25 Մարտ 2026 - 06:31 AMT
Վարչապետը խոսում է խաղաղության պայմանագրի մասին, որը «գոյություն չունի, խաղաղության ամենամեծ թշնամին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեծ քաղաքականություն» փոդքսթում՝ անդրադառնալով Փաշինյանի այն խոսքերին, որՔՊ-ի ընտրությունների արդյունքում սահմանադրական մեծամասնություն չունենալու դեպքում սեպտեմբերին աղետալի պատերազմ է սկսվելու։
«Սա էլ մանիպուլյացիա է․ կա մի թուղթ, որն իրավական ուժ չունի, և դրա մասին այնքան են խոսել, որ կարծես թուղթ է դարձել։ Հիմա այդ թղթի վերաբերյալ կանխատեսումներ են անում։ Եթե իսկապես վերլուծության շնորքն ունի, կգնա՞ր Արցախում կասե՞ր՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»։ Մի մարդ, որն ընդհանրապես վերլուծական ընդունակություն չունի, չգիտի՝ ինչ չի կարելի անել արտաքին հարաբերություններում, հիմա ասում է, որ լավ է պատկերացնում։ Զրո պատկերացում»,-ասել է նա:
Քոչարյանը նշել է, որ ՔՊ խմբակցության ղեկավարը 2020-ի պատերազմից մեկ շաբաթ առաջ հայտարարում էր, որ պատերազմի վտանգ չկա, Թուրքիան չի ներգրավվի, բայց այդ ժամանակ արդեն «Բայրաքթարները» տեղադրված էին Ադրբեջանում»։
Այն հարցին, թե իր իշխանության դեպքում պատերազմ չի՞ լինի՝ Քոչարյանը պատասխանել է. «իհարկե, չի լինի»։
«Պարադոքսալն այն է, որ նա փորձում է պատերազմի վտանգը կապել մի մարդու հետ, որի նախագահության ժամանակ ամենախաղաղ տարիներն են եղել։ Առաջ այդ սպառնալիքներն Ալիևն էր հնչեցնում, հիմա՝ ինքը։ Չեմ բացառում, որ վաղը դուետով հնչեցնեն»,-ասել է Քոչարյանը:
Նա նաև հայտարարել է, որ TRIPP-ը հակասության մեջ է մտել «Խաղաղության խաչմերուկ» գաղափարի հետ, որովհետև խաչմերուկը ենթադրում էր ճանապարհների ապաշրջափակում։
«TRIPP-ը ստեղծում է մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը կառուցվող երկաթուղով կապվում է Կարսի հետ, մնացած բոլոր ուղիներն անհետաքրքիր են դառնում։ Երկրի ղեկավարն առաջին հերթին պետք է տնտեսության զարգացման համար ամենամեծ շուկաները և դեպի դրանք տանող ամենակարճ ճանապարհները փնտրի։ Մի ծրագիր, որը պետք էր Միացյալ Նահանգներին և Ադրբեջանին՝ շատ կոնկրետ նպատակների համար, փոխարինեց մեկ գաղափար, որը ենթադրում է բոլոր ճանապարհների բացումը՝ երկաթուղային և ավտոմբիլային»,- մանրամասնել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանից Ադրբեջանով բեռներ տեղափոխելը Ռուսաստան 700 կմ ավելի երկար է, քան եթե Հայաստանից բեռները տեղափոխվեն Վրաստանով, Աբխազիայի ճանապարհով։
«Ինչո՞ւ չենք կենտրոնանում այս ուղիների բացման վրա։ Մեր հիմնական ապրանքաշրջանառությունը Ռուսաստանի հետ է, Եվրոպայի հետ՝ Վրաստանի միջոցով, եթե խոսենք արաբական աշխարհի հետ, ապա Իրանի միջոցով է, եթե ՝ Հնդկաստան, Չինաստան, ապա կրկին Իրանի ճանապարհով է։ Ինչի՞ համար է պետք գալու Ադրբեջանի տարածքը, միայն Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ առևտրի համար:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վրաստանի հարաբերությունները Եվրոմիության անդամակցության հետ կապված սառեցված են, հաշվի առնելով, որ Վրաստանը հսկայածավալ հետաքրքրություն պետք է ունենա Ռուսաստանի հետ երկաթուղային կապ ունենալու, հաշվի առնելով, որ տնտեսապես փոխշահավետ է նաև Վրաստանի, ՌԴ-ի և Աբխազիայի համար։ Հիմա ամենաբարենպաստ ժամանակաշրջանն է այս ուղղությամբ բանակցությունների համար։ Չկան քաղաքական մեծ խոչընդոտներ։ Ո՞րն է քաղաքական խոչընդոտը հիմնականում՝ Վրաստան-Աբխազիա հարաբերություններն են,պետք է ընդամենը մեկ բան անել՝ տարանջատել տնտեսական ծրագիրը քաղաքական հակասություններից»,- ասել է Քոչարյանը։

The prime minister is talking about a peace treaty that does not exist. That’s why Prime Minister Nikol Pashinyan is peace’s biggest enemy, Armenia’s second president Robert Kocharyan said on the “Big Politics” podcast, commenting on Pashinyan’s statement that if Civil Contract fails to secure a constitutional majority in the elections, a disastrous war will begin in September.
“This is manipulation too. There is one paper with no legal force, and so much has been said about it that it now seems like an actual document. And now they are making forecasts based on that paper. If he truly had the gift of analysis, would he have gone to Artsakh and said, ‘Artsakh is Armenia’? A person who has no analytical ability at all, who does not know what cannot be done in foreign relations, is now saying he understands things well. Zero understanding,” he said.
Kocharyan said that the head of the Civil Contract faction had declared a week before the 2020 war that there was no danger of war and that Turkey would not get involved, even though by then “the Bayraktars had already been deployed in Azerbaijan.”
Asked whether there would be no war under his rule, Kocharyan replied: “Of course not.”
“The paradox is that he is trying to link the danger of war to a person during whose presidency the calmest years took place. Previously, it was Aliyev who voiced such threats; now it is him. I do not rule out that tomorrow they will voice them as a duet,” Kocharyan said.
He also said that TRIPP has come into conflict with the Crossroads of Peace concept, because the crossroads idea implied the unblocking of roads.
“TRIPP creates a situation in which Azerbaijan is linked to Kars by the railway under construction, and all the other routes become uninteresting. A country’s leader must first seek out the largest markets for economic development and the shortest routes to them. A program that the United States and Azerbaijan needed for very specific purposes replaced an idea that envisages opening all routes, both rail and road,” Robert Kocharyan said.
He also noted that transporting cargo from Armenia to Russia through Azerbaijan is 700 kilometers longer than moving cargo from Armenia through Georgia via the Abkhazia route.
“Why are we not focusing on opening these routes? Our main trade turnover is with Russia; with Europe, it is through Georgia; if we speak about the Arab world, then it is through Iran; if it is India or China, then again it is via Iran. What is Azerbaijan’s territory supposed to be needed for, apart from trade with the countries of Central Asia?
Given that Georgia’s relations regarding European Union membership are frozen, given that Georgia should have enormous interest in having a railway connection with Russia, and given that this is also economically beneficial for Georgia, Russia, and Abkhazia. Now is the most favorable period for negotiations in this direction. There are no major political obstacles. What is the main political obstacle? Primarily Georgia-Abkhazia relations. Only one thing needs to be done: separate the economic project from the political disagreements,” Kocharyan said.