ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի անդամ։
«107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը»,- ԱԺ նիստի մեկնարկին հայտնել է Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Բաբայանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտարարել է, որ քվեարկությանը մասնակցած բոլոր 67 պատգամավորները կողմ են արտահայտվել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի առաջարկին, ըստ որի ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը պետք է դառնա ՍԴ անդամ։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ Վարդանյանը երդում է տալու ԱԺ-ում մարտի 26-ի նիստում։
Մարտի 24-ի նիստում Վարդանյանն ասել է, որ քաղաքական պաշտոնից հետո ՍԴ դատավորի պաշտոնում աշխատելու հարցում քաղաքական կողմնապահության ռիսկեր տեսնում է, սակայն կարևոր է համարում ՍԴ դատավորի երդմանը հավատարիմ մնալը:
Վարդանյանն իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է: 2019-ից մինչև օրս Ազգային ժողովի պատգամավոր է, զբաղեցնում է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը:

25 Март 2026 - 06:49 AMT
«Из 107 депутатов в голосовании приняли участие 67», — сообщил председатель счетной комиссии Нарек Бабаян в начале заседания Национального собрания, сообщает «Panorama.am ».
Он отметил, что все 67 участвовавших депутатов проголосовали за предложение Ваагна Хачатуряна, согласно которому депутат от «Гражданского договора» Владимир Варданян должен стать членом Конституционного суда.
Ален Симонян сообщил, что Варданян принесет присягу на заседании Национального собрания 26 марта.
На заседании 24 марта Варданян заявил, что после политической должности видит риски политической предвзятости при работе судьей Конституционного суда, однако считает важным соблюдать присягу судьи.
Варданян является кандидатом юридических наук. С 2019 года он является депутатом Национального собрания и возглавляет постоянную комиссию по государственно-правовым вопросам.