ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների մեղադրանք է առաջադրվել մոտ 187 միլիոն դրամի չարաշահումների գործով և ոչ միայն։ Կոմիտեի ֆինանսատնտեսագիտական և հաշվապահական հաշվառման բաժնի պետ-գլխավոր հաշվապահ Տիգրան Գալստյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության և կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու համար, իսկ կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Լևոն Ֆարմանյանը՝ պաշտոնեական անփութության համար, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի՝ Տիգրան Գալստյանը, 2008 թվականի սեպտեմբերի 2-ից զբաղեցնելով գլխավոր հաշվապահի պաշտոնը, կիրառել է իր պաշտոնեական լիազորությունները պետական միջոցները յուրացնելու նպատակով։ Նրան վերագրվել է վճարման հանձնարարականներում կեղծ տվյալների ներառում, խաբեություն և կոմիտեի գլխավոր քարտուղարների վստահության չարաշահում։ Մեղադրական եզրակացությամբ նշվել է, որ 2019-2024 թվականներին «Գիտական ենթակառուցվածքի արդիականացում» ծրագրի շրջանակում գիտական կազմակերպությունների կողմից չօգտագործված և կոմիտեի հաշվին վերադարձված 210,946,800 դրամը պետական բյուջե փոխանցելու փոխարեն, տարբեր կեղծ հիմնավորումներով, ընդհանուր առմամբ 212,106,000 դրամ փոխանցվել է ՀՀ տարբեր առևտրային բանկերում Գալստյանի անունով բացված հաշվեհամարներին։ Այդ գումարից, ըստ մեղադրանքի, յուրացվել է 187,506,457 դրամ։
Լևոն Ֆարմանյանը, որը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնում է 2021 թվականի սեպտեմբերի 17-ից, մեղադրվել է իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու համար։ Ըստ մեղադրանքի՝ լինելով կոմիտեի ֆինանսական գործընթացների պատասխանատու, նա պատշաճ չի իրականացրել իր պարտականությունները, ինչի հետևանքով անզգուշությամբ պետությանը հասցվել է առանձնապես խոշոր չափերի նյութական վնաս։
Տիգրան Գալստյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է պաշտոնավարման կասեցում՝ զուգակցված բացակայելու արգելքով։ Լևոն Ֆարմանյանի դեպքում կիրառվել են գրավ, պաշտոնավարման կասեցում և բացակայելու արգելք։

25 Март 2026 - 07:52 AMT
Двум высокопоставленным должностным лицам системы образования Армении предъявлены обвинения по делу о масштабных злоупотреблениях и хищении государственных средств.
Дело, направленное 11 марта в Антикоррупционный суд, касается двух представителей Комитета по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта. Начальник финансово-экономического и бухгалтерского отдела — главный бухгалтер Тигран Галстян обвиняется в хищении в особо крупном размере и использовании поддельных документов. Генеральный секретарь комитета Левон Фарманян обвиняется в служебной халатности, повлекшей тяжкие последствия.
Согласно обвинению, Тигран Галстян, занимая должность главного бухгалтера с 2 сентября 2008 года, использовал свои служебные полномочия для присвоения государственных средств. Ему вменяется внесение ложных данных в платежные поручения, мошенничество и злоупотребление доверием генеральных секретарей комитета. В обвинительном заключении указано, что в 2019–2024 годах в рамках программы «Модернизация научной инфраструктуры» 210 946 800 драмов, возвращенные научными организациями, должны были быть перечислены в государственный бюджет. Вместо этого, на основании различных фиктивных обоснований, в общей сложности 212 106 000 драмов были переведены на счета, открытые на имя Галстяна в различных коммерческих банках Армении. Из этой суммы, по версии следствия, было похищено 187 506 457 драмов.
Левон Фарманян, занимающий должность генерального секретаря с 17 сентября 2021 года, обвиняется в ненадлежащем исполнении служебных обязанностей. По версии следствия, являясь ответственным за финансовые процессы комитета, он проявил недобросовестное и небрежное отношение к службе, что по неосторожности привело к причинению государству материального ущерба в особо крупном размере.
В отношении Тиграна Галстяна в качестве меры пресечения применено отстранение от должности с запретом на отсутствие. В отношении Левона Фарманяна избраны меры в виде залога, отстранения от должности и запрета на отсутствие.