«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունն իշխանության գալու դեպքում սահմանելու է վարչապետի պաշտոնավարման սահմանափակում 2 ժամկետով: Այդ մասին հայտարարել է կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը հայտնի բլոգեր և բիզնես ինֆլուենսեր Մարիո Նավֆալին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Հայաստանում վարչապետի պաշտոնավարման ժամկետի սահմանափակում չկա, ինչը խնդիր է։ Կարապետյանը ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է սահմանել երկու ժամկետով պաշտոնավարման սահմանափակում՝ այն համարելով կարևոր գործիք կայուն ժողովրդավարական համակարգ կառուցելու համար, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զրույցի ընթացքում նա անդրադարձել է նաև հնարավոր քաղաքական ճնշումներին՝ նշելով, որ իրենց կարծիքով իշխանությունները կարող են փորձել սահմանափակել իրենց գործունեությունը ընտրություններից առաջ՝ նույնիսկ ձերբակալությունների միջոցով։ Նրա խոսքով՝ նման դեպքերում մեղադրանքները հաճախ երկրորդական են, իսկ գործընթացը կարող է օգտագործվել քաղաքական նպատակներով։
Կարապետյանը նաև խոսել է ընտրական գործընթացների մասին՝ նշելով, որ, թեև հնարավոր են նախընտրական ճնշումներ, սակայն ընտրությունները ընդհանուր առմամբ գնահատել է ազատ։
Անդրադառնալով իշխանության հնարավոր փոփոխությանը՝ նա ընդգծել է, որ իրենց մոտեցումը հիմնված է ինստիտուցիոնալ կառավարման վրա, որտեղ համակարգը պետք է վեր լինի անհատներից, և պետք է բացառվի քաղաքական հետապնդումների պրակտիկան։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը մշակել է ուժեղ խաղաղության համակարգային ծրագիր՝ անվտանգության և դիվանագիտության ոլորտի միջազգային փորձագետների հետ, հայտարարել է Սամվել Կարապետյանն արհեստական բանականությամբ (AI) գեներացված ելույթում կուսակցության անվտանգային ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ:

Партия «Сильная Армения» в случае прихода к власти введет ограничение на пребывание премьер-министра в должности двумя сроками, заявил член политсовета партии Нарек Карапетян в интервью блогеру и бизнес-инфлюенсеру Марио Науфалу.
Он отметил, что в Армении в настоящее время отсутствуют ограничения по срокам для премьер-министра, назвав это проблемой. Карапетян подчеркнул необходимость введения двухсрочного ограничения, считая его важным инструментом для построения устойчивой демократической системы, сообщает «Panorama.am ».
В ходе беседы он также затронул тему возможного политического давления, отметив, что власти могут попытаться ограничить их деятельность перед выборами, в том числе посредством арестов. По его словам, в таких случаях обвинения зачастую носят вторичный характер, а сам процесс может использоваться в политических целях.
Карапетян также высказался об избирательных процессах, отметив, что, несмотря на возможное давление в предвыборный период, в целом выборы можно считать свободными.
Говоря о возможной смене власти, он подчеркнул, что их подход основан на институциональном управлении, при котором система должна стоять выше личностей, а практика политических преследований должна быть исключена.
Партия «Сильная Армения» разработала комплексную программу «сильного мира» совместно с международными экспертами в сфере безопасности и дипломатии, заявил Самвел Карапетян в сгенерированном искусственным интеллектом выступлении на презентации программы безопасности партии.