ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի անդամ։
«107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը»,- ԱԺ նիստի մեկնարկին հայտնել է Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Բաբայանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտարարել է, որ քվեարկությանը մասնակցած բոլոր 67 պատգամավորները կողմ են արտահայտվել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի առաջարկին, ըստ որի ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը պետք է դառնա ՍԴ անդամ։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ Վարդանյանը երդում է տալու ԱԺ-ում մարտի 26-ի նիստում։
Մարտի 24-ի նիստում Վարդանյանն ասել է, որ քաղաքական պաշտոնից հետո ՍԴ դատավորի պաշտոնում աշխատելու հարցում քաղաքական կողմնապահության ռիսկեր տեսնում է, սակայն կարևոր է համարում ՍԴ դատավորի երդմանը հավատարիմ մնալը:
Վարդանյանն իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է: 2019-ից մինչև օրս Ազգային ժողովի պատգամավոր է, զբաղեցնում է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը:

Civil Contract faction MP Vladimir Vardanyan has been elected a member of the Constitutional Court.
“Out of 107 MPs, 67 took part in the vote,” said Narek Babayan, head of the counting commission, at the start of the National Assembly session, as reported by Panorama.am .
He stated that all 67 participating MPs voted in favor of the proposal by Vahagn Khachaturyan, under which Civil Contract MP Vladimir Vardanyan was to become a Constitutional Court member.
Alen Simonyan announced that Vardanyan will take the oath at the National Assembly session on March 26.
At the March 24 session, Vardanyan said that after holding a political position, he sees risks of political bias in serving as a Constitutional Court judge, but stressed the importance of remaining faithful to the judicial oath.
Vardanyan holds a PhD in Law. Since 2019, he has served as a member of the National Assembly and chairs the Standing Committee on State and Legal Affairs.