Մի շարք ՀԿ-ներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ՍԴ դատավոր ընտրված ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանի քաղաքական անցյալը կասկածի տակ է դնում անաչառ պաշտոնավարումըՍահմանադրական դատարանում։
Նրանք նաև կոչ էին արել ձեռնպահ մնալ նրա թեկնածությանը կողմ քվեարկելուց։
«2026 թվականի մարտի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի թեկնածությունն առաջադրվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնում։ Նույն օրը Վլադիմիր Վարդանյանը հայտարարել է, որ դադարեցրել է իր անդամակցությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, իսկ մարտի 19-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԱԺ նախագահին:
Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ կուսակցական լինելու և քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու արգելքը՝ ուղղակիորեն նախատեսված է «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 4-րդ հոդվածի 5-րդ կետով, ինչպես նաև բխում է նույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և ՀՀ Սահմանադրության 164-րդ հոդվածի 9-րդ կետերից։
Թեև նշված իրավադրույթները տառացի մեկնաբանման շրջանակում ժամանակի մեջ տարածվում են Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրվելուն հաջորդող ժամանակահատվածին, դրանք ակնհայտորեն նպատակ են հետապնդում առաջին հերթին բացառելու սահմանադրական դատարանի դատավորի փոխկապակցվածությունը քաղաքական ուժերի հետ՝ ապահովագրելով դրա արդյունքում առաջացող դատարանի անկախության և անաչառության հետ կապված ռիսկերը։
Վերոգրյալի համատեքստում, թեև Վլադիմիր Վարդանյանը վայր է դրել մանդատն ու դադարեցրել իր անդամակցությունը խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժին, այնուամենայնիվ նրա՝ ավելի քան յոթ տարի քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու և կուսակցական լինելու հանգամանքը, առերևույթ կասկած է հարուցում նրա, որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր, անաչառ պաշտոնավարման հնարավորության վերաբերյալ։
Ավելին՝ անաչառ դիտորդի տեսանկյունից նման քաղաքական փոխկապակցվածության հանգամանքն ինքնին բացառում է նշված ռիսկերի կառավարման հնարավորությունը։ Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ նույնօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել նաև տարիներ առաջ՝ 2018թ․ Հրայր Թովմասյանի՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր, այնուհետև՝ նախագահ ընտրվելու գործընթացի հետ, որտեղ նույն քաղաքական անթաքույց փոխկապակցվածության հանգամանքը հիմք էր ծառայել այդ թվում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար, ով այդ ժամանակ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր էր, այդ նշանակումը որակել որպես Ս․Սարգսյանի կողմից «գործուղում» Սահմանդրական դատարան[1]։
Ստորագրող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները գտնում են, որ կուսակցական և խորհրդարանական խմբակցության երկարաժամկետ անդամակցության, հատկապես այդ ընթացքում ակտիվ կեցվածքով հանդես գալու, ակտիվ քաղաքական գործունեություն ծավալելու և խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահության պայմաններում մանդատը վայր դնելը կամ կուսակցության անդամակցության դադարեցումը ողջամտորեն չեն կարող երաշխավորել քաղաքական և կուսակցական կապերի ընդհատումն ու քաղաքական ազդեցությունները, այդ թվում՝ գաղափարական իմաստով փոխկապակցվածությունը համապատասխան քաղաքական ուժի հետ, ինչը խիստ բնական երևույթ է։
Եթե նույնիսկ պայմանականորեն որևէ կերպ ապահովագրված համարենք սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի կուսակցական/քաղաքական կապեր/կախվածություն պահպանելու ռիսկը մանդատը վայր դնելու հիմքով (ինչն ինքնին ողջամիտ չենք համարում), այնուամենայնիվ ակնհայտ է, որ այդ գործողությունները a priori չեն կարող ապահովագրել թեկնածուի գաղափարական փոխկապակցվածությունը տվյալ քաղաքական ուժի հետ։
Նշվածն ինքնին բավարար է թեկնածուի՝ սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում նշանակվելու պարագայում կասկածի տակ դնելու նրա պաշտոնավարման անկախությունն ու անաչառությունը։ Հիմք ընդունելով նշվածը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ Վլադիմիր Վարդանյանի, որպես ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածությանը կողմ քվեարկելուց»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությանը միացել են Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, «Համայքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ն, Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, «Արդարության նոր մշակույթ» ՀԿ-ն, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ն, Երևանի մամուլի ակումբը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների կազմակերպությունը, «Հելսինկյան ասոցիացիա» ԻՀԿ-ն, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հայկական կոմիտեն, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը։
ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի անդամ։ Քվեարկությանը մասնակցած բոլոր 67 պատգամավորները կողմ են արտահայտվել Վահագն Խաչատուրյանի առաջարկին, ըստ որի ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը պետք է դառնա ՍԴ անդամ։

25 Март 2026 - 07:50 AMT
Несколько неправительственных организаций выступили с заявлением, отметив, что политическое прошлое члена партии «Гражданский договор» Владимира Варданяна, избранного судьёй Конституционного суда, ставит под сомнение его беспристрастное исполнение обязанностей в Конституционном суде.
