24 Մարտ 2026 - 11:24 AMT
Դատարանը որոշում է կայացրել Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը փոխարինել վարչական հսկողությամբ։
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը փոխվել է վարչական հսկողության: Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում։
«Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել մեր միջնորդությունը՝ քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը փոխել վարչական հսկողության՝ հրապարակային խոսքի արգելքի պայմանով»,- նշել է Մելիքյանը։
Փաստաբանն ասել է, որ շարունակելու են պահանջել Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի արդարացումը՝ պնդելով, որ նրանց արարքներում հանցակազմ չկա։ Նա հավելել է, որ սա այն դեպքերից է, երբ միջազգային կառույցները ևս արձագանքել են։
«Մենք շարունակելու ենք մեր դիրքորոշումը պնդել, որ դատարանը պետք է կայացնի արդարացման դատական ակտ, ինչպես եղել էր առաջին գործով»,- ասել է Մելիքյանը։
Նա նաև ազատություն է մաղթել Վազգեն Սաղաթելյանին՝ նշելով, որ «խիստ անարդար է, որ նա բանտում է, անազատության մեջ»։
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը կալանավորվել են նոյեմբերի 13-ին, իսկ հունվարի 9-ին դատարանը երկարացրել է նրանց կալանքի ժամկետը երեք ամսով։ Դատարանի որոշումից հետո Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարել է անժամկետ հացադուլ սկսելու մասին՝ պահանջելով դադարեցնել դատավարությունը։ 15 օր հացադուլի մեջ գտնվելուց հետո նա տեղափոխվել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն, որտեղ ենթարկվել է վիրահատության։ Սամսոնյանի կալանքը հետագայում վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ փոխակերպվել է խիստ սահմանափակումներով տնային կալանքի։

The first-instance court granted a motion to change the preventive measure applied to Narek Samsonyan, co-host of the Imnemnimi podcast, replacing house arrest with administrative supervision, his lawyer Ruben Melikyan said in a Facebook video statement.
“Administrative supervision has been imposed with a ban on public speech,” Melikyan noted.
The lawyer added that the defense will continue to seek the acquittal of Samsonyán and Vazgen Saghatelyan, insisting that there is no corpus delicti in their actions. He also said that international organizations have reacted to the case.
“We will continue to maintain our position that the court must deliver an acquittal, as it did in the first case,” Melikyan stated.
He also expressed hope for Saghatelyan’s release, calling it “deeply unjust” that he remains in detention.
Narek Samsonyán and Vazgen Saghatelyan, co-hosts of the “Imnemnimi” podcast, were detained on November 13. On January 9, the court extended their detention by three months. After the ruling, Samsonyán announced an indefinite hunger strike, demanding the proceedings be halted. After 15 days, he was transferred to the Izmirlian Medical Center, where he underwent surgery. His detention was later replaced by strict house arrest by an appellate court decision.