24 Մարտ 2026 - 10:18 AMT
ՀԷՑ-ի լիցենզիայի դադարեցման դեմ ներկայացված հայցով դատական ակտը կհրապարակվի մարտի 26-ին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Վարդան Ալոյանը։
Նա նշել է, որ օրենքով նման գործերի քննության համար սահմանված է երկամսյա ժամկետ:
«Սամվել Կարապետյանի հայտնի հարցազրույցից հետո Ն․ Փ․-ի ֆեյսբուքյան հրապարակման հիման վրա ՔՊ-ն նախաձեռնեց օրենսդրական փոփոխություններ ՀԷՑ-ը «խլելու» համար։ Բացառապես ՔՊ-ի ձայներով այդ փոփոխություններն ընդունվեցին։
Մի քանի օր անց ՔՊ-ական ՏԿԵ նախարար Դ․Խ․-ի հաղորդման հիման վրա, «նախկին» ՔՊ-ական Մ․ Մ․-ի միանձնյա ոչ իրավաչափ որոշմամբ ՀԷՑ-ի նկատմամբ հարուցվեց վարչական վարույթ և Ռ․Պ․-ն նշանակվեց ՀԷՑ-ի Ժ․Կ․։
Ժ․Կ․-ն անմիջապես հեռացրեց ՀԷՑ-ի պրոֆեսիոնալ ղեկավար կադրերից շատերին և նրանց փոխարեն նշանակեց էներգետիկայի ոլորտի հետ կապ չունեցող հիմնականում ՔՊ-ական անձանց։
ՀԾԿՀ-ի բացառապես ՔՊ-ի կողմից ընտրված անդամների ձայներով ՀԷՑ-ը 17/11/2025 թվականին զրկվեց էլեկտրաէներգիայի բաշխողի լիցենզիայից։
Նշված ակնհայտ անհիմն և ոչ իրավաչափ վարչական ակտը սեփականատիրոջ կողմից բողոքարկվեց դատական կարգով։ Օրենքով նման գործերի քննության համար սահմանված է երկամսյա ժամկետ։
Շաբաթ օրվանից սկսված և ընդմիջումներով՝ այսօր առավոտյան ժամը 04:00-ին ավարտված (փաստացի մոտ 29 ժամ տևած) դատաքննության ընթացքում ջախջախվեցին վարույթի հիմք հանդիսացած բոլոր սին փաստերն ու ենթադրությունները։
Եթե լրացուցիչ ապացույցներ հետազոտելու կամ գործի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու անհրաժեշտություն չառաջանա, ապա դատական ակտը կհրապարակվի 26/03/2026 թվականին»,-գրել է նա և եզրափակել՝ «ՀԷՑ-Ը չի ծառայելու ՔՊ-ին»։
Դատական նիստում ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հարցեր էր բարձրացրել ներկայացված թվերի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով նաև այն ժամանակահատվածին, երբ արդեն նշանակվել է ժամանակավոր կառավարիչ:

Судебное решение по иску против лишения лицензии «Электрические сети Армении» (ЭСА) будет опубликовано 26 марта. Об этом сообщил адвокат Вардан Алоян на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что законом для рассмотрения подобных дел установлен двухмесячный срок.
По словам Алояна, после известного интервью Самвела Карапетяна на основании публикации премьер-министра Никола Пашиняна в Facebook были инициированы законодательные изменения, направленные на «отъем» ЭСА, которые были приняты исключительно голосами партии «Гражданский договор».
Через несколько дней на основании сообщения министра территориального управления и инфраструктуры, связанного с «Гражданским договором», и, как утверждается, незаконного единоличного решения другого должностного лица было возбуждено административное производство против ЭСА, а Романос Петросян назначен временным управляющим.
Временный управляющий, по утверждению адвоката, вскоре уволил значительную часть профессиональных кадров компании и заменил их лицами, в основном связанными с «Гражданским договором» и не имеющими отношения к энергетике.
17 ноября 2025 года ЭСА была лишена лицензии на распределение электроэнергии решением Комиссии по регулированию общественных услуг, принятым голосами членов, избранных «Гражданским договором», отметил он.
Указанный, по его оценке, необоснованный и незаконный административный акт был обжалован собственником в судебном порядке. В ходе судебного разбирательства, продолжавшегося в общей сложности около 29 часов, по словам Алояна, были опровергнуты все основания административного производства.
«Если не возникнет необходимости в исследовании дополнительных доказательств или уточнении обстоятельств, имеющих значение для дела, судебный акт будет опубликован 26 марта 2026 года», — написал он, добавив: «ЭСА не будет служить “Гражданскому договору”».
В ходе заседания бывший исполняющий обязанности генерального директора ЭСА Давид Казинян поднял вопросы относительно представленных цифр, в том числе за период после назначения временного управляющего.
18 июля 2025 года на основании сообщения уполномоченного органа правительства председатель Комиссии по регулированию общественных услуг возбудил административное производство в отношении ЭСА и назначил Романоса Петросяна временным управляющим.