Արցախի Ազգային ժողովի խմբակցություններն «անընդունելի և դատապարտելի» են գնահատել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցված «պառակտիչ արտահայտությունները»՝ Արցախից բռնի տեղահանվածների վերաբերյալ։ Այդ մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարության մեջ:
Մարտի 22-ի առավոտյան մետրոյում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցանկացել է ՀՀ քարտեզի տեսքով կրծքանշան նվիրել մանկահասակ որդու հետ երթևեկով արցախցի կնոջը, սակայն կինը հրաժարվել է՝ ասելով․ «Մենք ուրիշ քարտեզ ունենք»: Փաշինյանը խոսակցության ընթացքում ասել է․ «Որևէ մեկդ այս քարտեզի մասին քամահրանքով չխոսեք, մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»։
«Պետության ղեկավարի մակարդակով նման բառապաշարի օգտագործումն անհամատեղելի է ազգային համերաշխության հռչակված սկզբունքների հետ: Արցախցիներին միտումնավոր անվանարկելը ոչ միայն նվաստացուցիչ է, այլև իրականության կոպիտ խեղաթյուրում։ Խոսքը հազարավոր մարդկանց մասին է, ովքեր զրկվել են իրենց հայրենիքից՝ գոյաբանական սպառնալիքի պայմաններում և բռնի տեղահանման ճանապարհով։ Նրանց արժանապատվության հաշվին քաղաքական շահարկումը անթույլատրելի է։ Երբ պետության ղեկավարի պատասխանատվություն ստանձնած գործիչը սկսում է իր ժողովրդի իրավունքները ներկայացնել որպես «անիրատեսական» կամ «մոլորություն»՝ նա այլևս չի զբաղվում քաղաքականությամբ, նա զբաղված է սեփական անգործությունն ու ձախողումները արդարացնելով։
Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը սակարկման առարկա չէ։ Այն հիմնարար իրավունք է, որը չի կարող չեղարկվել որևէ պաշտոնյայի հայտարարությամբ կամ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով:
Ավելին, անընդունելի է այն հռետորաբանությունը, որով փորձ է արվում մեղադրանք ներկայացնել մեզ՝ արցախցիներիս, Հայաստանի Հանրապետության բյուջեից ցուցաբերված «աննախադեպ» չափերի աջակցության համար: Համազգային համերաշխությունը չի կարող ներկայացվել որպես «պարտք» կամ շահարկվել որպես ճնշման գործիք։
Պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել նման հայտարարությունների տարածումն ու տիրաժավորումը և ձեռնպահ մնալ հասարակությունը պառակտող հռետորաբանությունից։ Յուրաքանչյուր տեսակետ կամ արտահայտություն, հնչեցված պետական բարձր մակարդակում, անպայման թողնում է հետևանքներ, իսկ այդ հետևանքների պատասխանատվությունը պատմությունը շատ երկար է պահում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

24 Март 2026 - 07:10 AMT
Фракции Национального собрания Арцаха охарактеризовали как «неприемлемые и заслуживающие осуждения» «разделяющие высказывания» премьер-министра Армении Никол Пашинян в отношении насильственно перемещенных лиц из Арцаха. Об этом говорится в заявлении парламента Республики Арцах.
Утром 22 марта в метро премьер-министр Никол Пашинян предложил женщине из Арцаха, ехавшей с малолетним сыном, значок в виде карты Армении. Она отказалась, сказав: «У нас другая карта». В ходе разговора Пашинян заявил: «Никто из вас не должен пренебрежительно говорить об этой карте, в следующий раз не пытайтесь говорить, что я отдал Карабах».
«Использование подобной лексики на уровне руководителя государства несовместимо с провозглашенными принципами национальной солидарности. Намеренная дискредитация жителей Арцаха не только унизительна, но и является грубым искажением реальности. Речь идет о тысячах людей, лишенных родины в условиях экзистенциальной угрозы и в результате насильственного перемещения. Политические спекуляции за счет их достоинства недопустимы. Когда политик, наделенный государственной ответственностью, начинает представлять права собственного народа как «нереалистичные» или «заблуждение», он уже не занимается политикой, а оправдывает собственное бездействие и провалы.
Право народа Арцаха на возвращение не является предметом торга. Это фундаментальное право, которое не может быть отменено никакими заявлениями должностных лиц или политической целесообразностью.
Более того, неприемлема риторика, с помощью которой предпринимаются попытки обвинить нас — жителей Арцаха — в связи с «беспрецедентными» объемами поддержки, оказанной из государственного бюджета Республики Армения. Общенациональная солидарность не может представляться как «долг» или использоваться как инструмент давления.
Мы требуем немедленно прекратить распространение подобных заявлений и воздержаться от риторики, раскалывающей общество. Любое мнение или заявление, прозвучавшее на высоком государственном уровне, неизбежно имеет последствия, и ответственность за эти последствия история сохраняет на долгие годы», — говорится в заявлении.
Позднее Пашинян пригласил Армине Мосиян в правительство, чтобы извиниться в прямом эфире. Мосиян является дочерью Меружана Мосияна — полевого командира, погибшего в Арцахской освободительной войне в 1993 году.