն», – նշել է Թրամփը։
Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ եթե Թրամփն իրականացնի Իրանի էներգետիկ համակարգը «ոչնչացնելու» իր սպառնալիք, ապա իրենք կհարվածեն Իսրայելի էլեկտրակայաններին և այն օբյեկտներին, որոնք էներգիա են մատակարարում ԱՄՆ բազաներին Պարսից ծոցի տարածաշրջանում։
ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին հղած նամակում նշել էր, որ Թեհրանն անհամաչափ է համարում նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն սպառնալիքները:
Թրամփն ավելի վաղ ասել էր, որ Իրանի հետ որևէ համաձայնագիր չի կնքվի «անվերապահ կապիտուլյացիայից» բացի։

Президент США Дональд Трамп поручил Министерству обороны отложить удары по энергетической инфраструктуре Ирана на пять дней. Об этом он сообщил на платформе Truth Social.
Он отметил, что решение обусловлено продуктивными переговорами между США и Ираном, которые проходят в последние дни.
«Учитывая характер и тон этих углубленных, подробных и конструктивных переговоров, которые продолжатся в течение всей недели, я поручил Министерству войны отложить любые военные удары по электростанциям и энергетической инфраструктуре Ирана на пять дней при условии успешного завершения текущих встреч и обсуждений», — заявил Трамп.
Ранее Корпус стражей исламской революции Ирана заявил, что в случае реализации угроз Трампа «уничтожить» энергетическую систему страны они нанесут удары по израильским электростанциям и объектам, снабжающим энергией американские базы в регионе Персидского залива.
Постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Иравани в письме генеральному секретарю ООН Антониу Гутеррешу отметил, что Тегеран считает угрозы президента Дональда Трампа несоразмерными.