Они также призвали воздержаться от голосования в поддержку его кандидатуры.
«13 марта 2026 года указом Президента Республики Армения кандидатура члена партии «Гражданский договор», председателя комиссии Национального собрания по государственно-правовым вопросам Владимира Варданяна была выдвинута на вакантную должность судьи Конституционного суда Республики Армения. В тот же день Владимир Варданян заявил о прекращении своего членства в партии «Гражданский договор», а 19 марта подал заявление об отставке председателю Национального собрания.
Запрет на принадлежность судьи Конституционного суда к партии и занятие политической деятельностью прямо предусмотрен пунктом 5 статьи 4 Конституционного закона Республики Армения «О Конституционном суде», а также вытекает из пункта 2 части 2 статьи 12 того же закона и пункта 9 статьи 164 Конституции Республики Армения.
Хотя указанные правовые нормы при буквальном толковании распространяются на период после избрания судьёй Конституционного суда, они очевидно направлены прежде всего на исключение связей судьи Конституционного суда с политическими силами, тем самым предотвращая риски для независимости и беспристрастности суда.
В этом контексте, несмотря на то что Владимир Варданян сложил мандат и прекратил членство в правящей политической силе, факт более чем семилетней политической деятельности и партийной принадлежности вызывает на первый взгляд сомнения относительно его способности беспристрастно исполнять обязанности судьи Конституционного суда.
Более того, с точки зрения беспристрастного наблюдателя, наличие таких политических связей само по себе исключает возможность эффективного управления указанными рисками. Считаем необходимым напомнить, что аналогичная ситуация имела место и ранее — в 2018 году в процессе избрания Грайра Товмасяна судьёй Конституционного суда, а затем председателем, когда та же явная политическая взаимосвязанность послужила основанием, в том числе для тогдашнего оппозиционного депутата Никола Пашиняна, охарактеризовать это назначение как «командирование» в Конституционный суд со стороны Сержа Саргсяна.
Подписавшие заявление организации гражданского общества считают, что длительное членство в партии и парламентской фракции, особенно при активной позиции, ведении активной политической деятельности и председательстве в постоянной парламентской комиссии, не может разумно гарантировать разрыв политических и партийных связей и исключение политического влияния, включая идеологическую взаимосвязанность с соответствующей политической силой, что является естественным явлением.
Даже если условно предположить, что отказ от мандата каким-либо образом снижает риск сохранения политических связей или зависимости (что само по себе не представляется разумным), очевидно, что такие действия априори не могут исключить идеологическую взаимосвязанность кандидата с данной политической силой.
Само по себе это достаточно, чтобы поставить под сомнение независимость и беспристрастность кандидата в случае его назначения судьёй Конституционного суда. Исходя из вышеизложенного, призываем Национальное собрание Республики Армения воздержаться от голосования в поддержку кандидатуры Владимира Варданяна на должность судьи Конституционного суда», — говорится в заявлении.
Заявление подписали Фонд развития и защиты права, Антикоррупционный центр Transparency International, НПО «Центр консолидации и поддержки общин», Региональный центр демократии и безопасности, НПО «Новая культура справедливости», НПО «Армянская прогрессивная молодежь», Ереванский пресс-клуб, Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи, организация «Защита прав без границ», НПО «Хельсинкская ассоциация», Армянский комитет Хельсинкской гражданской ассамблеи, НПО «Объединение информированных граждан» и Фонд развития демократии.
Депутат фракции «Гражданский договор» Владимир Варданян избран членом Конституционного суда. Все 67 участвовавших депутатов проголосовали за предложение президента Вагана Хачатуряна о его назначении.