25 Մարտ 2026 - 06:31 AMT
Վարչապետը խոսում է խաղաղության պայմանագրի մասին, որը «գոյություն չունի, խաղաղության ամենամեծ թշնամին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեծ քաղաքականություն» փոդքսթում՝ անդրադառնալով Փաշինյանի այն խոսքերին, որՔՊ-ի ընտրությունների արդյունքում սահմանադրական մեծամասնություն չունենալու դեպքում սեպտեմբերին աղետալի պատերազմ է սկսվելու։
«Սա էլ մանիպուլյացիա է․ կա մի թուղթ, որն իրավական ուժ չունի, և դրա մասին այնքան են խոսել, որ կարծես թուղթ է դարձել։ Հիմա այդ թղթի վերաբերյալ կանխատեսումներ են անում։ Եթե իսկապես վերլուծության շնորքն ունի, կգնա՞ր Արցախում կասե՞ր՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»։ Մի մարդ, որն ընդհանրապես վերլուծական ընդունակություն չունի, չգիտի՝ ինչ չի կարելի անել արտաքին հարաբերություններում, հիմա ասում է, որ լավ է պատկերացնում։ Զրո պատկերացում»,-ասել է նա:
Քոչարյանը նշել է, որ ՔՊ խմբակցության ղեկավարը 2020-ի պատերազմից մեկ շաբաթ առաջ հայտարարում էր, որ պատերազմի վտանգ չկա, Թուրքիան չի ներգրավվի, բայց այդ ժամանակ արդեն «Բայրաքթարները» տեղադրված էին Ադրբեջանում»։
Այն հարցին, թե իր իշխանության դեպքում պատերազմ չի՞ լինի՝ Քոչարյանը պատասխանել է. «իհարկե, չի լինի»։
«Պարադոքսալն այն է, որ նա փորձում է պատերազմի վտանգը կապել մի մարդու հետ, որի նախագահության ժամանակ ամենախաղաղ տարիներն են եղել։ Առաջ այդ սպառնալիքներն Ալիևն էր հնչեցնում, հիմա՝ ինքը։ Չեմ բացառում, որ վաղը դուետով հնչեցնեն»,-ասել է Քոչարյանը:
Նա նաև հայտարարել է, որ TRIPP-ը հակասության մեջ է մտել «Խաղաղության խաչմերուկ» գաղափարի հետ, որովհետև խաչմերուկը ենթադրում էր ճանապարհների ապաշրջափակում։
«TRIPP-ը ստեղծում է մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը կառուցվող երկաթուղով կապվում է Կարսի հետ, մնացած բոլոր ուղիներն անհետաքրքիր են դառնում։ Երկրի ղեկավարն առաջին հերթին պետք է տնտեսության զարգացման համար ամենամեծ շուկաները և դեպի դրանք տանող ամենակարճ ճանապարհները փնտրի։ Մի ծրագիր, որը պետք էր Միացյալ Նահանգներին և Ադրբեջանին՝ շատ կոնկրետ նպատակների համար, փոխարինեց մեկ գաղափար, որը ենթադրում է բոլոր ճանապարհների բացումը՝ երկաթուղային և ավտոմբիլային»,- մանրամասնել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանից Ադրբեջանով բեռներ տեղափոխելը Ռուսաստան 700 կմ ավելի երկար է, քան եթե Հայաստանից բեռները տեղափոխվեն Վրաստանով, Աբխազիայի ճանապարհով։
«Ինչո՞ւ չենք կենտրոնանում այս ուղիների բացման վրա։ Մեր հիմնական ապրանքաշրջանառությունը Ռուսաստանի հետ է, Եվրոպայի հետ՝ Վրաստանի միջոցով, եթե խոսենք արաբական աշխարհի հետ, ապա Իրանի միջոցով է, եթե ՝ Հնդկաստան, Չինաստան, ապա կրկին Իրանի ճանապարհով է։ Ինչի՞ համար է պետք գալու Ադրբեջանի տարածքը, միայն Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ առևտրի համար:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վրաստանի հարաբերությունները Եվրոմիության անդամակցության հետ կապված սառեցված են, հաշվի առնելով, որ Վրաստանը հսկայածավալ հետաքրքրություն պետք է ունենա Ռուսաստանի հետ երկաթուղային կապ ունենալու, հաշվի առնելով, որ տնտեսապես փոխշահավետ է նաև Վրաստանի, ՌԴ-ի և Աբխազիայի համար։ Հիմա ամենաբարենպաստ ժամանակաշրջանն է այս ուղղությամբ բանակցությունների համար։ Չկան քաղաքական մեծ խոչընդոտներ։ Ո՞րն է քաղաքական խոչընդոտը հիմնականում՝ Վրաստան-Աբխազիա հարաբերություններն են,պետք է ընդամենը մեկ բան անել՝ տարանջատել տնտեսական ծրագիրը քաղաքական հակասություններից»,- ասել է Քոչարյանը։

