ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 23-ին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանն անցած շաբաթվա վերջից վարում են «շատ լավ և արդյունավետ բանակցություններ»՝ ուղղված ռազմական գործողությունների ավարտին, և այդ պատճառով ինքը հանձնարարել է դադարեցնել Իրանի էներգետիկ օբյեկտներին ուղղված հարվածները։
Իրանը, արտաքին գործերի նախարարության և խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով, պաշտոնապես հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ որևէ բանակցություն չի վարում։ Միաժամանակ Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության անանուն ներկայացուցիչը CBS-ին հաստատել է «ԱՄՆ առաջարկների» ստացման փաստը, հայտնում է BBC-ին:
Մինչդեռ Իսրայելը շարունակում է հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքին, ինչպես նաև Լիբանանում գտնվող թիրախներին: Այն մասին որ Իսրայելը շարունակելու է հարվածները մարտի 23-ին հայտարարել էր այդ երկրի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մարտի լույս 24-ի գիշերը Իրանն իր հերթին հրթիռակոծել է Իսրայելի տարածքը` հարվածելով Դիմոն և Էյլաթ քաղաքներին և տարածաշրջանում գտնվող ԱՄՆ ռազմակայաններին:
Ավելի վաղ Թրամփը իր սոցիալական հարթակում գրել էր․ «Ելնելով այս խորքային, մանրամասն և կառուցողական բանակցությունների բնույթից և տոնից, որոնք կշարունակվեն ամբողջ շաբաթվա ընթացքում, ես հանձնարարել եմ պաշտպանության նախարարությանը հինգ օրով հետաձգել Իրանի էլեկտրակայաններին և էներգետիկ ենթակառուցվածքին ուղղված ցանկացած ռազմական հարված»։
Մարտի 22-ին Թրամփը սպառնացել էր հարվածներ հասցնել Իրանի էլեկտրակայաններին, եթե Թեհրանը չբացի Հորմուզի նեղուցը։ Ի պատասխան՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը սպառնացել է ամբողջությամբ փակել նեղուցը մինչև վնասված էլեկտրակայանների վերականգնումը։
Ավելի ուշ նույն օրը Թրամփը, ելույթ ունենալով Մեմֆիսում, նշել է, որ Իրանը ստացել է խաղաղության ևս մեկ հնարավորություն: Նա, սակայն, չի հստակեցրել, թե ով է ԱՄՆ կողմից վարել բանակցություններն Իրանի հետ, սակայն մի շարք ամերիկյան լրատվամիջոցներ, հղում անելով իրենց աղբյուրներին և մեկ դեպքում հենց Թրամփի հետ հեռախոսազրույցին, հայտնել են, որ գործընթացում ներգրավված են եղել նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և նրա փեսա Ջարեդ Քուշները։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ, ինչպես նաև Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի օդային ուժերի նախկին հրամանատար Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը X սոցիալական ցանցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ որևէ բանակցություն չկա, և Թրամփը տարածում է «կեղծ լուրեր»՝ փորձելով ազդել նավթի գների վրա։
Նույնաբովանդակ հայտարարությամբ ավելի վաղ հանդես է եկել նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Միաժամանակ ավելի ուշ Իրանի ԱԳՆ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը CBS News-ին տված բացառիկ մեկնաբանությունում նշել է, որ Թեհրանը «միջնորդների միջոցով ստացել է ԱՄՆ առաջարկներ և ներկայումս ուսումնասիրում է դրանք»։ Ինչպես պարզաբանում է CBS News-ը, Վաշինգտոնից ստացված ուղերձը «կարող է նախանշել բանակցությունների սկիզբ երկու հակամարտող երկրների միջև»։
Թրամփը Ֆլորիդայում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը մոտավորապես 15 կետերի շուրջ փոխըմբռնման են հասել ապագա հնարավոր համաձայնագրի վերաբերյալ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Թրամփի խոսքով՝ Թեհրանը համաձայնել է, որ երբեք չի ունենա միջուկային զենք։ ԱՄՆ նախագահը կրկին ընդգծել է, որ Իրանի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունները եղել են «շատ ինտենսիվ», սակայն չի հստակեցրել, թե ում հետ է Վաշինգտոնը վարում այդ երկխոսությունը։ Նա միայն նշել է, որ խոսքը չի վերաբերում երկրի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին, այլ այն անձին, ում Դոնալդ Թրամփը համարում է երկրի ամենահարգված գործիչը։
Axios պարբերականը, հղում անելով իսրայելցի պաշտոնյային, պնդել է, որ այդ անձը Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն է։ Նույն աղբյուրը լրագրողներին հայտնել է, որ միջնորդ երկրների մասնակցությամբ նախապատրաստվում է հանդիպում նրա մասնակցությամբ Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում՝ «հնարավոր է շաբաթվա վերջում», որտեղ ամերիկյան կողմը կներկայացնեն Սթիվեն Ուիտկոֆը, Ջարեդ Քուշները և, հավանաբար, փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։ Axios-ի մեկ այլ զրուցակից նշել է, որ Ղալիբաֆի և Թրամփի թիմի միջև ուղղակի բանակցություններ չեն եղել, սակայն կողմերը հաղորդագրություններ են փոխանակել Եգիպտոսի և Թուրքիայի միջոցով։
Սպիտակ տան ղեկավարն Իրանում տեղի ունեցողը բնութագրել է որպես «ռեժիմի փոփոխություն» և հայտնել է կողմերի միջև նախատեսվող հեռախոսազրույցի մասին՝ «քանի որ շատ դժվար է գտնել երկիր. նրանց (իրանցիներին. – խմբ.), հավանաբար, շատ դժվար է այնտեղից դուրս գալ»։

24 Март 2026 - 07:02 AMT
Президент США Дональд Трамп 23 марта заявил, что Вашингтон и Тегеран с конца прошлой недели ведут «очень хорошие и продуктивные переговоры», направленные на прекращение военных действий, и в связи с этим он поручил приостановить удары по энергетическим объектам Ирана.
