Իշխանությունն առաջնորդվում է հանրությանը «պատերազմով սպառնալու սկզբունքով», հայտարարել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամին:
«Իշխանության կանխատեսելի վարքագիծը ընտրական գործընթացներում նոր թափ է հավաքում, որի առանցքում «պատերազմ և խաղաղություն» հավերժական դիսկուրսն է»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունն ի սկզբանե չի առաջնորդվել իրական խաղաղության երաշխիքներով:
«Իշխող ռեժիմն իր երկարակեցության ապահովման հիմքում դնում է իր՝ ամեն գնով՝ զիջումներով, պարտությամբ և հպատակությամբ, թվացյալ՝ կարճաժամկետ, խաղաղություն ապահովելու սկզբունքը: Սակայն հանրային ցուցիչի և պրագմատիկ մոտեցման տեսանկյունից, քաղաքական ուժը, որի պաշտոնավարման օրոք երկիրը 5-6 անգամ ագրեսիայի և հարձակումների է ենթարկվել, ակնհայտորեն խաղաղություն բերողի ռեպուտացիա չի կարող ունենալ:
Երկրորդ, իշխանության պնդումը, թե իրենց՝ պետության ղեկին չմնալու պարագայում երկիրը պատերազմի հորձանուտ կմտնի, ևս մեկ հիմնավորումն է առ այն, որ սահմանին առկա ստատուս քվոն ոչ այնքան խաղաղություն է, որքան չկառավարվող հրադադար:
Երրորդ, Ադրբեջանի պահանջներն ու հավակնությունները վերջին 5 տարվա ընթացքում կայուն աճել են և չկա որևէ երաշխիք, որ դրանք ընտրություններից հետո՝ գործողների վերարտադրման պարագայում, չեն ավելանա, ինչը կամ նոր զիջումների կբերի կամ նոր պատերազմի:
Չորրորդ, պատերազմում հաջողություն ունենալու հարցում ի սկզբանե տապալված են այն երկրները, որտեղ հասարակության շրջանում խորը բաժանարար գծեր կան, տարբեր խմբերի միջև թշնամություն և ատելություն է սերմանված, իսկ կառավարող ռեժիմը այն սնուցում է և օգտագործում ներքաղաքական շահերի ապահովման համար»,- նշել է Աբրահամյանը։
Նա ընդգծել է, որ իրական խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է պետական շահերի պաշտպանություն, անվտանգության ապահովում և դիվանագիտական ճկուն մեխանիզմների կիրառում։
«Ժողովուրդը հոգնել է ձեր սին խոստումներից, անընդհատ լարվածության տանող ու հոգեբանական բռնություն ենթադրող վարքագծից և իրական խաղաղություն է փնտրում: Մեր հասարակություն հոգնել է պատերազմներից, բայց առավել շատ հոգնել է ձեր բերած պարտություններից, անարժանապատիվ կեցվածքից, չավարտվող դժբախտություններից և ստի անսահման չափաբաժնից: Ի վերջո հանրությունը հոգնել է ձեզանից և ձեր հետագա հնարավոր մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներում նոր ձախողումների, կորուստների, զիջումների և պատերազմի հեռանկար է ուրվագծում»,- ասել է Տիգրան Աբրահամյանը։

24 Март 2026 - 15:12 AMT
Власти Армении руководствуются принципом «запугивания общества войной», заявил депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян в ходе часа заявлений в Национальном собрании.
По его словам, предсказуемое поведение властей получает новый импульс в избирательных процессах, в центре которых находится вечный дискурс «война и мир», сообщает «Panorama.am ».
Он отметил, что власти изначально не руководствовались реальными гарантиями мира.
«Правящий режим закладывает в основу своей долговечности обеспечение кажущегося краткосрочного мира любой ценой — за счет уступок, поражений и подчинения. Однако с точки зрения общественного восприятия и прагматичного подхода политическая сила, при которой страна 5–6 раз подвергалась агрессии и атакам, не может обладать репутацией миротворца.
Во-вторых, утверждение властей о том, что в случае их ухода страна окажется втянутой в войну, является еще одним доказательством того, что существующий статус-кво на границе — это не столько мир, сколько неуправляемое перемирие.
В-третьих, требования и амбиции Азербайджана за последние пять лет стабильно растут, и нет никаких гарантий, что после выборов при воспроизводстве нынешней власти они не увеличатся, что приведет либо к новым уступкам, либо к новой войне.
В-четвертых, страны, где существуют глубокие общественные расколы, вражда между различными группами, а власть подпитывает это и использует в своих внутриполитических целях, изначально оказываются в проигрышном положении в случае войны», — заявил Абрамян.
Он подчеркнул, что для достижения реального мира необходимо защищать государственные интересы, обеспечивать безопасность и применять гибкие дипломатические механизмы.
«Общество устало от ваших пустых обещаний, от поведения, которое ведет к постоянной напряженности и психологическому давлению, и ищет реальный мир. Наше общество устало от войн, но еще больше — от принесенных вами поражений, недостойной позиции, бесконечных бед и безграничной лжи. В конечном итоге общество устало от вас, и ваше дальнейшее участие в политических процессах сулит новые провалы, потери, уступки и перспективу войны», — сказал Тигран Абрамян.