24 Մարտ 2026 - 10:00 AMT
Սիմոնյան․ Պետք է տարածաշրջանում այնպիսի հարաբերություններ կառուցենք, որ որևիցե մեկը չմտածի մյուսի վրա հարձակվելու մասին
ՀՀ-ն երբեք չպետք է ունենա տարածքային պահանջներ և չունի տարածքային պահանջներ իր հարևանների նկատմամբ: Այդ մասին խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ արձագանքելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի այն կարծիքին, թե հիմա տարածաշրջանում լարված իրավիճակ է, պարզ չէ՝ առաջիկայում ինչ կարգեր կհաստատվեն, և եթե լինի հնարավորություն ու առիթ, պետք է օգտվել դրանից:
Նա հավելել է, որ պետք է տարածաշրջանում այնպիսի հարաբերություններ կառուցենք, որ որևիցե մեկը չմտածի մյուսի վրա հարձակվելու մասին, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Այս համատեքստում լրագրողի հարցին՝ արդյոք նման հնարավորություն լինելու դեպքում պետք է օգտվել դրանից, Ալեն Սիմոնյանը արձագանքել է, որ միանշանակ ոչ՝ երբեք, ոչ Թուրքիայի, ոչ Ադրբեջանի պարագայում։
«Շատ վատ բան է, անթույլատրելի բան է ասում, խայտառակ բան է ասում, ու դրա համար վաղը, մյուսը օրը իր խոսույթի համար այստեղ չի հայտնվելու: Իր երեխանե՞րն են գնալու՝ կռվեն: Կամ ի՞նչ է՝ դարերով մեզ գցում է կախվածության մեջ Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից կամ որևիցե մեկի՞ց:
Ո՛չ, մենք պետք է տարածաշրջանում այնպիսի հարաբերություններ կառուցենք, որ որևիցե մեկը չմտածի մյուսի վրա հարձակվելու մասին: Հավերժ թշնամությո՞ւն… Ի՞նչ դիվանագիտություն: Լսեք, հորով-մորով արե՞ց ՀՀ-ն 10 տարի իր իշխանության օրոք, թե՞ ինքը հարստացավ: ՀՀ-ն 29,743 քառակուսի կիլոմետր շենացրե՞ց, վերականգնե՞ց, ուժեղացրե՞ց, թե՞ «գույք՝ պարտքի դիմաց» տվեց… և Հայաստանի անկախությունը, ինքնուրույնությունը տվեց ուրիշ երկրի: Հիմա էլ պիտի…Ինքը նման բա՞ն է ասել: Հավատս չի գալիս: Խայտառակություն է, անընդունելի է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ նման խոսույթը վտանգավոր է Հայաստանի համար։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ եթե 2020-ին իրենք լինեին իշխանության, պատերազմ չէր լինի, եթե 2021-ին իրենք ընտրվեին, Ղարաբաղը չէր դատարկվի։ Միևնույն ժամանակ նա ասել է, որ իրենք «ռևանշիստական նկրտումներ չունեն»:

Армения никогда не должна иметь территориальных притязаний и не имеет их по отношению к своим соседям, заявил председатель Национального собрания Ален Симонян во время парламентского брифинга, комментируя мнение второго президента Армении Роберта Кочаряна о том, что при наличии возможности следует ею воспользоваться в условиях региональной напряженности.
Он добавил, что в регионе необходимо выстраивать такие отношения, при которых ни у кого не возникнет мысли о нападении на другого, сообщает «1lurer.am ».
Отвечая на вопрос журналиста о том, стоит ли воспользоваться такой возможностью при ее возникновении, Симонян однозначно ответил — нет, никогда, ни в отношении Турции, ни Азербайджана.
«Это очень плохое, недопустимое заявление, позорное заявление, и за такую риторику он завтра или послезавтра здесь отвечать не будет. Его дети пойдут воевать? Или что — он хочет веками держать нас в зависимости от России, Франции или кого-то еще?
Нет, мы должны выстраивать такие отношения в регионе, чтобы ни одна сторона даже не думала о нападении на другую. Вечная вражда? Какая это дипломатия? Скажите, за десять лет своего правления он развивал Армению в пределах 29 743 квадратных километров, укреплял ее, или обогащался? Армения восстанавливалась и становилась сильнее, или передавала имущество в счет долга и отдавала свою независимость другой стране? И теперь снова… Он действительно такое сказал? Не могу поверить. Это позор и недопустимо», — заявил Симонян, добавив, что подобная риторика опасна для Армении.
Второй президент Армении Роберт Кочарян ранее заявил, что если бы в 2020 году у власти были они, войны бы не произошло, а если бы они были избраны в 2021 году, Карабах не был бы опустошен. При этом он отметил, что у них «нет реваншистских намерений». «Подобные вещи распространяют, потому что больше распространять нечего», — сказал он.