Մի շարք ՀԿ-ներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ՍԴ դատավոր ընտրված ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանի քաղաքական անցյալը կասկածի տակ է դնում անաչառ պաշտոնավարումըՍահմանադրական դատարանում։
Նրանք նաև կոչ էին արել ձեռնպահ մնալ նրա թեկնածությանը կողմ քվեարկելուց։
«2026 թվականի մարտի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի թեկնածությունն առաջադրվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնում։ Նույն օրը Վլադիմիր Վարդանյանը հայտարարել է, որ դադարեցրել է իր անդամակցությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, իսկ մարտի 19-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԱԺ նախագահին:
Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ կուսակցական լինելու և քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու արգելքը՝ ուղղակիորեն նախատեսված է «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 4-րդ հոդվածի 5-րդ կետով, ինչպես նաև բխում է նույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և ՀՀ Սահմանադրության 164-րդ հոդվածի 9-րդ կետերից։
Թեև նշված իրավադրույթները տառացի մեկնաբանման շրջանակում ժամանակի մեջ տարածվում են Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրվելուն հաջորդող ժամանակահատվածին, դրանք ակնհայտորեն նպատակ են հետապնդում առաջին հերթին բացառելու սահմանադրական դատարանի դատավորի փոխկապակցվածությունը քաղաքական ուժերի հետ՝ ապահովագրելով դրա արդյունքում առաջացող դատարանի անկախության և անաչառության հետ կապված ռիսկերը։
Վերոգրյալի համատեքստում, թեև Վլադիմիր Վարդանյանը վայր է դրել մանդատն ու դադարեցրել իր անդամակցությունը խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժին, այնուամենայնիվ նրա՝ ավելի քան յոթ տարի քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու և կուսակցական լինելու հանգամանքը, առերևույթ կասկած է հարուցում նրա, որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր, անաչառ պաշտոնավարման հնարավորության վերաբերյալ։
Ավելին՝ անաչառ դիտորդի տեսանկյունից նման քաղաքական փոխկապակցվածության հանգամանքն ինքնին բացառում է նշված ռիսկերի կառավարման հնարավորությունը։ Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ նույնօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել նաև տարիներ առաջ՝ 2018թ․ Հրայր Թովմասյանի՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր, այնուհետև՝ նախագահ ընտրվելու գործընթացի հետ, որտեղ նույն քաղաքական անթաքույց փոխկապակցվածության հանգամանքը հիմք էր ծառայել այդ թվում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար, ով այդ ժամանակ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր էր, այդ նշանակումը որակել որպես Ս․Սարգսյանի կողմից «գործուղում» Սահմանդրական դատարան[1]։
Ստորագրող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները գտնում են, որ կուսակցական և խորհրդարանական խմբակցության երկարաժամկետ անդամակցության, հատկապես այդ ընթացքում ակտիվ կեցվածքով հանդես գալու, ակտիվ քաղաքական գործունեություն ծավալելու և խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահության պայմաններում մանդատը վայր դնելը կամ կուսակցության անդամակցության դադարեցումը ողջամտորեն չեն կարող երաշխավորել քաղաքական և կուսակցական կապերի ընդհատումն ու քաղաքական ազդեցությունները, այդ թվում՝ գաղափարական իմաստով փոխկապակցվածությունը համապատասխան քաղաքական ուժի հետ, ինչը խիստ բնական երևույթ է։
Եթե նույնիսկ պայմանականորեն որևէ կերպ ապահովագրված համարենք սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի կուսակցական/քաղաքական կապեր/կախվածություն պահպանելու ռիսկը մանդատը վայր դնելու հիմքով (ինչն ինքնին ողջամիտ չենք համարում), այնուամենայնիվ ակնհայտ է, որ այդ գործողությունները a priori չեն կարող ապահովագրել թեկնածուի գաղափարական փոխկապակցվածությունը տվյալ քաղաքական ուժի հետ։
Նշվածն ինքնին բավարար է թեկնածուի՝ սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում նշանակվելու պարագայում կասկածի տակ դնելու նրա պաշտոնավարման անկախությունն ու անաչառությունը։ Հիմք ընդունելով նշվածը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ Վլադիմիր Վարդանյանի, որպես ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածությանը կողմ քվեարկելուց»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությանը միացել են Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, «Համայքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ն, Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, «Արդարության նոր մշակույթ» ՀԿ-ն, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ն, Երևանի մամուլի ակումբը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների կազմակերպությունը, «Հելսինկյան ասոցիացիա» ԻՀԿ-ն, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հայկական կոմիտեն, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը։
ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի անդամ։ Քվեարկությանը մասնակցած բոլոր 67 պատգամավորները կողմ են արտահայտվել Վահագն Խաչատուրյանի առաջարկին, ըստ որի ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը պետք է դառնա ՍԴ անդամ։

25 March 2026 - 07:49 AMT
A number of NGOs have issued a statement asserting that the political past of Civil Contract member Vladimir Vardanyan, elected as a Constitutional Court judge, calls into question his ability to serve impartially in the Constitutional Court.
