Իշխանությունն առաջնորդվում է հանրությանը «պատերազմով սպառնալու սկզբունքով», հայտարարել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամին:
«Իշխանության կանխատեսելի վարքագիծը ընտրական գործընթացներում նոր թափ է հավաքում, որի առանցքում «պատերազմ և խաղաղություն» հավերժական դիսկուրսն է»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունն ի սկզբանե չի առաջնորդվել իրական խաղաղության երաշխիքներով:
«Իշխող ռեժիմն իր երկարակեցության ապահովման հիմքում դնում է իր՝ ամեն գնով՝ զիջումներով, պարտությամբ և հպատակությամբ, թվացյալ՝ կարճաժամկետ, խաղաղություն ապահովելու սկզբունքը: Սակայն հանրային ցուցիչի և պրագմատիկ մոտեցման տեսանկյունից, քաղաքական ուժը, որի պաշտոնավարման օրոք երկիրը 5-6 անգամ ագրեսիայի և հարձակումների է ենթարկվել, ակնհայտորեն խաղաղություն բերողի ռեպուտացիա չի կարող ունենալ:
Երկրորդ, իշխանության պնդումը, թե իրենց՝ պետության ղեկին չմնալու պարագայում երկիրը պատերազմի հորձանուտ կմտնի, ևս մեկ հիմնավորումն է առ այն, որ սահմանին առկա ստատուս քվոն ոչ այնքան խաղաղություն է, որքան չկառավարվող հրադադար:
Երրորդ, Ադրբեջանի պահանջներն ու հավակնությունները վերջին 5 տարվա ընթացքում կայուն աճել են և չկա որևէ երաշխիք, որ դրանք ընտրություններից հետո՝ գործողների վերարտադրման պարագայում, չեն ավելանա, ինչը կամ նոր զիջումների կբերի կամ նոր պատերազմի:
Չորրորդ, պատերազմում հաջողություն ունենալու հարցում ի սկզբանե տապալված են այն երկրները, որտեղ հասարակության շրջանում խորը բաժանարար գծեր կան, տարբեր խմբերի միջև թշնամություն և ատելություն է սերմանված, իսկ կառավարող ռեժիմը այն սնուցում է և օգտագործում ներքաղաքական շահերի ապահովման համար»,- նշել է Աբրահամյանը։
Նա ընդգծել է, որ իրական խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է պետական շահերի պաշտպանություն, անվտանգության ապահովում և դիվանագիտական ճկուն մեխանիզմների կիրառում։
«Ժողովուրդը հոգնել է ձեր սին խոստումներից, անընդհատ լարվածության տանող ու հոգեբանական բռնություն ենթադրող վարքագծից և իրական խաղաղություն է փնտրում: Մեր հասարակություն հոգնել է պատերազմներից, բայց առավել շատ հոգնել է ձեր բերած պարտություններից, անարժանապատիվ կեցվածքից, չավարտվող դժբախտություններից և ստի անսահման չափաբաժնից: Ի վերջո հանրությունը հոգնել է ձեզանից և ձեր հետագա հնարավոր մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներում նոր ձախողումների, կորուստների, զիջումների և պատերազմի հեռանկար է ուրվագծում»,- ասել է Տիգրան Աբրահամյանը։

24 March 2026 - 15:11 AMT
Authorities in Armenia are guided by a principle of “threatening the public with war,” said Tigran Abrahamyan, an MP from the “I Have Honor” faction, during a statement session in parliament.
According to him, the authorities’ predictable behavior is gaining new momentum in electoral processes, centered on the enduring “war and peace” discourse, Panorama.am reports.
He argued that the government has not been guided by genuine guarantees of peace from the beginning.
“The ruling regime bases its longevity on ensuring a seemingly short-term peace at any cost — through concessions, defeat, and submission. However, from both public perception and a pragmatic standpoint, a political force under whose rule the country has faced 5–6 instances of aggression and attacks cannot claim a reputation as a bringer of peace.
Second, the authorities’ claim that the country would be plunged into war if they do not remain in power is further evidence that the current status quo at the border is less about peace and more about an unmanaged ceasefire.
Third, Azerbaijan’s demands and ambitions have steadily increased over the past five years, and there is no guarantee they will not grow further after elections if the current authorities are reelected, potentially leading either to new concessions or another war.
Fourth, countries with deep societal divisions, hostility among groups, and a власти that fuels and exploits these divisions for internal political gain are inherently disadvantaged in achieving success in war,” Abrahamyan stated.
He emphasized that achieving real peace requires safeguarding state interests, ensuring security, and applying flexible diplomatic mechanisms.
“The public is tired of your empty promises, of behavior that constantly leads to tension and implies psychological pressure, and is seeking real peace. Our society is tired of wars, but even more so of the defeats you have brought, the undignified posture, endless misfortunes, and an immeasurable amount of falsehood. Ultimately, the public is tired of you, and your continued participation in political processes suggests new failures, losses, concessions, and the prospect of war,” Abrahamyan said.