25 Март 2026 - 06:56 AMT
Премьер-министр говорит о мирном договоре, которого «не существует», а самым большим врагом мира является премьер-министр Никол Пашинян, заявил второй президент Армении Роберт Кочарян в подкасте «Большая политика», комментируя слова Пашиняна о том, что если по итогам выборов у партии «Гражданский договор» не будет конституционного большинства, то в сентябре начнется катастрофическая война.
«Это тоже манипуляция. Есть одна бумага, не имеющая юридической силы, и о ней столько говорили, что она будто бы стала реальным документом. Теперь уже делают прогнозы относительно этой бумаги. Если бы у него действительно был дар анализа, разве пошел бы он в Арцах и сказал: “Арцах — это Армения, и точка”? Человек, у которого вообще нет аналитических способностей, который не знает, чего нельзя делать во внешних отношениях, теперь говорит, что хорошо все представляет. Нулевое понимание», — сказал он.
Кочарян отметил, что руководитель фракции «Гражданский договор» за неделю до войны 2020 года заявлял, что угрозы войны нет и Турция не вмешается, хотя к тому времени «Байрактары» уже были размещены в Азербайджане.
На вопрос, не будет ли войны при его власти, Кочарян ответил: «Конечно, не будет».
«Парадокс в том, что он пытается связать угрозу войны с человеком, в период президентства которого были самые мирные годы. Раньше эти угрозы озвучивал Алиев, теперь — он сам. Не исключаю, что завтра они будут озвучивать их дуэтом», — сказал Кочарян.
Он также заявил, что TRIPP вошел в противоречие с идеей «Перекресток мира», поскольку эта концепция предполагала разблокировку дорог.
«TRIPP создает ситуацию, при которой Азербайджан связывается с Карсом строящейся железной дорогой, а все остальные маршруты становятся неинтересными. Руководитель страны в первую очередь должен искать крупнейшие рынки для развития экономики и самые короткие пути к ним. Программа, которая была нужна Соединенным Штатам и Азербайджану для вполне конкретных целей, заменила собой идею, предполагающую открытие всех путей — железнодорожных и автомобильных», — подробно изложил Роберт Кочарян.
Он также отметил, что перевозка грузов из Армении в Россию через Азербайджан на 700 километров длиннее, чем если везти грузы из Армении через Грузию по абхазскому маршруту.
«Почему мы не сосредотачиваемся на открытии этих путей? Наш основной товарооборот — с Россией, с Европой — через Грузию, если говорить об арабском мире, то через Иран, если об Индии и Китае, то опять же по иранскому направлению. Для чего вообще нужна территория Азербайджана, кроме торговли со странами Центральной Азии?
С учетом того, что отношения Грузии в части вступления в Европейский союз заморожены, с учетом того, что Грузия должна быть крайне заинтересована в наличии железнодорожного сообщения с Россией, а также с учетом того, что это экономически взаимовыгодно и для Грузии, и для России, и для Абхазии. Сейчас самый благоприятный период для переговоров в этом направлении. Серьезных политических препятствий нет. В чем в основном политическое препятствие? Прежде всего в отношениях Грузии и Абхазии. Нужно сделать только одно — отделить экономический проект от политических противоречий», — сказал Кочарян.