They also urged lawmakers to refrain from voting in favor of his candidacy.
“On March 13, 2026, by decree of the President of the Republic of Armenia, the candidacy of Vladimir Vardanyan — a member of the Civil Contract party and chair of the National Assembly’s State and Legal Affairs Committee — was nominated for the vacant position of judge of the Constitutional Court. On the same day, Vardanyan announced that he had terminated his membership in the Civil Contract party, and on March 19 he submitted his resignation to the Speaker of the National Assembly.
The prohibition on a Constitutional Court judge being affiliated with a political party or engaging in political activity is explicitly stipulated in Article 4, Clause 5 of the Constitutional Law ‘On the Constitutional Court,’ as well as deriving from Article 12, Part 2, Clause 2 of the same law and Article 164, Clause 9 of the Constitution of the Republic of Armenia.
Although these legal provisions, under a literal interpretation, apply to the period following appointment as a Constitutional Court judge, they are clearly intended primarily to prevent connections between a Constitutional Court judge and political forces, thereby mitigating risks to the court’s independence and impartiality.
In this context, although Vladimir Vardanyan has relinquished his mandate and ended his membership in the ruling political force, his more than seven years of political activity and party affiliation raise prima facie doubts about his ability to serve impartially as a Constitutional Court judge.
Moreover, from the perspective of an impartial observer, such political ties in themselves rule out the possibility of effectively managing these risks. We consider it necessary to recall that a similar situation arose years ago during the process of Hrayr Tovmasyan’s appointment as a Constitutional Court judge and later as chairman in 2018, where the same overt political affiliation served as grounds, including for then-opposition MP Nikol Pashinyan, to characterize the appointment as a ‘deployment’ to the Constitutional Court by Serzh Sargsyan.
The undersigned civil society organizations believe that long-term membership in a political party and parliamentary faction — especially when accompanied by an active stance, significant political activity, and leadership of a standing parliamentary committee — cannot reasonably ensure the severance of political and party ties or eliminate political influence, including ideological alignment with the respective political force, which is a natural phenomenon.
Even if one were to assume that relinquishing a mandate somehow mitigates the risk of maintaining political ties or dependencies (which we do not consider reasonable), it is evident that such steps cannot a priori eliminate the candidate’s ideological alignment with the given political force.
This alone is sufficient to cast doubt on the candidate’s independence and impartiality if appointed as a Constitutional Court judge. Based on the above, we call on the National Assembly of the Republic of Armenia to refrain from voting in favor of Vladimir Vardanyan’s candidacy for the position of Constitutional Court judge,” the statement said.
The statement was signed by the Law Development and Protection Foundation, Transparency International Anti-Corruption Center, “Community Consolidation and Support Center” NGO, Regional Center for Democracy and Security, “New Culture of Justice” NGO, “Armenian Progressive Youth” NGO, Yerevan Press Club, Vanadzor office of the Helsinki Citizens’ Assembly, Protection of Rights Without Borders NGO, “Helsinki Association” NGO, Armenian Committee of the Helsinki Citizens’ Assembly, “Union of Informed Citizens” NGO, and the Democracy Development Foundation.
Civil Contract MP Vladimir Vardanyan has been elected as a member of the Constitutional Court. All 67 participating MPs voted in favor of President Vahagn Khachaturyan’s proposal that Vardanyan become a Constitutional Court judge.