Иран на уровне министерства иностранных дел и спикера парламента официально заявил, что не ведет никаких переговоров с США. В то же время неназванный представитель внешнеполитического ведомства подтвердил «получение предложений США» в комментарии для CBS News, сообщает BBC.
Тем временем Израиль продолжает наносить удары по территории Ирана, а также по целям в Ливане. О намерении продолжать атаки 23 марта заявил премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху, пишет Deutsche Welle.
В ночь на 24 марта Иран в ответ нанес ракетные удары по территории Израиля, поразив города Димона и Эйлат, а также американские военные базы в регионе.
Ранее Трамп написал в своей социальной сети: «Исходя из характера и тона этих глубоких, детальных и конструктивных переговоров, которые будут продолжаться всю неделю, я поручил Министерству обороны на пять дней отложить любые удары по электростанциям и энергетической инфраструктуре Ирана».
22 марта Трамп пригрозил ударами по электростанциям Ирана в случае отказа открыть Ормузский пролив. В ответ Корпус стражей исламской революции пригрозил полностью перекрыть пролив до восстановления поврежденных объектов.
Позже в тот же день, выступая в Мемфисе, Трамп заявил, что Иран получил еще один шанс на мир. Он не уточнил, кто именно вел переговоры от имени США, однако ряд американских СМИ, ссылаясь на источники и в одном случае на телефонный разговор с Трампом, сообщили, что в процессе участвовали спецпосланник президента Стив Уиткофф и его зять Джаред Кушнер.
Спикер парламента Ирана и бывший командующий ВВС Корпуса стражей исламской революции Мохаммад-Багер Галибаф заявил в социальной сети X, что никаких переговоров с США нет, и обвинил Трампа в распространении «фейковых новостей» с целью повлиять на цены на нефть.
С аналогичным заявлением ранее выступило и Министерство иностранных дел Ирана.
В то же время высокопоставленный представитель МИД Ирана в эксклюзивном комментарии для CBS News отметил, что Тегеран «через посредников получил предложения США и в настоящее время их изучает». Как уточняет CBS News, послание из Вашингтона «может означать начало переговоров между двумя противостоящими странами».
Выступая перед журналистами во Флориде, Трамп заявил, что США и Иран достигли взаимопонимания примерно по 15 пунктам возможного будущего соглашения, пишет Deutsche Welle.
По словам Трампа, Тегеран согласился, что никогда не будет обладать ядерным оружием. Он вновь подчеркнул, что переговоры с иранскими представителями были «очень интенсивными», однако не уточнил, с кем именно ведется диалог. Он лишь отметил, что речь не идет о новом верховном лидере Моджтабе Хаменеи, а о человеке, которого он считает наиболее уважаемой фигурой в стране.
Издание Axios со ссылкой на израильского чиновника утверждает, что этим человеком является Мохаммад-Багер Галибаф. Тот же источник сообщил, что при участии посредников готовится встреча с его участием в столице Пакистана Исламабаде, «возможно, к концу недели», где американскую сторону будут представлять Стив Уиткофф, Джаред Кушнер и, вероятно, вице-президент Джей Ди Вэнс. Другой собеседник Axios отметил, что прямых переговоров между Галибафом и командой Трампа не было, однако стороны обменивались сообщениями через Египет и Турцию.
Глава Белого дома охарактеризовал происходящее в Иране как «смену режима» и сообщил о планируемом телефонном разговоре между сторонами, отметив сложность ситуации внутри страны.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых погиб верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю и странам Персидского залива, где размещены американские базы.