23 Մարտ 2026 - 14:46 AMT
Վարչական դատարանը քննում է ՀԷՑ-ի հայցն ընդեմ Հանրային ծառայութունները կարգավորող հանձնաժողովի։ Հայցը վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայից զրկելուն։ Նիստում քննարկվել են «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության բաժանորդների սպառած էլեկտրաէներգիայի հավելագրումների վերաբերյալ տվյալները։
ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հարցեր է բարձրացրել ներկայացված թվերի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով նաև այն ժամանակահատվածին, երբ արդեն նշանակվել է ժամանակավոր կառավարիչ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հետաքրքրվել է, թե եթե հավելագրումներ եղել են իրենց կառավարման ընթացքում, ինչու են նման տվյալներ արձանագրվել նաև օգոստոսին՝ ժամանակավոր կառավարչի նշանակվելուց հետո։
«Օգոստոսի 1-ի ցուցմունքը ժամանակավոր կառավարչի օրոք ինչո՞ւ չի վերցվել հաշվիչից»,-հարցրել է Ղազինյանը։
Պատասխանող կողմի ներկայացուցիչը նշել է, որ տվյալները վերցվել են։
«Այսինքն, դուք ընդունո՞ւմ եք, եթե մենք սխալ ենք եղել, ժամանակավոր կառավարիչը նույն հանցագործությունը կրկնել է»,-ասել է Ղազինյանը։
«Ոչ, ժամանակավոր կառավարիչը չի կրկնել, այդ ժամանակահատվածում բնականաբար բոլոր տեսուչները գործիչ չեն ազատվել, նոր տեսուչ կամ բաժնի նոր պետ չեն նշանակվել»,-արձագանքել է պատասխանող կողմը։
Ղազինյանը քննադատել է նման բացատրությունը՝ այն համարելով անհիմն և նշելով, որ այդ տրամաբանությամբ բոլոր սխալները կարող են վերագրվել նախկին ղեկավարությանը, քանի դեռ համակարգում ամբողջական փոփոխություններ չեն կատարվել։

23 Март 2026 - 14:56 AMT
Административный суд рассматривает иск компании «Электрические сети Армении» против Комиссии по регулированию общественных услуг, связанный с лишением лицензии на распределение электроэнергии. В ходе заседания обсуждались данные о завышенных начислениях электроэнергии абонентам.
Бывший исполняющий обязанности генерального директора компании Давид Газинян поставил под сомнение представленные цифры, в том числе за период после назначения временного управляющего, сообщает «Panorama.am ».
Он поинтересовался, почему, если приписки имели место в период их управления, аналогичные данные были зафиксированы и в августе — уже после назначения временного управляющего.
«Почему показания на 1 августа не были сняты со счетчика в период временного управляющего?» — спросил Газинян.
Представитель ответчика заявил, что данные были получены.
«То есть вы признаете, что если мы были неправы, временный управляющий повторил то же нарушение?» — отметил Газинян.
«Нет, временный управляющий этого не повторял; в тот период, естественно, не все инспекторы были уволены, новые инспекторы или руководители подразделений полностью не назначены», — ответил представитель.
Газинян раскритиковал такое объяснение, назвав его необоснованным и отметив, что при подобной логике все ошибки можно списать на прежнее руководство, пока система не будет полностью реформирована.