44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը չհրապարակելը քաղաքական որոշում էր, հայտարարել է «Նժար» սահմանադրական շարժման համահիմնադիր Նինա Կարապետյանցն ԱԺ դիմաց ակցիայի ժամանակ:
«Իրական բացահայտման պարագայում առաջին մեղադրյալները պետք է լինեին երկրի առաջին դեմքերը, ներառյալ նրանք, ովքեր մասնակցում էին այս պրոցեսին, իբրև կազմակերպիչներ, իրականացնողներ»,- ասել է պատասխանելով հարցին, թե ինչու չի հանրայնացվել պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ հենց այդ անձինք պետք է առաջին հերթին հայտնվեին քրեակատարողական հիմնարկներում, եթե Հայաստանը գործեր որպես իրավական պետություն և արդարադատության համակարգը իրականում բարեփոխված լիներ։
«Զեկույցի չհրապարակումը քաղաքական որոշում էր, մարդկանց վիշտը, ցավն ուղղակի օգտագործվեց՝ տպավորություն ստեղծելու համար, թե ինչքան ժողովրդավար են, նույնիսկ իրենց ժամանակ տեղի ունեցած պատերազմն են քննում։ Մի խոսքով, ձևական առումով այն, ինչ լավ կարողանում են անել՝ գեղեցիկ փաթեթավորեցին, վերջում մարդկանց, զավակները կորցրած ծնողին ուղղակի ասացին՝ քեզ բան չունենք ասելու, բարի ճանապարհ, սա այս իշխանության պատկերն է՝ ինչ մարդկային վիշտ, ինչ մարդու իրավունքներ։ Ոչ բարոյական նորմերի մեջ են տեղավորվում, ոչ իրավական, ոչ քաղաքական, այս մարդիկ ոչ մի կապ չունեն Հայաստանի հետ։
Այս մարդը մերժման ենթակա է, ամեն հաջորդ քայլն ուղղակի մեզ բերելու է ավելի լուրջ խնդիրներ, ամենօրյա ռեժիմով բախվելու ենք ավելի ծանր խնդիրների»,- ասել է իրավապաշտպանը։
Մի խումբ հասարակական գործիչներ, զոհված և անհետ կորած զինծառայողների հարազատներ հավաքվել են ԱԺ շենքի դիմաց՝ պահանջելով հրապարակել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը։

24 Март 2026 - 15:14 AMT
Решение не публиковать отчет комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны было политическим, заявила правозащитница Нина Карапетянц во время акции у здания Национального собрания Армении.
Отвечая на вопрос, почему отчет не был обнародован, она отметила, что при реальном раскрытии первыми обвиняемыми должны были стать первые лица государства, включая тех, кто участвовал в этом процессе как организаторы и исполнители, сообщает «Panorama.am ».
По ее словам, именно эти лица должны были в первую очередь оказаться в уголовно-исполнительных учреждениях, если бы Армения действовала как правовое государство с реально реформированной системой правосудия.
«Непубликация отчета была политическим решением. Боль и горе людей просто использовали, чтобы создать видимость демократичности — мол, даже войну, произошедшую при них, расследуют. В итоге они сделали то, что умеют лучше всего — красиво упаковали. А в конце родителям, потерявшим детей, фактически сказали: нам нечего вам сказать, всего доброго. Это и есть лицо этой власти — какие человеческие страдания, какие права человека. Они не укладываются ни в моральные, ни в правовые, ни в политические нормы и не имеют никакого отношения к Армении.
Эта власть подлежит отторжению. Каждый их следующий шаг будет приводить к еще более серьезным проблемам, и мы будем ежедневно сталкиваться с более тяжелыми вызовами», — заявила Карапетянц.
Группа общественных деятелей, а также родственники погибших и пропавших без вести военнослужащих собрались у здания парламента, требуя опубликовать отчет о 44-дневной войне.