24 Մարտ 2026 - 12:07 AMT
Աբիսողոմոնյանն ու Իշիկավան քննարկել են ՄԱԿ կառույցի շրջանակում գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և ՄԱԿ-ի Գենդերային հավասարության և կանանց հզորացման կառույցի (ՄԱԿ Կանայք) Վրաստանի ներկայացուցիչ և Հարավային Կովկասի հետ կապերի պատասխանատու Կաորի Իշիկավան մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և ՄԱԿ կառույցի միջև ձևավորված ոլորտային համագործակցության և դրա ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև այս տարի Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17)։ Այս համատեքստում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները համաժողովի կազմակերպման վերաբերյալ՝ ընդգծելով ներառականության ապահովումը և բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցության կարևորությունը։ Նա նաև շեշտել է կենսաբազմազանության ոլորտում կանանց առաջնորդության և գենդերային հավասարության խթանման ուղղությամբ նախաձեռնությունների նշանակությունը։
Քննարկվել են նաև ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի իրականացման ՀՀ երրորդ ազգային ծրագրի շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։

Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan and Kaori Ishikawa, UN Women Representative in Georgia and liaison for the South Caucasus, discussed prospects for expanding cooperation within the UN framework.
The sides exchanged views on the existing cooperation between Armenia and the UN agency and explored opportunities for its further development.
They also touched upon the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), which will be held in Armenia this year. In this context, Robert Abisoghomonyan presented Armenia’s approaches to organizing the conference, emphasizing inclusivity and the importance of participation by all stakeholders. He also highlighted the significance of promoting women’s leadership and gender equality initiatives in the field of biodiversity.
Issues related to cooperation within the framework of Armenia’s third national action plan for implementing UN Security Council Resolution 1325 were also discussed.