Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաստատում է Կառավարության տարեկան զեկույցում տեղ գտած տեղեկությունը, որ այս տարեսկզբից Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի «Ախուրիկ» անցման կետում ծառայություն են իրականացնում միայն Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայողները:
Բայց «Ազատությանը» ԱԱԾ-ի տրամադրած պատասխանից պարզ է դառնում, որ Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայողները ծառայություն են իրականացնում «Ախուրիկ» չգործող անցման կետում: Իսկ այս չգործող անցման կետը ոչ թե սահմանամերձ Ախուրիկ գյուղում է, այլ ոչ սահմանամերձ Ախուրյան գյուղի երկաթուղային կայարանի տարածքում:
Թե ինչ ծառայություն են իրականացնում չգործող անցման կետում հայ սահմանապահները և արդյոք այնտեղ նախկինում ռուսներին էին տեղակայված, ԱԱԾ-ն չի հստակեցրել:
Միևնույն ժամանակ հաստատել են, որ սահմանային Ախուրիկում Հայաստան – Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությունը դեռ իրականացնում են Հայաստանի տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերը՝ համաձայն 1992 թվականին ստորագրված «Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործության պայմանների մասին» պայմանագրի:
Մարտի սկզբին Ախուրիկ գյուղ այցի ժամանակ «Ազատությունը» ականատես էր եղել, որ այնտեղի հսկիչ կետում շարունակում են ծառայել ռուսները:

24 Март 2026 - 15:22 AMT
Служба национальной безопасности Армении подтвердила информацию из годового отчета правительства о том, что с начала года на пункте пропуска «Ахурик» на армяно-турецкой границе службу несут только военнослужащие пограничных войск СНБ Армении.
Однако из ответа СНБ «Азатутюн» следует, что армянские пограничники размещены на неработающем пункте пропуска «Ахурик». Этот не функционирующий пункт расположен не в приграничном селе Ахурик, а на территории железнодорожной станции не приграничного села Ахурян.
СНБ не уточнила, какие задачи выполняют армянские пограничники на этом пункте и находились ли там ранее российские силы.
В то же время подтверждено, что охрана государственной границы Армения–Турция в приграничном Ахурике по-прежнему осуществляется пограничными войсками Федеральной службы безопасности России, размещенными на территории Армении в соответствии с соглашением 1992 года о статусе и условиях их деятельности.
В начале марта во время визита в село Ахурик «Азатутюн» зафиксировал, что на местном контрольном пункте продолжают службу российские военнослужащие.