24 Մարտ 2026 - 12:07 AMT
Աբիսողոմոնյանն ու Իշիկավան քննարկել են ՄԱԿ կառույցի շրջանակում գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և ՄԱԿ-ի Գենդերային հավասարության և կանանց հզորացման կառույցի (ՄԱԿ Կանայք) Վրաստանի ներկայացուցիչ և Հարավային Կովկասի հետ կապերի պատասխանատու Կաորի Իշիկավան մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և ՄԱԿ կառույցի միջև ձևավորված ոլորտային համագործակցության և դրա ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև այս տարի Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17)։ Այս համատեքստում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները համաժողովի կազմակերպման վերաբերյալ՝ ընդգծելով ներառականության ապահովումը և բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցության կարևորությունը։ Նա նաև շեշտել է կենսաբազմազանության ոլորտում կանանց առաջնորդության և գենդերային հավասարության խթանման ուղղությամբ նախաձեռնությունների նշանակությունը։
Քննարկվել են նաև ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի իրականացման ՀՀ երրորդ ազգային ծրագրի շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։

24 Март 2026 - 15:00 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян и представитель структуры «ООН-женщины» в Грузии и ответственная за связи с Южным Кавказом Каори Ишикава обсудили возможности расширения сотрудничества в рамках ООН.
Стороны обменялись мнениями о сложившемся отраслевом взаимодействии между Арменией и структурой ООН и рассмотрели перспективы его дальнейшего углубления.
Был также затронут вопрос проведения в этом году в Армении 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17). В этом контексте Роберт Абисогомонян представил подходы Армении к организации конференции, подчеркнув обеспечение инклюзивности и важность участия всех заинтересованных сторон. Он также отметил значимость инициатив по продвижению женского лидерства и гендерного равенства в сфере биоразнообразия.
Обсуждались также вопросы сотрудничества в рамках третьей национальной программы Армении по реализации резолюции 1325 Совета Безопасности ООН.